Nagy elődeink: Bloch Mózes (1815-1909)

2021. Január 06. / 18:10


Nagy elődeink: Bloch Mózes (1815-1909)

Bloch Mózes, rabbi, a Rabbiképző Intézet első igazgatója 1815-ben Ronspergben (ma Poběžovice), Csehországban született, és 1909-ben Budapesten hunyt el. A vallási tanulmányait jesivákban végző, emellett a prágai egyetemen bölcsészeti és logikai stúdiumokat is abszolváló, majd egy neológ rabbiképző igazgatójává megválasztott Bloch Mózes, nemzedéke számos tagjához hasonlóan, személyében és munkásságában is szimbolizálja a zsidó hagyomány folyamatosságát, valamint a hagyomány és a modern világ követelményeinek összeegyeztethetőségét.

Bloch Mózes rabbicsaládból származott, vallási tanulmányait szülővárosában, Ronspergben kezdte, majd nagybátyjánál, Benjamin Wolfnál folytatta a nagytapolcsányi jesivában. Több neves rabbinál tanult, és kapott rabbi oklevelet, többek között Rappaport Salamon Juda prágai rabbitól. Tizenkilenc évesen Pilsenbe ment, ahol a helyi gimnáziumban a világi tudományokban is képezte magát, majd két év múlva a prágai egyetemen bölcsészetből és logikából nyilvános vizsgát tett. Rabbiként különböző morvaországi közösségekben működött, először Wottiz közössége választotta meg rabbijának 1841-ben, ahol tizenkét évet töltött, ekkor Herman-Mestecben ajánlották fel Bloch számára a rabbiszéket, négy év múlva pedig Leipnikbe hívták meg. Itt 1877-ig tevékenykedett, amikor is felkérték a Rabbiképző Intézet vezetésére, amely akkor nyitotta meg kapuit.

A döntésről tanítványa, Bernstein Béla így írt: „Kivánatos volt egyrészt ugyanis, hogy az illető, mint talmudtudós elismert korifeus legyen, már nevével imponáljon, másrészt viszont elengedhetetlen volt, hogy az intézet modern, tudományos irányával is összhangzásban álljon. Átmenet kellett a régi, megcsontosodott viszonyokból egy új állapotba, mely ne legyen az előbbinek egyenes ellentéte, hanem a középuton járjon, a mit eltalálni tudvalevőleg legnehezebb. Számolni kellett az intéző köröknek és magának az intézetnek specziális viszonyaival a magyar zsidóságnak. Bloch Mózes tanítónkat rendkívüli eszélyessége és bölcsessége, mintegy praedestinálta e sulyos feladat megoldására ”.

Bloch Mózes 1907-ben, 92 éves korában vonult vissza a Rabbiképző vezetésétől, ahol igazgatói és tanári működése harminc éve alatt Talmudot és szertartástant tanított, és a fiatal neológ rabbik két nemzedékét nevelte ki. Bloch Mózes 1909-ben Budapesten hunyt el. Sírja a Salgótarjáni úti zsidó temetőben található.

Bloch Mózes a klasszikus jesiva oktatás és a modern rabbiképzés határán állva a hagyomány rendszerezésére törekedett. Fő kutatási területe a zsidó vallásjog volt, amelynek egyik legjelesebb tudósaként tartjuk számon. Nevéhez fűződik a 13. századi rothenburgi rabbi Méir ben Bárukh responzumainak kiadása is. Tudományos munkái közül kiemelkedik két főműve a hétkötetes Die Institutionen des Judenthums nach der in den Quellen Angegebenen Geschichtlichen Reihenfolge Geordnet und Entwickelt (A judaizmus intézményeinek rendezése és fejlődése a forrásokban megadott történelmi sorrendben , 1879-1906) és a Sááre hámáálot (Az erény kapui , 1908).

Vallási joggal foglalkozó írásai közül érdemes megemlíteni A rendőrjog mozaiko-talmudikus alapon (1879), A polgári perrendtartás a mozaiko-rabbinikus jog szerint (1882), Az etika a haláchában (1882), A mozaiko-talmudikus örökösödési jog (1890), A szerződés a mózesi talmudi jog szerint (1893), A mózesi talmudi birtokjog (1897), A mózesi talmudikus bűnvádi eljárás (1901) és A gyámság a mózesi-talmudi jog szerint (1904) című munkáit. A zsidó jogot az ókori keleti, a római joggal és a modern polgári joggal összevetve vizsgálta, ezáltal egyike volt azon zsidó tudósoknak, akik úttörőmunkát végeztek a hálákhá összehasonlító szempontú kutatásában.

Felhasznált források:

1) Komoróczy Géza-Frojimovics, Kinga-Pusztai, Viktória-Strbik, Andrea (1995) A zsidó Budapest 1-2.  Budapest: MTA Judaisztikai Kutatócsoport
2) Oláh János (2006), „A magyarországi zsidó tudomány nagyjai-atyjai. Az Országos Rabbiképző Intézet első három rektora”, in: http://www.or-zse.hu/resp/olah2006/olah-debrecen2006.htm
3) Ujvári, Péter (2017) [1929], Zsidó lexikon. Kner Nyomda Zrt.–Láng Kiadó : Budapest (reprint)

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
Rejtély, hogy mi okozta Áron fiainak halálát
Történelem
Schlomit Flaum: az első izraeli női világutazó