Címkék
Holokauszt kutatás
Kultúra / 2025. Május 14. / 11:39
Gábor Sylvie: „Egy művésznek a lelke hal éhen, ha megfosztják a közönségétől”
Gábor Sylvie a Magyar Állami Operaház rendezője és játékmestere, aki egyben tudományos kutató is: német nyelvű doktori disszertációját az Operaház holokauszt-áldozatairól írta. Az ő nevéhez fűződik a kezdeményezés, amelynek eredményeként mostantól botlatókövek emlékeztetnek az áldozatokra az Operaház bejáratánál. INTERJÚ
Tudomány / 2025. Május 11. / 10:13
Zima András: Ilyen volt az átmenet a holokauszt utáni világba
A Páva utcai Holokauszt Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény (HDKE) a Nemzeti Emlékezet Bizottságával (NEB) közösen a héten rendezte meg a „Mi történt velük? Ellenállók, embermentők sorsa 1945 után” című tanácskozás második részét. A nagy érdeklődést kiváltó, telt házas rendezvényről Zima Andrást, az emlékközpont igazgatóját kérdeztük, aki a workshop egyik szervezője volt Földváryné Kiss Réka, a NEB elnöke mellett.
Közélet / 2025. Május 06. / 13:16
Hangfelvételek bizonyítják, hogy személyesen Hitler rendelte el a holokausztot
– A kaliforniai Stanford Egyetem Hoover Intézete nemrégiben több mint 800 digitalizált hangfelvételt és átiratot tett közzé, melyek megerősítik: Adolf Hitler, a náci Németország vezetője személyesen rendelte el a holokausztot – írja az MTI az Israel Hayom című lap beszámolójára hivatkozva.
Tudomány / 2025. Március 05. / 13:56
Adalékok az 1944-es karcolt téglákhoz: „Graffiti a gettóban"
Mint tegnap beszámoltunk róla: a Mazsihisz-BZSH székház kéményének felállványozása közben felfedezett téglák a holokauszt idejéből származó, 1944-es karcolatot tartalmaznak. A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár munkatársai, Csősz László és Király Mátyás tanulmányából kiderül: a vészkorszakban készült falfirkák és más jelek bevésésében erős szerepet játszhatott az identitás megőrzése, az emlékállítás kényszere a fenyegető jövő tudatában.
Tudomány / 2025. Február 18. / 10:46
A holokauszt nyelvei, avagy hogyan beszélünk a soáról?
A címben feltett kérdés állt a középpontjában a holokauszt-tudomány legjelentősebb tudományos tanácskozása, a Lessons and Legacies legutóbbi konferenciájának, amelyet a Los Angeles-i Dél-Kaliforniai Egyetemen (University of Southern California) és a Claremont McKenna College-ban rendeztek. A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltárat dr. Csősz László történész, a Nemzetközi Holokauszt Emlékszövetség Akadémiai Munkacsoportjának tagja képviselte. INTERJÚ
Tudomány / 2025. Január 28. / 11:42
Holokauszt-kutatás: „Már nem a nagy narratívák a jellemzők"
A könyvben szereplő témák sokszínűsége – például létezik-e valójában ún. „tétlen szemlélő”, milyen volt a pesti gettó topográfiája, vagy éppen milyen házassági hirdetéseket adtak föl a zsidó nők és férfiak a soá előtt és után – már önmagukban mutatták a forrásokhoz és általában a kutatáshoz való viszony változását – hangzott el A Holokauszt Magyarországon 80 év múltán: Új kutatási irányok című könyv bemutatóján az OR-ZSE-n.
Megemlékezések / 2024. Október 19. / 19:33
Gyász: Elhunyt Yehuda Bauer történész, a holokauszt egyik legismertebb kutatója
98 éves korában elhunyt Yehuda Bauer, a holokauszt egyik legkorábbi és legjelentősebb történésze. Bauer professzor 1926. április 6-án született Prágában. Szülőföldje náci megszállása után 1939-ben családjával együtt Palesztinába menekült. Haifai középiskolai tanulmányait követően a walesi Cardiffi Egyetemen tanult ösztöndíjjal, de 1948-ban visszatért, hogy harcoljon Izrael függetlenségéért.