Címkék

Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár

Zsidó világ / 2024. Július 05. / 12:54

Nyaraló rabbi – Spira Lázár munkácsi rabbi Marienbadban (1923)

A csehszlovákiai Marienbad (ma Csehország) Közép-Európa egyik legelegánsabb fürdővárosa volt. Kevéssé ismert, hogy látogatói között szép számmal voltak ortodox és haszid zsidók is.

Élet + forma / 2024. Június 24. / 17:35

A magyar fociról zsidó szemszögből

Mi köze az arisztokrata vagy munkás származásnak a futballhoz? Miért nem „zsidó csapat” az MTK, és miért az mégis? Ki volt az a debreceni focista, aki a futballnak köszönhetően élte túl Auschwitzot? Volt-e cionista összeesküvés a Dunapark Kávéházban? Többek között ilyen kérdésekről esett szó a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltárban a Múzeumok Éjszakáján.

Élet + forma / 2024. Június 23. / 17:58

Múzeumok Éjszakája: Ezrek a csillagfényes programjainkon

Nagyon sokan voltak kíváncsiak a tegnapi Múzeumok Éjszakáján a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár, a Dohány utcai zsinagóga-komplexum, valamint a Rumbach-zsinagóga programjaira. Már messziről lehetett tudni, hogy jó lesz a hangulat, hiszen a Herzl teret betöltötte Malek Andrea csodálatos hangja…

Élet + forma / 2024. Június 20. / 17:10

Jézus és a kóserság – a legtöbben erről kérdezik a főrabbit

A Múzeumok Éjszakáján a „Kérdezd a rabbit”! elnevezésű program keretében dr. Verő Tamás, a budapesti Frankel-zsinagóga rabbija válaszol az éjszakai múzeumlátogatók kérdéseire a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltárban. Igaz, sokan inkább arra vágynak, hogy egy rabbival oszthassák meg a személyes történetüket.

Kultúra / 2024. Június 14. / 14:49

Shalom, Jeruzsálem! – Malek Andi Soulistic koncert a Múzeumok Éjszakáján

Jiddis, szefárd és izraeli dallamok, magyar klasszikus slágerek! Sok tánc, közös éneklés és jó hangulat! Az idei Múzeumok Éjszakája keretében a Zsidó Múzeum előtti Herzl téren, a szabadtéri színpadon 2024. június 22-én, szombaton késő este fél 11 órakor kezdődik a Malek Andi Soulistic koncertje.

Zsidó világ / 2024. Június 06. / 10:10

A magyar holokauszt saját emlékek alapján

A Magyar Nemzeti Galériában megrendezett tárlaton bemutatott, zömmel 1944-1947 között készült, a közönség számára máig szinte ismeretlen műegyüttes megcáfolja azt az állítást, hogy a háború után tabu övezte volna a holokausztról való beszédet – ez az egyik legfontosabb üzenete az „Így történt. A holokauszt korai emlékezete szemtanú művészek alkotásain” című kiállításnak, s a tárlat most megjelent katalógusának.

Oktatás / 2024. Május 28. / 09:03

Amerikai elitegyetemisták Budapesten, avagy „érzékenyítés" testközelből

A Harvard és a Yale húsz-húsz hallgatója látogatott Budapestre, hogy megismerkedjen a magyar zsidóság történetével, s főleg a jelenével. Az egyetemisták jártak a Mazsihisz-székházban, a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltárban, valamint a Dohány-zsinagógában. Vezetőjük Erdős Zebulon (Harvard) volt, akit az út egyik izraeli vezetője így nevezett: „a magyar zsidóság amerikai nagykövete”.

Kultúra / 2024. Május 22. / 17:18

Shalom, Izrael! – Egy éj a zsidónegyedben

Szerte az országban idén is megrendezik a Múzeumok Éjszakája elnevezésű, nagyszabású kulturális programsorozatot, amelyhez természetesen csatlakozik a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár, valamint a Dohány utcai zsinagóga-komplexum és a Rumbach-zsinagóga is. Ne feledjék: kezdés június 22-én, szombaton este a sábesz kimenetelével, tehát szombatbúcsúztatással, amelyet dr. Frölich Róbert országos főrabbi, a Dohány utcai zsinagóga rabbija vezet.

Kultúra / 2024. Április 17. / 17:35

Vizuális vádirat: megnyílt a zsidó múzeum tárlata a Nemzeti Galériában

Éles fantomkép és még élesebb fantomfájdalom – röviden így foglalható össze a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár Így történt. A holokauszt korai emlékezete szemtanú művészek alkotásain című tárlata a Magyar Nemzeti Galériában. A kiállított képek ugyanis a leghitelesebb szemtanúk dokumentációs igényével és a fájdalom feldolgozhatóságának reményével megalkotott képei bűnről és bűnösökről, tetthelyről és áldozatokról, életről és halálról.

Tudomány / 2024. Április 15. / 21:56

Egy népírtás fázisai: gettók, táborok, áldozatok – meghívó konferenciára

Holokauszt 80 emlékév keretében a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár tudományos konferenciát szervez: „Egy népírtás fázisai: gettók, táborok, áldozatok – A holokauszt Magyarországon 80 később” címmel 2024 április 17-én, szerdán délelőtt 10 órától a Goldmark-teremben. A konferenciára minden érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők.

Hírek, lapszemle / 2024. Március 29. / 13:06

Kézzel készített sakk-készletet találtak Auschwitzban

Az Auschwitz-Birkenau Múzeum dolgozói az egykori tábor nyolcas blokkjának padlója alatt fedeztek fel egy kézzel készített sakk-készletet. A gyűjtemény 35 karton négyzetlapból áll, melyeken a sakk különböző figuráinak kézzel rajzolt változatai láthatóak. A figurák a normalitás és emberség megőrzésére tett erőfeszítések tárgyi emlékeiként értelmezhetők.

Ünnepek / 2024. Március 14. / 11:25

Március 15. és a zsidók – közös szabadság és egyenjogúság

Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc eseményeit a magyar történelem legnagyobb fordulópontjaként határozzák meg, amelynek célja a nemzet néppel történő egybeforrasztása volt, valamint a szabadság kiterjesztése mindenkire, így a zsidókra is.