Címkék

Holokauszt

Történelem / 2024. November 20. / 17:00

Marcel Marceau és a holokauszt

A pantomimművész legnagyobb performansza: élete kockáztatásával másokat mentett meg. Marcel Marceau pantomimművész nemcsak szórakoztatott vicces, kecses, eltúlzott mozdulataival, hanem életeket is mentett – köztük több száz árvát a holokauszt idején.

Mazsihisz hírek / 2024. November 20. / 11:55

Elkészült a meggyilkolt tállyai zsidók emlékműve, jövő hónapban avatjuk

Egy onnan elszármazott túlélő kezdeményezésére a Mazsihisz jelentős anyagi támogatásával elkészült a tokaj-hegyaljai Tállyáról elhurcolt és meggyilkolt zsidók emlékműve. Répás Péterrel, a Mazsihisz munkatársával a helyszínen tekintettük meg az emlékművet, hogy minden rendben legyen a decemberi avatásra.

Kultúra / 2024. November 19. / 10:59

Egy fény a szorongatásban – kötetbemutató Székesfehérváron

A honlapunkon már többször méltatott, különleges könyv bemutatójára várják az érdeklődőket Székesfehérváron. A Fleischmann Izrael (képünkön) által írt és Villányi Benjámin által szerkesztett, Egy fény a szorongatásban című könyvről lesz szó a Vörösmarty Színház kávézójában november 24-én, ezen a héten vasárnap délután 4 órától. A rendezvényen a szerkesztő beszél a szerzőről és a szövegről.

Kultúra / 2024. November 19. / 10:42

Holokauszt 80: Tatán az 1945 című film és rendezője

A Kerti Katalin volt tatai polgármester által vezetett Goldberger Alapítvány szervezésében Török Ferenc: 1945 című játékfilmjét vetítik le a tatai Magyary Zoltán Tudásközpont és Könyvtár konferenciatermében november 20-án, szerdán 17 órától. A vetítés után (amelyen jelen lesz a rendező is) Hunyadi Imre közgazdász, helytörténész tart előadást a történet közvetlen történelmi előzményeiről. A mű Szántó T. Gábor elbeszélése alapján született.

Hírek, lapszemle / 2024. November 17. / 14:00

Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói

80 éve, 1944. november 15-én hozták létre a pesti gettót. Először az úgynevezett újlipótvárosi gettó jött létre a pápai, svájci, svéd, spanyol és portugál védelem alatt álló házakból, de a nemzetközileg védett gettó határait nem jelölték ki. A védettség ellenére a házakban a nyilasok folyamatosan razziáztak, a védtelen embereket a Duna-partra hajtották és agyonlőtték.

Tudomány / 2024. November 06. / 13:47

Múlt-kor: 1944 – a szégyen éve...

Magyarországon mit lehetett tudni a holokausztról 1944-ben? Milyen sors várt a munkaszolgálatosokra a keleti fronton? Hogyan zajlott a hétköznapi élet a pesti gettóban? Milyen szerepet játszottak a házmesterek a vészkorszakban? Ezekre a kérdésekre ad választ a Múlt-kor magazin őszi száma, amely ezt a címet kapta: 1944 – a szégyen éve...

Kultúra / 2024. Október 31. / 15:15

Auschwitzi Napló – monodráma-vendégjáték a Nemzeti Színházban

– Az „Auschwitzi Napló” egyedülálló holokauszt monodráma, amely ironikus narratívában mutatja be a rémségeket, az iparilag létrehozott emberirtási gépezetet, azokat a szörnyűségeket, amelyet mementóként kötelességünk fenntartani, s a fiatal generációkkal megismertetni – nyilatkozta Kriszt László dramaturg-rendező a Nemzeti Színházban novemberben színpadra kerülő darabról.

Kultúra / 2024. Október 30. / 16:16

Lajtai Péter kiállítása a Csányi5 Galériában

Lajtai Péter életművéből sugárzik az áldozatok melletti érzelmes, etikus kiállás, szemben az elkövetőkkel szembeni megvetéssel, elutasítással. Művészetét azonos arányban határozza meg a koncepció és a látvány. Képei és installációi nagy méretűek. A környezettel és annak problematikájával foglalkozik, civilizációnk történelmi kérdéseivel, valamint a hosszú és rögös úttal a zsidó filozófiától a holokauszt pusztításáig és tovább.

Élet + forma / 2024. Október 22. / 17:04

„Az emlékezés relikviái – amiről a holokauszt-túlélők tárgyai mesélnek”

A magyarországi holokauszt 80. évfordulójára a Magyarországi Zsidó Szociális Segély (MAZS) Alapítvány harmadik generációs képzőművészek alkotásaiból rendez kiállítást, és tesz közzé egy nyilvános felhívást a magyar túlélők családjai felé.

Kultúra / 2024. Október 21. / 11:35

Edith Eva Eger: „Lélekben már akkor is neked írtam"

Az Open Books kiadásában most magyarul is megjelent a 97 éves Edith Eva Eger magyar zsidó származású amerikai pszichológus legújabb könyve Mesterházi Mónika fordításában. A balerina című kötet a szerző visszaemlékezéseit tartalmazza, sokatmondó, hogy az eredeti, angol címe ez: The Balerina of Auschwitz. Az Open Books adta ki magyarul Edith Eva Eger két előző sikerkönyvét is: a 2021-ben megjelent Az ajándék című kötetet, majd A döntés című művet 2022-ben.

Tudomány / 2024. Október 15. / 15:42

A pszichológia lassan ismerte fel a holokauszt-traumák jelentőségét

Hétvégén bezárt a magyarországi holokauszt 80. évfordulójának emlékéve alkalmából a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár közreműködésével a Magyar Nemzeti Galériában megvalósult „Így történt. A holokauszt emlékezete szemtanú művészek alkotásain” című kiállítás. A 2024 áprilisától október 13-ig tartó tárlat utolsó napjaiban egy pszichológussal és a tárlat kurátorával hallhattunk ritka izgalmas beszélgetést a traumák feldolgozhatóságáról.

Megemlékezések / 2024. Október 14. / 16:19

Felavatták a pesti gettó áldozatainak emlékművét a Klauzál téren

Felavattuk a pesti gettó-emlékmű második ütemét a Klauzál téren, a gettó egykori központjában. Nekünk, mai magyaroknak a holokauszt, benne a pesti gettó története nem kizárólag a közeli múlt egy különösen fájdalmas eseménye, hanem egyetemes erkölcsi mérce, amely azt parancsolja: ne maradjunk soha többé tétlenek az újabb kirekesztések, megbélyegzések, gyűlöletkeltések láttán.