Binjomin rabbi: Áldozatok, prófécia és vezetés – mi az összefüggés?

2025. Július 18. / 10:37


Binjomin rabbi: Áldozatok, prófécia és vezetés – mi az összefüggés?

– Hogyan emlékezzünk Izrael földjére és a Szentélyre a három gyászos hétben? Tanuljunk a Szentélyben bemutatott áldozatok különleges érdeméről és arról, hogy minden imánkat Izrael földje felé, azon belül is a Szentély, valamint a Szentek Szentje felé irányítjuk – többek közt e témákról olvashatunk az Orti.hu oldalon megjelenő Omek magazin e heti számában Szántó-Várnagy Binjomin, a Bét Jehuda közösség rabbija tollából.

„És mondta az Örökkévaló Mózesnek, mondván” – így szól a Tóra leggyakoribb mondata. 

A fordítottját azonban csak egyszer, a mostani hetiszakaszban találhatjuk meg: „És mondta Mózes az Örökkévalónak, mondván”. A Tóra alapvetően arról szól, hogy Mózesen keresztül a zsidó nép kap parancsolatokat a Teremtőtől. Csupán egyetlen alkalom van, amikor a kocka megfordul és mintegy a Teremtő kap egy „parancsot” Mózestől. 

Vajon mi lehetett az apropója ennek az egyszeri és megismételhetetlen kivételnek?

„Menj fel az Ávárim hegyére, és nézd meg az országot, amit adok Izrael fiainak […] és begyűjtettetsz népedhez te is, ahogyan begyűjtetett Áháron, testvéred.” (Mózes 4., 27:12-13) 

Mózes erre válaszként nem tiltakozni kezdett, és nem is keseredett el. Felelős vezetőként elsőként nem az érdekelte, hogy vele mi lesz, hanem az, hogy a népével: 

„Rendeljen az Örökkévaló, minden test lelkének istene egy embert a közösség fölé, aki kimegy előttük és aki bemegy előttük…” (27:16-17) 

Ekkor történik meg a Mózest követő vezető, Jehosuá bin Nun isteni kiválasztása.

Ezt követi a hetiszakasznak talán legjellegzetesebb, szintén egyedülálló szakasza, melyben a közösségi áldozatokat sorolja fel a Tóra, a gyakoriság sorrendjében: először a mindennapi állandó áldozatokat [korbán támid], majd a szombati (azaz hetenkénti), újhold napi (havonkénti), és ünnepi (évenkénti) áldozatokat. 

Rási pedig, a Midrást idézve, megmagyarázza a két szakasz közötti – elsőre igencsak nehezen érthető – összefüggést. Ráadásul úgy teszi ezt, hogy kiemeli a fenti furcsaságot is, Mózes egyetlen „parancsát”, melyet a Teremtőnek mondott. Jellegzetes stílusában kaput nyit számunkra, elgondolkodtat, valamit megválaszol, de ugyanakkor további elmélkedésre is motivál...

Binjomin rabbi további elmélkedését olvassák el az Omek magazin legfrissebb számában!

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek