Európa háború előtti zsinagógáinak sorsa: A helyreállított zsinagógák

2025. Február 12. / 09:45


Európa háború előtti zsinagógáinak sorsa: A helyreállított zsinagógák

Az alábbiakban Noam Chen , izraeli fotóművész beszámolójának harmadik részét olvashatják egy olyan nagyívű, több országon átívelő fotós projektről, amelynek keretében számos magyarországi zsinagógába is ellátogatott. A cikk az aish.com-on jelent meg.

A sorozat első része a háború utáni zsinagóga-átalakítások különféle módjait mutatta be, míg a második részben elhagyatott zsinagógák képeit és történeteit ismerhettük meg. Ebben a befejező fejezetben reményt és inspirációt meríthetünk azon, háború előtt épült zsinagógák sorsából, amelyeket gondosan helyreállítottak az elmúlt évtizedekben.

Varsó, Lengyelország

Varsó a Holokauszt előtt a zsidó élet központja volt, ahol több mint háromszázezer zsidó élt – a város lakosságának több mint 30%-a. Ez volt Európa legnagyobb zsidó közössége, több mint 400 zsinagógával és imaházzal. Ma az egyetlen megmaradt háború előtti zsinagóga a Nożyk-zsinagóga. Az 1902-ben épült Nożyk-zsinagógát a nácik meggyalázták és istállóként használták. Furcsa mód ennek köszönhetően élte túl a háborút, és 1983-ra teljesen felújították. Ma ismét aktív zsinagóga, rendszeres istentiszteletekkel.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_fa76afc3.jpgVarsó egyetlen fennmaradt háború előtti zsinagógája, a Nożyk zsinagóga.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_ebc9f209.jpgA Nożyk zsinagóga belső tere.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_6beb0a6d.jpgTóra-tanulás a Nożyk zsinagógában.

Krakkó, Lengyelország

Az 1558-ban épült Remah-zsinagógát a második világháború alatt raktárként használták, de csodával határos módon a szerkezete épen maradt. A Holokauszt előtt körülbelül 90 zsinagóga és imaház létezett Krakkóban, de csak hét maradt meg, és ezek közül a Remah-zsinagóga az egyetlen, amely ma is aktív.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_cb3871b6.jpgAz 1558-as Remuh zsinagóga bejárati kapuja.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_abb9c67b.jpgKrakkó egyetlen aktív zsinagógája, a Remuh zsinagóga.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_b0b3f723.jpgAz 1957-es felújítás során a háború előtti belső tér nagy részét visszaállították, Remuh zsinagóga.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_7f9f7501.jpgTörténelmi emlékek a Remuh zsinagógában.

Budapest, Magyarország

A Dohány utcai zsinagóga Európa legnagyobb és a világ második legnagyobb zsinagógája. A zsinagóga 1859. szeptember 6-án került ünnepélyes felavatásra. Az épület 1854 és 1859 között épült Ludwig Förster osztrák építész tervei alapján, aki mór stílusú épülettervével nyerte el a pályázatot. A belső tér kialakításában Feszl Frigyes magyar építész is közreműködött, aki a szentélyt és annak díszítését tervezte. Az épület méretei lenyűgözőek: hossza 75 méter, szélessége 27 méter, és két 43,6 méter magas kupolás tornya van. A belső térben több mint 3000 ülőhely található, a földszinten 1497 férfi, míg az emeleti karzatokon 1472 női ülőhely kapott helyet. A második világháború idején a zsinagóga és környéke a budapesti gettó része volt, és az épület súlyosan megrongálódott. A háború után helyreállították, majd az 1990-es években egy átfogó felújításon esett át, amelynek során visszanyerte eredeti pompáját. Ma egyszerre jelentős vallási központ, turisztikai és kulturális látványosság. A Dohány utcai zsinagóga 2018-ban elnyerte az Európai Örökség címet.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_2f50e780.jpgEurópa legnagyobb és a világ második legnagyobb zsinagógája, a Dohány utcai zsinagóga.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_e8e314d7.jpgKiemelkedő építészeti csoda, a Dohány utcai zsinagóga belseje.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_994788fe.jpgAron HaKodesh, Dohány utcai zsinagóga.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_f4f78301.jpgA 19. és 20. században használt, ma már a nyilvánosság elől elzárt Tóraszekrény-takarók.

