Gyász: 92 éves korában meghalt Tomy Irsay, a Frankel közösség szeretett tagja

2022. Január 19. / 17:58


Gyász: 92 éves korában meghalt Tomy Irsay, a Frankel közösség szeretett tagja

Életének 92. évében elhunyt Tomy Irsay, aki Irsay Tamás néven 1930-ban született Budapesten, a második világháború után pár évvel vándorolt ki Izraelbe, ahonnan 37 évvel ezelőtt tért vissza. A temetése január 20-án, csütörtökön délelőtt 11 órakor lesz a budapesti Kozma utcai temetőben. Fakadjon áldás emlékéből!


Verő Tamás főrabbi, a Frankel zsinagóga rabbija ma adta hírül a zsinagógai körzet Facebook-oldalán, hogy meghalt Tomy Irsay, a frankeles közösség köztiszteletnek örvendő, régi és szeretett tagja. A 92 évesen elhunyt hittestvérünk gyermekként a Rumbach utcai zsinagógába járt, énekelt az akkori közösség kórusában, és családja ott tartotta meg a bár micvóját is. Ezért különleges öröm volt számára, hogy még megérhette a Rumbach zsinagóga felújítását, és a régi pompájában láthatta gyermekkori életének egyik legfontosabb helyszínét. Verő Tamás főrabbi a mai posztjában egyúttal megosztotta azt az interjút is, amelyet Szántó Eszter és Kőszegi Zoltán készített Tomy Irsayval a 90. születésnapja alkalmából. Az alábbiakban ebből idézünk.

272093885_1638327493187663_1476721206715888299_n (1).jpgTomy Irsay a felújított Rumbach zsinagógában

A Frankel Zsinagógában a főimák része, hogy imádkozunk Izrael államáért. A rabbink –  dr. Verő Tamás főrabbi – által kijelölt hittestvérünk hangosan felolvassa az imát, amely alatt a közösség a Ha Tikva-t dúdolja. Nagyon magas érzelmi pontja ez az imának, amely mindenkit megérint. Ha Irsay Tomi hittestvérünk jelen van, akkor biztos, hogy a rabbink őt kéri fel erre a feladatra és ez mindenki számára – aki ismeri Irsay Tomit – magától értetődően természetes. 

Tomi élete – az elmúlt 90 éve – megtestesíti a magyar és az izraeli magyar zsidóság elmúlt évtizedeit, amelyben Tomi identitása és kötődése a gyökereihez komoly szerepet játszott. Tomi kalandos életútja szinte egy élő történelemkönyv, ezt szeretnénk bemutatni ezzel az interjúval (...). 

– Hány éves korodtól jártál a Rumbachba?
– 10-11 éves koromtól, ott volt a bár mitzvom is. A negyedik elemit befejezve kezdem ott énekelni a kórusban, természetesen minden ünnepkor, pénteken, szombaton (...). Az első szerelmemet is ott ismertem meg 12-13 éves koromban. Volt egy nagyon kedves barátom, akivel most is megvan a kapcsolatom, Berend T. Iván, az Akadémia elnöke volt, most Amerikában él, vele egy házban laktunk. Nagyon szép bar mitzvóm volt, ott volt a Fisher Binjámin, a főrabbi, ősz szakállú, kellemes hangú, egy kimondottan jó ember volt. Volt egy kántor, akit ha jól emlékszem Mandelnek hívtak. A karmesterünk egy Révész nevű ember volt, akinek gyakran eljárt a keze, amikor rendetlenkedünk. Ott fociztunk a templom udvarában. (...) Tehát volt a bar mitzvóm 1943-ban, de utána jöttek a keményebb dolgok, március 19-én bejöttek a németek. Édesapám gyakran ment munkaszolgálatra. '44-ben volt egy munkásszázad, akiket úgy hívtak, hogy ruhagyűjtős munkásszázad. Ott volt az Ocskay százados az Abonyi utcában, akik fel voltak mentve a nehezebb munkák alól, apám ebbe a századba került. Ez volt a mi gimnáziumunk épülete, most Scheiber gimnázium, ide vitték az egész családomat, mert védett házzá nyilvánították, bejöttek a nyilasok, ott elkezdtek balhézni, sorba állították az embereket, hogy viszik ki őket a Dunára. Valaki felhívta ezt az Ocskay századost, aki kanyaróval feküdt otthon, de a hírre fogta magát és bejött és mindjárt hozott magával egy Wéber nevű, magas rangú német tisztet és kikergették a nyilasokat. Anyám volt a tolmács, mert ő jól beszélt németül. A német százados mondta a nyilasoknak, hogy hagyjátok el ezt a helyet, anyám tolmácsolta. A nyilas kérdezte, hogy mit mond, mire anyám még megtoldotta azzal, hogy milyen dolog ez, hogy a „partnerei” nyelvét nem beszéli. A nyilas elküldte anyámat melegebb éghajlatokra, anyám meg visszafeleselt neki. A nyilasok kezdték összeszedni az aranyat és az egyéb értékeket, ezt látva anyám nem fordította amit a német mondott, hanem magától azt mondta, hogy a tábornok azt parancsolja, hogy adják vissza, amit elvettek...

A teljes beszélgetést a Frankel közösség Facebook-oldalán olvashatják.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
„...Ezek azok az állatok, amiket ehettek...”
Zsidó világ
Mazsihisz podcast: Egy állam, két állam?