Zsidó ünnepek / 2025. Március 20. / 12:27
Március 12-én vidám, színes ünnepléssel tartotta meg Purimi mulatságát a Benjamin Óvoda. Az ünnepi készülődés már napokkal korábban elkezdődött: a gyerekek lelkesen díszítették az óvoda épületét színes papírláncokkal, lampionokkal, valamint saját készítésű bohócokkal, Eszter királyné, Ahasvéros és Mordeháj alakjaival. A csoportszobák dekorációi is a gyermekek fantáziáját és kreativitását dicsérték.
Judaizmus / 2025. Március 20. / 09:53
Az előző misnából megtanultuk, hogy „a király nem ítélkezik és nem ítélkeznek fölötte”. Egy király nem ülhet rabbinikus bíróságon bíróként, de ő maga sem állhat ilyen bíróság ítélete alatt. A mai daf azonban néhány érdekes kivételt hoz.
Judaizmus / 2025. Március 19. / 10:07
Amikor a Szentély állt, a főpap a zsidó nép vallási vezetője volt. Amikor független zsidó királyság létezett, a király volt a politikai vezető. A rabbik korában, a Szentély pusztulása után egyik tisztséget sem töltötték be, de ezeknek a gyakorlatilag már-már mitikus vezetőknek a jogi státusza továbbra is érdekelte a rabbikat, és ez az egész fejezet ezzel a témával foglalkozik.
Zsidó ünnepek / 2025. Március 11. / 11:30
Március 9-én, vasárnap délelőtt a Rumbach zsinagóga ismét megtelt élettel és vidámsággal, hiszen a Rumbi Tanház egy igazán különleges születésnapi bulit rendezett Zájin Ádár alkalmából. Az esemény központi eleme a Hamsa zenekar csodás gyerekkoncertje volt, amely minden várakozást felülmúlt.
Judaizmus / 2025. Március 10. / 11:19
A rabbinikus bíróságok méretének és felépítésének vizsgálata során a mai dáf a legnagyobb bíróság, a Nagy Szánhedrin bibliai előzményét elemzi. Miután Isten megparancsolta Mózesnek, hogy válasszon ki 70 férfit Izrael vénei közé (lásd Mózes negyedik könyve 11:15), Mózes nehéz helyzetbe kerül. Szeretné, ha minden törzs egyenlő arányban képviseltetné magát, de a számok nem kedveznek neki.
Judaizmus / 2025. Március 06. / 12:34
Az ember azt várná, hogy a Megilla tele van Hámán legyőzésének csodájáról szóló leírásokkal, ám egészen mást találunk. Isten nevét az egész elbeszélésben egyszer sem említik. A Megilla egy nagy kettősség, ahol a Hős mindig a színpadon kívül van, de mégis az egész dráma legközpontibb alakja.
Judaizmus / 2025. Március 05. / 11:33
A héber ábécé minden betűje mély jelentéssel bír, és az év egy adott időszakához köthetjük őket. Adar hónap betűje a Kuf (ק), amely két másik betű kombinációjából áll: a Rés (ר) és a Zájin (ז). Ez a két betű együttesen a rejtély (raz – רז) szót alkotja, míg maga a Kuf a szentséget, a kedusát (קדושה) jelképezi. De mit jelent ez a kapcsolat, és hogyan tükrözi Ádár hónap szellemiségét?
Judaizmus / 2025. Március 05. / 10:20
A mai dáf olyan cselekedetek sorozatát tárgyalja, amelyekhez a Nagy Szánhedrin, azaz a 71 bíróból álló testület jóváhagyása szükséges. Ide tartozik például a főpap felett való ítélkezés, valamint egy király azon döntése, hogy tetszés szerinti háborút indítson (ellentétben azzal a háborúval, amelyet Isten parancsolt meg, és így kötelező).
Judaizmus / 2025. Március 04. / 11:56
A Bava Kama traktátusban tanultunk egy öklelő ökörről – vagyis egy olyan ökörről, amelyről elterjedt a hír, hogy embereket öklel fel. A Tóra előírja (2Mózes 21:29), hogy az ilyen ökör tulajdonosát figyelmeztetni kell, és ha az ökör ismét öklel, mind az állatot, mind a tulajdonosát halálra kell ítélni. Alább látható, hogy még az állatok is halálbüntetésben részesülnek, ha megszegnek bizonyos szent határokat.
Judaizmus / 2025. Március 03. / 10:55
A tegnapi dafban, amikor a Gemara megpróbált megfejteni egy braitát, amely kétféle kézrátételről (szmiháról) szólt, amelyekhez három bíró szükséges, tisztázta, hogy ezek közül az egyik a szemichára utal, ahogyan ma általában használjuk a kifejezést, azaz a rabbinikus felhatalmazásra. A Gemara azonban megkérdőjelezi azt a felvetést, hogy a szmihához három bíró szükséges, Rabbi Jehuda ben Bava története alapján.
Judaizmus / 2025. Február 28. / 10:22
Ahogy tegnap láttuk, a naptárak soha nem semlegesek – értékrendünket és elköteleződéseink fejezik ki. Ez különösen bonyolulttá válik, amikor egy közösségen belül élő emberek eltérő értékekkel és elköteleződésekkel rendelkeznek. Ha valaha is megesett már, hogy fel kellett használnod az összes szabadságodat a zsidó ünnepek megtartására, miközben karácsonykor két hét szabadnapot kaptál, tudod, hogy ez egy valós küzdelem.
Judaizmus / 2025. Február 26. / 09:01
Júda oroszlánja ősidők óta zsidó szimbólum. Bár eredetileg kifejezetten Júda törzséhez kötődött, azóta az egész népet képviselő zsidó jelképpé vált.