A Kazinczy utcai zsinagóga ritka építészeti gyöngyszem. A pesti ortodox zsidó közösség vallási és kulturális központja. Az épület 1912 és 1913 között épült a Löffler fivérek, Sándor és Béla tervei alapján, szecessziós stílusban. A zsinagóga belső tere több mint 1000 fő befogadására alkalmas, és gazdagon díszített. A második világháború alatt az épület megsérült, berendezésének egy része elpusztult. A háború után helyreállították, és a berendezést is rekonstruálták.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_1aca56df.jpgMagyarország egyetlen szecessziós stílusban épült zsinagógája, a Kazinczy utcai zsinagóga.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_46d22dc9.jpgNői karzat, Kazinczy utcai zsinagóga.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_4c107557.jpg2024-ben felújítás alatt, Kazinczy utcai zsinagóga.

A Frankel Leó utcai zsinagóga egy csendes udvarban áll, egy igazi rejtett ékszerdoboz. 1888-ban épült neogótikus stílusban, eredetileg nyitott térben állt, mígnem 1928-ban egy lakóházat emeltek köré a növekvő zsidó közösség igényeihez igazodva. A második világháború alatt istállóként használták, és a környező lakások lakóit üldözték és meggyilkolták. Ma újra aktív, bár a zsidó közösség már csak egy lakást birtokol az épületben.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_ba3ca62.jpgA Frankel Leó utcai zsinagóga szinte rejtve maradt a szemünk elől.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_9858db57.jpgEgy békés udvarban, Frankel Leó utcai zsinagóga.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_46271653.jpgAz 1928-ban épült lakópark a bővülő zsidó közösség befogadására épült.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_d9ec4604.jpgAz udvaron emlékmű tiszteleg az 1944-ben innen deportált zsidó családok előtt.

Szeged, Magyarország

1902-ben épült Szegeden Magyarország második legnagyobb zsinagógája, az eklektikus stílusokat ötvöző vallási építészet remekműve. A második világháború alatt raktárként használták. Jelentős felújításokon esett át, mielőtt 1989-ben újra felavatták. A szegedi zsidó közösség ma körülbelül háromszáz főt számlál. A zsinagógát ritkán használják vallási célokra, ám csodálattal adózva lélegzetelállító építészetéért, inkább kulturális központként és turisztikai látványosságként működik.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_4f35c29e.jpgMagyarország második legnagyobb zsinagógája, a szegedi Nagy Zsinagóga.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_3b8712b.jpgA vallási építészet remekműve a szegedi Nagy Zsinagóga.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_2c4ed892.jpgA lélegzetelállító szegedi Nagy Zsinagóga belseje.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_877cac85.jpgSzeged egyik fő turisztikai látványossága, amelyet lélegzetelállító építészetéért csodálnak.

Nyíregyháza, Magyarország

1941-ben a nyíregyházi zsidó közösség körülbelül ötezer főt számlált. A város utolsó megmaradt zsinagógája, amely 1924 és 1932 között épült, ma is szolgálja a megmaradt kis zsidó közösséget. A zsinagóga színes belső terét bonyolult ikonográfiai motívumok díszítik, többek között Salamon jeruzsálemi templomának és Izrael 12 törzsének ábrázolásai. 1959-ben Nyíregyháza másik két - a nácik által elpusztított - zsinagógájának emlékére falfestményeket festettek a falakra, így állítva maradandó emléket az elveszetteknek.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_944fa2d5.jpgNyíregyháza utolsó megmaradt zsinagógája.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_b6123470.jpgSzínes, bonyolult ikonográfiai motívumokkal díszített belső tér, Nyíregyházi zsinagóga.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_1660c847.jpgAz egykori zsinagógát mintázó falfestmények 1959-ben készültek el az elpusztított épület emlékére.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_473e424c.jpgNyíregyházi zsinagóga külseje.

