A hét műtárgya: Koszta József Virágcsendélete

2025. Február 14. / 12:51


A hét műtárgya: Koszta József Virágcsendélete

Ez a kép egyike azoknak a műtárgyaknak, melyeket 1944-ben, a zsidók kifosztása során a magyar hatóságok lefoglaltak. Az 1947-ben aláírt párizsi békeszerződés elvileg előírta ezeknek a műtárgyaknak a visszaszolgáltatását és a zsidók kárpótlását, de erre csak ötven évvel később került sor, részlegesen – írja a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár pénteki magazinja.

Koszta József az „alföldi festők" egyik ismert képviselője, elsősorban paraszti életképeket festett, de szép virágcsendéleteket is ismerünk tőle. A képen látható kép nem csak ezért érdekes. A kép hátoldalán ceruzával az alábbi feljegyzés olvasható: „Braun Emilné, Szentes, Kossuth utca 29. / Leltár 1."

unnamed.jpgA képre kattintva a festmény múzeumi adatlapját láthatják

A kép egyike azoknak a műtárgyaknak, melyeket 1944-ben, a zsidók kifosztása során a magyar hatóságok lefoglaltak. Az 1947-ben aláírt párizsi békeszerződés elvileg előírta ezeknek a műtárgyaknak a visszaszolgáltatását és a zsidók kárpótlását, de erre csak ötven évvel később, az 1997-ben elfogadott „Törvény a Párizsi Békeszerződésről szóló, 1947. évi XVIII. törvény 27. cikke 2. pontjában foglaltak végrehajtásáról” elnevezésű jogszabály alapján került sor, részlegesen. 

A törvény létrehozta a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítványt (MAZSÖK), melynek az egykori hatalmas vagyonból néhány ingatlant és tíz festményt adtak át. A festményeket a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár őrzi – ennek a gyűjteménynek része a Braun Emilnétől lefoglalt Virágcsendélet is.  

A MAZSÖK-letét további képei itt láthatók a múzeum gyűjteményében.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Izrael
Zach Sage Fox interjúja egy terroristával
Ünnepek
Boldog karácsonyt kívánunk honfitársainknak!
Oktatás
OR-ZSE: Már csak néhány napig lehet jelentkezni!