A karcagi zsinagógában szerdán ünnepélyes keretek között mutatták be az Élet Menete Alapítvány új utazó kiállítását. Az alapítvány eddigi "legkülönlegesebb” szemléltető oktatási anyaga az Auschwitz-Birkenau koncentrációs tábor óriásmakettjének segítségével mutatja be a holokausztot és annak szélesebb kontextusát, illetve a helyi zsidó közösséghez köthető eseményeket. Az eseményen a Mazsihisz elnökét, dr. Grósz Andort Szerdócz Ervin újpesti főrabbi képviselte. A tárlat szeptember végéig ingyenesen látogatható a karcagi zsinagógában.
Az Európai Unió támogatásával megvalósuló projekt az auschwitz-birkenaui koncentrációs táborok makettjeit mutatja be, amelyek a holokauszt és annak tágabb történelmi kontextusába engednek bepillantást. A több helyszínre is ellátogató kiállítás az adott helyi zsidó közösségnek a soá alatt szerzett tapasztalataira is reflektál.
A kiállítás legfőbb törekvése a Z generáció bevonása a holokauszt túlélőinek, áldozatainak és elkövetőinek történeteire való emlékezésbe az informális oktatáson keresztül. Részletes modellek és interaktív bemutatók segítségével a középiskolás diákok ezáltal aktívan részt vehetnek a holokauszt megismerésében, amely túlmutat a hagyományos osztálytermi oktatáson. A cél az, hogy a program ismereteket közvetítsen a válságos időszakról, és biztosítsa, hogy a jövő generációi megfelelő módon tanulhassanak a múltból.
A vándorkiállítás nemcsak a holokauszt szörnyűségeire világít rá, hanem a gondolkodás és a párbeszéd terét is igyekszik megteremteni. A projekt oktatási szemlélete segíteni fogja a diákokat abban, hogy mélyebben megértsék a holokauszt történelmi, etikai és személyes dimenzióit. A fiatalok közvetlen bevonásával a kiállítás célja, hogy tartós kapcsolatot alakítson ki a múlttal, valamint empátiára és felelősségvállalásra neveljen a jelenben.
A megnyitó eseményen felszólalt Varga Mihály, Magyarország pénzügyminisztere, Kovács Gábor holokauszttúlélő, Dr. Verő Tamás főrabbi, Csillag Barnabás, a Karcagi Zsidó Hitközség elnöke, valamint Gordon Gábor, az Élét Menete Alapítvány kuratóriumának elnöke.
A vándorkiállítás egyedülálló lehetőséget kínál arra, hogy interaktív, modern eszközök segítségével lehessünk tanúi a történelemnek.
A részletes modellek, a történelmi elbeszélések, a megrendítő személyes történetek és az interaktív tanulás kombinálásával a kiállítás egyszerre nyújt platformot oktatáshoz és méltó emlékezéshez.
Az Élet Menete Alapítvány 2004 óta mutatja be különböző oktatási projekteken keresztül a holokauszt borzalmait, ez a mostani a legújabb és egyben legkülönlegesebb kiállítási anyaguk.
A karcagi zsinagógában tartott esemény csak a kezdete ennek a vándorkiállításnak, amely különböző helyszínekre viszi el üzenetét, biztosítva, hogy oktatási céljai különböző városokban is megvalósulhassanak, minél több középiskoláshoz elérve.
A kiállítás megtekintése ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Tárlatvezetések naponta indulnak.
Az Experience History kiállítást ezt követően Nyíregyházára, Mátészalkára és Kassára is elviszik majd. A 2025-ös év során a kiállítás Székesfehérvárra, Érsekújvárra, Komáromba, Szegedre, Szolnokra, Debrecenbe, Kolozsvárra, Szatmárnémetibe, Nagyváradra, Balassagyarmatra, Egerbe és Miskolcra is ellátogat. 2026-ban pedig Szombathelyen, Sopronban, Pécsett, majd végül Bécsben is bemutatják a programot.
Zucker-Kertész Lilla írása