Zsidó ünnepek / 2025. Április 08. / 13:28
lAz interneten ma már sokféle feldolgozást találhatunk az ismert széder esti és pészáhi dalokhoz. A következő összeállításban a gyermekeknek és a családoknak válogattunk párat ezek közül:
Zsidó ünnepek / 2025. Április 04. / 09:20
Idén különleges módon zajlik a Széder-est a Dohány utcai Templomkörzetben április 13-án 18 órától a Goldmark Teremben. Korlátozott számban ma még lehet jelentkezni.
Judaizmus / 2025. Április 02. / 12:44
A modern világban természetesnek tartjuk, hogy megünnepeljük születésnapunkat, de vajon találunk-e erre vonatkozóan bármilyen utalást a Tórában? Van-e zsidó forrás, amely iránymutatást ad arra, hogyan tekintsünk erre a napra?
Judaizmus / 2025. Április 02. / 09:18
A Szanhedrin harmadik fejezetét nyitó misna említi, hogy a pénzügyi ügyekben a peres felek rokonai nem szolgálhatnak bíróként vagy tanúként. Amikor tehát a mai dáf végén lévő misna azzal kezdődik, hogy felsorolja azokat, akiket kizárnak ezekből a szerepekből, akkor azt várhatnánk, hogy egy listát találunk a konkrét családi kapcsolatokról, amelyek kizárják az érintetteket.
Judaizmus / 2025. Március 31. / 12:56
Valamennyi zsidó ünnepnek megvan a maga szépsége, fájdalmas története és gazdag hagyománya, ám a pészáh mégis különleges helyet foglal el sorukban – ez a kivonulás, a rabszolgaságból való megszabadulásunk ünnepe. Minden évben emlékeztet minket arra, honnan jöttünk, milyen úton jártak őseink, és mit jelent a szabadság számunkra ma.
Judaizmus / 2025. Március 28. / 10:00
Vajon ki is az az Élijahu próféta, akit annyira várunk Pészáhkor? A zsidó hagyomány szerint Élijahu nem halt meg, hanem tüzes szekéren emelkedett az égbe – és azóta is visszatér időről időre. Ő a Messiás hírnöke, akinek eljövetele a megváltás közeledtét jelzi.
Judaizmus / 2025. Március 27. / 11:23
A pénzügyi ügyeket három személy bírálja el. Az egyik peres fél választ magának egyet, a másik peres fél választ magának egyet, és ketten együtt választanak még egyet. Ez Rabbi Meir álláspontja. Mielőtt azonban rátérnénk az e kijelentés körüli vitára, először egy rejtélyt kell megoldanunk: Három micsoda bírálja el az ügyet? Három bíró vagy három bíróság, amelyek mindegyike három főből áll?
Judaizmus / 2025. Március 25. / 13:21
A legrégebbi fennmaradt héber szövegek egy része olyan írással van írva, amely a gyakorlatlan szem számára csupán „macskakaparásnak” tűnik. Ez az ősi héber írás, amelyet a tudósok Paleo-Hébernek hívnak. Az a héber írás, amelyet ma ismerünk, csak a zsidók babilóniából való visszatérése után, i.e. 538-ban, Ezra írnok idejében jelenik meg a zsidó történelmi feljegyzésekben.
Judaizmus / 2025. Március 25. / 11:23
Az animációs filmek és gyerekeknek szóló kalandfilmek nemcsak szórakoztatnak, hanem gyakran fontos értékeket is közvetítenek. A család fontossága, a kitartás, a közösség ereje és az üldöztetésből való megmenekülés mind olyan témák, amelyek a zsidó hagyományban és történetekben is központi szerepet játszanak. Alábbi cikkünkben 3+1 mesét mutatunk be:
Judaizmus / 2025. Március 24. / 14:20
Egy külföldi internetes fórumon valaki feltette a kérdést: milyen meghökkentő, furcsa vagy elgondolkoztató zsidó történeteket ismernek az emberek? Számos izgalmas válasz érkezett, többek között a sábáti tilalmakhoz kapcsolódó különös esetekről is.
Judaizmus / 2025. Március 24. / 10:25
Ahogy tovább vizsgáljuk a királyra vonatkozó törvényeket, emlékezzünk arra Mózes ötödik könyve 17:18–20 előírására, miszerint Izrael királyának saját Tóra-tekercset kell írnia és azt uralkodása alatt magánál kell tartania:
Judaizmus / 2025. Március 23. / 09:00
A Szánhedrin második fejezete elsősorban a királyra vonatkozó szabályokkal foglalkozik: jogaival és kötelességeivel, valamint különleges helyzetével a jogrendszeren belül. Összességében a fejezet misnái – melyeket természetesen a tannák (tannaim) írtak – egy viszonylag korlátok nélküli uralkodó portréját festik le, akinek hatalma felett szinte nincs semmi ellenőrzés.