Nagyvárad (Oradea), Románia

A Nagyváradi Nagy Ortodox Zsinagóga 1890-ben épült az ortodox zsidó közösség számára. 1944 májusában, a náci megszállás idején, a nagyváradi  gettót ennek a zsinagógának a környékén hozták létre, amely így a zsidó szenvedés egyik központi helyszínévé vált. Nyolc évnyi restaurálás után 2017-ben újra megnyitották, és ma az egyetlen aktív zsinagóga Nagyváradon, amely vallási célokat szolgál. 2024-ben egy jesiva építése zajlott közvetlenül a zsinagógával szemben, amely az első ilyen intézmény lesz Romániában a Holokauszt óta.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_76728182.jpgNagyvárad egyetlen aktív zsinagógája, a Nagy Ortodox Zsinagóga.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_31319fc7.jpgA 2017-ben nyolc év felújítás után újra felavatott Nagy Ortodox Zsinagóga.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_c79b2c27.jpgA nagyváradi Nagy Ortodox Zsinagóga lenyűgöző belső tere.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_dafb705b.jpgA közösség tagjai szerint a történelmi óra akkor állt meg, amikor az első deportálás megkezdődött, az idő pedig mintha megállt volna, a mutató azóta sem mozdult.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_ffcd2bb9.jpgA holokauszt óta megalakuló első romániai jesiva építése 2024-ben.

Pozsony (Bratislava), Szlovákia

A pozsonyi zsidó közösség – amelyet 1919 előtt Pressburgnak neveztek – dokumentált története 1251-ig nyúlik vissza. A második világháború előtt Pozsony volt Szlovákia legnagyobb és legbefolyásosabb zsidó közössége, tizennyolcezer fővel. Ma körülbelül ötszáz zsidó él a városban.

A Heydukova utcai zsinagóga, amely 1926-ban épült, Pozsony egyetlen megmaradt zsinagógája. Egy látogatás alkalmával Ivan Pasternak, egy 80 éves Holokauszt-túlélő, felhívta a figyelmet egy döbbenetes részletre: a Tóra-olvasásra használt Bima-asztal az egyetlen eredeti bútor, amely túlélte a háborút. „A többit kivitték, hogy helyet csináljanak az elkobzott zsidó vagyonnak” - magyarázta. A fedelet felemelve felfedte az asztalra vésett nagy horogkeresztet. „Egy náci katona csinálta. De ők elmentek, mi pedig még mindig itt vagyunk”. A zsinagóga továbbra is aktív, a Tórát még mindig erről az asztalról olvassák fel minden sábátkor.

A zsinagóga második emelete – amely korábban a női karzat volt – ma múzeumként működik, bemutatva Pozsony zsidó történelmét. A legértékesebb tárgyak között megtalálható az egykori Neológ Zsinagóga tízparancsolat-táblája is.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_52561f2a.jpgPozsony egyetlen fennmaradt zsinagógája, a Heydukova utcai zsinagóga.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_44ee7ccf.jpgAz 1926-os pozsonyi Heydukova utcai zsinagóga belseje.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_3e29e857.jpgIvan Pasternak holokauszt-túlélő felfedezi a Bimah asztalára vésett horogkeresztet.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_816c89d.jpgA Tízparancsolat táblái a város lerombolt neológ zsinagógájából.

Az 1893-ban épült Neológ Zsinagóga viszonylag jó állapotban vészelte át a második világháborút. A háború után a szlovák televízió stúdiójaként használták, míg a kommunista rezsim végül 1969-ben lebontotta, állítólag azért, hogy helyet csináljanak egy hídnak. Ma egy emlékmű áll a helyén, amely több mint 105 ezer meggyilkolt szlovák zsidónak állít emléket. A emlékmű szimbolikus sziluettje a megsemmisült zsinagógának, amely igazságtalanul veszett oda.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_799d4e63.jpgA pozsonyi Neolog zsinagóga 1969-es lebontása előtt. Forrás: Bp: Yad Vashem.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_d8824a86.jpgMa már csak a sziluettje maradt meg, a pozsonyi Neolog zsinagóga emlékműve.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_ad36165e.jpg„Emlékezzünk”, és így is kell tennünk, mindarra, ami a holokauszt során elveszett.


Noam Chen az aish.com oldalon megjelent cikke alapján fordította: Zucker-Kertész Lilla

Képek forrása: Noam Chen/aish


mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Holokauszt
Megemlékezés és botlatókövek elhelyezése Kecskeméten
Hírek, lapszemle
Krausz Éva 80 éve előfizetője az idén 80 éves Új Életnek
Zsidó világ
A zsidó szomszéd, avagy titkok a Terézvárosból