Ma hetven éve hunyt el Németh Andor író, esszéíró, műfordító

2023. November 13. / 11:44


Ma hetven éve hunyt el Németh Andor író, esszéíró, műfordító

Szerző: Kácsor Zsolt

Németh Andort az irodalom iránt érdeklődők többsége úgy tartja számon, mint József Attila egyik legjobb barátját – hiszen ő írta az 1948-ban megjelent József Attila és kora című művet. Holott Németh Andor ennél sokkal figyelemreméltóbb alkotó volt: kiemelkedőek irodalmi és filozófiai esszéi, valamint az angol, francia és német klasszikusok műveinek magyar műfordításai. Az író 70 éve, 1953. november 13-án hunyt el Budapesten. 

„Mindig, minden körülmények között jellemző volt reá az alkotókedv, a munkás természet, amelynek sokfajta gyümölcse maradandóan őrzi és hirdeti majd emlékét. Mondják, hogy betegsége óta is, egész a legutóbbi napokig rengeteget dolgozott, soha ennyire termékeny nem volt, ontotta magából a legkülönbözőbb írásokat, reggeltől estig diktált, mintha csak attól rettegett volna, hogy valami igazán lényeges mondandóra nem futja majd idejéből" – írta a Csillag folyóiratban a Németh Andor halálára írott nekrológjában Gereblyés László, s valóban: ennek az energikus alkotóerővel megáldott írónak kevés esztendő adatott. 1891-ben született szegény zsidó családban, s nem volt még 62 éves, amikor meghalt. 

Már korán feltűnt irodalmi tehetségével: mint az idézett nekrológban olvasható, Németh Andor „még diáik – a filozófia hallgatója – a budapesti egyetemen, amikor1912 tájt első színdarabját – harcosan antiklerikális Veronika kendőjét – a Galilei-kör színjátszói nagy sikerrel bemutatják. Igaz, e ragyogópályakezdetre sajnos, hamarosan fakító, véres, a nagy mindenséget eltakaró árnyék borult: az első világháborúé, amely esztendőkre véget vetálmodozásnak, tervezésnek, szárnyalásnak... A párizsi nyári vakáció verőfényes napjaira a franciaországi internálótábor, a Fekete kolostor (Kuncz Aladár regénye – a szerk.) négy esztendeje következik...".  

Mivel aktív szerepet vitt az 1919-es proletárdiktatúrában, Bécsbe emigrál, ahol a bécsi magyar újság irodalmi rovatvezetője lesz. Itt ismerkedett meg a bécsi egyetemen tanuló József Attilával, akivel a költő 1937-es haláláig szoros, jó baráti kapcsolatban maradt. 

Németh Andor 1926-ban tért haza Magyarországra, s mivel gyermekkora óta csak az irodalom érdekli – haláláig szenvedélyesen sokat olvasott – a budapesti irodalmi élet ismert alakja lesz, 1934-es házasságkötésekor az egyik házassági tanúja maga Karinthy Frigyes volt. 

Barátai, Ignotus Pál, József Attila és Fejtő Ferenc 1936-ban megalapítják a Szép Szó című, mára legendássá vált folyóiratot, amelynek Németh Andor lesz az egyik legfontosabb szerzője – ám ekkor nem sejti még, hogy hamarosan újra el kell hagynia hazáját és újabb világháború keseríti meg az életét.

A zsidóüldözések elől 1938-ban Franciaországba emigrál, és Marseille mellett, a gyönyörű fekvésű Cassis nevű kisvárosában telepszik le, ahol számos műve született, írt többek között József Attiláról, a párizsi Kommünről, Mária Teréziáról, Metternich-ről és III. Napóleonról.

A II. világháború után, 1947-ben tér ismét haza, s hamarosan a Csillag című irodalmi folyóirat főszerkesztője lesz. Ám a Rákosi-diktatúra ellenségnek tekinti, 1950-ben állásából eltávolítják. Az író, aki egykor a magyar irodalom klasszikussá lett alkotóival barátkozott és a világirodalom legnagyobb íróinak műveit ültett át magyar nyelvre, élete utolsó éveiben szociális segélyből, társébérletben élve tengődik, és súlyos betegségtől kínozva, a szellemi élet által mellőzve hal meg 1953. november 13-án. 

(Címlapkép forrása: Petőfi Irodalmi Múzeum. A képet feltehetően Déry Tibor készítette.)

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
Jonathan Sacks rabbi az antiszemitizmusról
Történelem
Schwester Selma: A legendás jeruzsálemi nővér