Címkék

zsidó történelem

Zsidó világ / 2024. Május 17. / 09:58

A zsidó „törökök” és a zsidó „polákok” Kubában

Fidel Castro zsidó volt? Ha nem, akkor miért szerette annyira Izraelt? S miért hívják „törököknek” és „polákoknak” a kubai zsidókat? lyen érdekes kérdések is szóba kerültek szóba azon a rendezvényen, amelyet a Karibi Holokauszt Emlékbizottság szervezésében rendeztek az OR-ZSE könyvtárában rendeztek a héten Horváth János és Németi Levente előadásával.

Megemlékezések / 2024. Május 14. / 15:14

Cserépfaluban most vasárnap lesz a 11. Groszmann Lili emlékséta

Idén 11. alkalommal rendezik meg a Groszmann Lili emléksétát, amely során Cserépfaluból az egykori kövesdi gettóig vezető utat járják végig. Mezőkövesden botlatókövek elhelyezésével zárul az esemény.

Tudomány / 2024. Május 08. / 10:41

Peremiczky Szilvia előadása az OR-ZSE Szabadegyetemen

A szefárd középkor és az askenázi újkor között: az amszterdami és az itáliai converso központok címmel tart előadást Peremiczky Szilvia irodalomtörténész, hebraistan az OR-ZSE Szabadegyetemen május 13-án, jövő héten hétfőn délután 6 órától.

Tudomány / 2024. Május 01. / 14:53

Már kapható Komoróczy Géza új könyve: Ékírás és assziriológia Magyarországon

Az ókori zsidóság életére is óriási hatást gyakorolt az Asszír Birodalom, amelynek hazai kutatásáról, az ékírásról, az asszirológia magyarországi tudománytörténetéről szól Komoróczy Géza professzor új könyve. A Kalligramnál megjelent kötet az ékiratok, elsősorban a Gilgames-eposz magyarországi befogadását – esetenként nemzeti célú kisajátítását –, a magyar önismeret változatait is elemzi.

Tudomány / 2024. Április 05. / 10:06

Most már neten is olvashatjuk Szegő Ágnes: Egri zsidó polgárok című könyvét

– Elkészült az Egri zsidó polgárok című könyvem webes változata, amelyet Csiszár Ágnes és Szegi Agáta egészített ki az utóbbi 19 évben előkerült forrásokkal – adta hírül Szegő Ágnes könyvtáros, történész, a vidéki zsidóság történetének kutatója. Az eredeti kötet a Szerencsejáték Zrt. Alapítványa támogatásával jelent meg, az internetes verziót a Magyarországi Zsidó örökség Közalapítvány (Mazsök) támogatta.

Tudomány / 2024. Április 03. / 08:34

Variációk egy témára: a zsidóság hellenizációja

Mi jellemezte az ókori zsidóság körében történt hellenizációs kísérleteket a Makkabeusok első könyvének és Josephus Flavius írásainak tükrében? Erről tart előadást Papp György az ELTE Bölcsészettudományi Karán április 8-án, jövő hétfőn délután 5 órától. Az előadó a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet egyetemi adjunktusa, héber és görög nyelvet tanít.

Zsidó világ / 2024. Március 22. / 08:22

Történelem: A spanyol zsidók és Jehuda Ibn Gabirol

A középkori Spanyolország (Hispania) hogyan fogadta be és űzte ki a zsidókat? Ki volt Jehuda Ibn Gabirol? Többek között ezekre a kérdésekre kaphatnak választ, akik részt vesznek Ádám Mária és Villányi András előadásán március 27-én, szerdán fél 4-től a Hegedűs Gyula utcai zsinagógában működő Héber Imre Klubban

Hírek, lapszemle / 2024. Március 21. / 16:42

Nyíregyháza: „Úgy lehet bemenni a zsinagógába, hogy kinyitják a kaput"

A Nyíregyházi Zsidó Hitközség is hozzájárult tárgyakkal, fotókkal ahhoz az időszaki tárlathoz, amelyet a holokauszt 80. évfordulója alkalmából állítottak össze a nyíregyházi Kállay Gyűjteményben. Az anyag nagy része a helyi Jósa András Múzeumból, a helyi levéltárból, Budapestről, alapítványoktól, egyesületektől, magánszemélyektől származik, a kurátor: dr. Riczu Zoltán történész.

Zsidó világ / 2024. Március 21. / 13:35

Hercz rabbi: Purim korszakváltó időben

– Ez a konfliktus igazi forrása: Eszter és Mordecháj nem hajol meg azok előtt, akik „elvették az uralmat Isten keze alól”. Ugyanakkor ez fennmaradásunk garanciája s egyben csodája – írja a hamarosan ránk köszöntő Purim alkalmából Hercz Dániel, a szeretetkórházi körzet rabbija.

Zsidó világ / 2024. Március 21. / 08:22

Böjtnap Eszter királyné emlékére

Eszter története arról szól, hogy boldognak lenni igenis érdem, hogy nem kell félnünk senkitől, ha féljük Istent, hogy nem csak Izraelben jó zsidónak lenni, mert sokan szeretnek minket, zsidókat, feltéve, hogy mi is szeretjük egymást. A zsidóságot megmentő perzsa királyné emlékezetére elrendelt böjt ma este 18 óra 22 percig tart.

Zsidó világ / 2024. Március 12. / 15:22

Mazsike-séta: Zsidók az 1848-49-es forradalomban és szabadságharcban

Milyen szerepet játszottak hittestvéreink az 1848-49-es forradalomban és szabadságharcban? Erről tudhatnak meg érdekes információkat, akik részt vesznek holnap a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület (Mazsike) ünnepi sétáján Budapesten.

Zsidó világ / 2024. Március 05. / 09:57

Vita a Hunyadi téri zsinagógában: „Lehetséges-e siettetni a Messiást?"

Dr. Tatár György vallásfilozófus és dr. Fényes Balázs történész, nyelvész vitáját hallgathatják meg Izraelről, a zsidó államiságról, a zsidók államáról a megváltás tükrében. A rendkívül izgalmas és érdekes beszélgetést – amely a Hunyadi téri zsinagógakörzet szervezésében zajlott le – az alábbiakban teljes egészében megtekinthetik felvételről.