A nevek ereje – A Smot hetiszakasz üzenete

2026. Január 09. / 09:33


A nevek ereje – A Smot hetiszakasz üzenete

Smot könyve Jákov családjának névsorával kezdődik, azon személyekével, akik Egyiptomba költöztek. Ez a felsorolás látszólag megismétli a B'résit könyvében már szereplő listát. A hetiszakasz végén ez áll: „És József Egyiptomban volt.” Miért volt szükség erre az ismétlésre?

Az Ohr Gedalyahu (Rabbi Gedalyah Schorr tanításainak gyűjteménye) magyarázata szerint egy személy vagy dolog nevének megértése segít összpontosítani annak rendeltetésére. A Gemára a Tehillim versét –
 „אשר שם שמות בארץ / aser sám sémot báárec” – úgy értelmezi, hogy ha valaki nem él a nevében rejlő lehetőségekkel, pusztulást hozhat a földre.

A Dorash Dovid (Rabbi Dovid Hofstedter nevéhez kötött Tóra-magyarázatok és drósék gyűjteménye) szerint a neveknek két egymással összefüggő összetevőjük van: magának a névnek a jelentése, valamint a szülők mentális, pszichológiai és érzelmi szándéka, amikor a nevet adták. Ahogyan a gyermek fizikai tulajdonságokat örököl a szüleitől, úgy örökli ezeket a belső tulajdonságokat is. A személy fejlődését mindkét tényező befolyásolja. A név egyszerre hordoz örökséget és szemléletmódot. Ősanyáink meg is fogalmazták, miért adták gyermekeiknek az adott neveket – ezek a nevek az egyes személyek lényegét fejezték ki.

Amikor a Tóra felsorolja ezeknek a lelkeknek a neveit, akik Egyiptomba vonultak le, arra tanít bennünket – magyarázza Rabbi Gifter –, hogy képesek voltak megőrizni a velük született szentséget még akkor is, amikor fizikailag az erkölcstelen egyiptomi társadalomba kerültek. Mindannyiunkban megvan ez a képesség: hogy szent potenciálunkat megvalósítsuk, bárhol is legyünk, bármilyen kihívásokkal is nézzünk szembe. Amikor a Tóra ezután rögzíti, hogy „József Egyiptomban volt” – teszi hozzá Rabbi Weinberger –, azt tanítja, hogy József egész egyiptomi élete során megőrizte nevének szent lényegét.

A Kohelet könyvében olvassuk: „Jobb a jó név, mint a drága olaj, és a halál napja, mint a születés napja.” Az olaj a bölcsességre utal. Az érzelmekkel ellentétben – amelyek változékonyak – a bölcsesség állandó és megmásíthatatlan. Ez igaz az ember nevére is. Izrael népe azért tudta megőrizni neveit, mert hagyta, hogy a hohmá, a bölcsesség irányítsa az érzelmeit. Aki bölcsességgel képes megőrizni céljának tisztaságát, az meg tudja őrizni nevének integritását is.

Rabbi Jesájá ben Ávráhám Horowitz bevezetett egy szokást: hogy az ember a csendes ima (Amida / Smone Eszré) végén elmondjon egy verset, amely a nevéhez kapcsolódik. Ennek célja az volt, hogy mindig tudatosan összpontosítsunk életünk küldetésére. Halálunkkor meg fogják kérdezni a nevünket – és azt is, hogy vajon megéltük-e a nevünkben rejlő lényeget. József soha nem változtatta meg a nevét, és soha nem feledkezett meg küldetéséről, még akkor sem, amikor a fáraó egyiptomi nevet adott neki. Gondoskodott róla, hogy az értelme uralkodjon a szíve és szenvedélyei fölött.

A Lev Salom (hetiszakasz-magyarázatok és muszár tanítások gyűjteménye) megjegyzi, hogy Izrael fiait a csillagokhoz hasonlítják: az Örökkévaló név szerint vezeti ki és hozza vissza mindegyiküket. Amikor Izrael fiai száműzetésbe vonultak – amint azt a Vájigás hetiszakasz elbeszéli –, a Tóra rögzítette a neveiket. Logikusnak tűnne, hogy a nevek inkább az Egyiptomból való kivonuláskor szerepeljenek újra, nem pedig itt, a rabszolgaság kezdetén. Valójában azonban a szenvedés olyan súlyos volt, hogy az előre jelzett 400 éves szolgaság 210 évre rövidült.

Amikor személyes nehézségeink elviselhetetlennek tűnnek, talán az Örökkévaló éppen felgyorsítja megváltásunkat és szabadulásunkat. Maga a gálut, a száműzetés is a kinyilatkoztatás – a hitgálut – része. Neveink feltárják előttünk a bennünk rejlő lehetőségeket, és kihívást intéznek hozzánk, hogy beteljesítsük azokat.

Amikor Izrael fiai megőrizték neveiket, nemcsak a múltjukhoz ragaszkodtak – írja az Ohr Gedalyahu –, hanem a jövő vízióját is megőrizték. Megtartották nevük kinyilatkoztatott lényegét és a bennük rejlő rejtett jelentést is, amely az Örökkévalóhoz kötötte őket. Így arra összpontosíthattak, hogy lehetőségeiket valóra váltsák, és ezzel siettessék a megváltást. Azáltal, hogy az ember a nevének megfelelően él a földön, képes elhozni az Ég dicsőségét a világba. Ha méltó módon éli meg nevét, kiérdemelheti a szabadulást.

Shira Smiles a Naaleh.com-on elhangzott tanítás alapján, összefoglaló: Channie Koplowitz Stein. Fordította: Zucker-Kertész Lilla

mazsihisz icon

Címkék

Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Izrael védelmében
Mit jelentene Izrael számára az iráni rezsim bukása?
Élet + forma
Hanuka 2025: Nyolc este – nyolc íz
2025. December 14. / 12:36

Hanuka 2025: Nyolc este – nyolc íz