Ez a kép egyike azoknak a műtárgyaknak, melyeket 1944-ben, a zsidók kifosztása során a magyar hatóságok lefoglaltak. Az 1947-ben aláírt párizsi békeszerződés elvileg előírta ezeknek a műtárgyaknak a visszaszolgáltatását és a zsidók kárpótlását, de erre csak ötven évvel később került sor, részlegesen – írja a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár pénteki magazinja.
Koszta József az „alföldi festők" egyik ismert képviselője, elsősorban paraszti életképeket festett, de szép virágcsendéleteket is ismerünk tőle. A képen látható kép nem csak ezért érdekes. A kép hátoldalán ceruzával az alábbi feljegyzés olvasható: „Braun Emilné, Szentes, Kossuth utca 29. / Leltár 1."
A képre kattintva a festmény múzeumi adatlapját láthatják
A kép egyike azoknak a műtárgyaknak, melyeket 1944-ben, a zsidók kifosztása során a magyar hatóságok lefoglaltak. Az 1947-ben aláírt párizsi békeszerződés elvileg előírta ezeknek a műtárgyaknak a visszaszolgáltatását és a zsidók kárpótlását, de erre csak ötven évvel később, az 1997-ben elfogadott „Törvény a Párizsi Békeszerződésről szóló, 1947. évi XVIII. törvény 27. cikke 2. pontjában foglaltak végrehajtásáról” elnevezésű jogszabály alapján került sor, részlegesen.
A törvény létrehozta a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítványt (MAZSÖK), melynek az egykori hatalmas vagyonból néhány ingatlant és tíz festményt adtak át. A festményeket a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár őrzi – ennek a gyűjteménynek része a Braun Emilnétől lefoglalt Virágcsendélet is.
A MAZSÖK-letét további képei itt láthatók a múzeum gyűjteményében.
![mazsihisz icon](https://mazsihisz.hu/modules/Mazsihisz/public/img/ikon_50x50_kek.jpg)