Panelbeszélgetés a Bálint Házban: Antiszemitizmus Magyarországon október 7. után

2024. November 12. / 12:00


Panelbeszélgetés a Bálint Házban: Antiszemitizmus Magyarországon október 7. után

A Bálint Ház Antiszemitizmus Magyarországon október 7. után címmel panelbeszélgetésre várja az érdeklődőket november 13-án, szerdán. Az esemény keretein belül a Political Capital (HU) bemutatja az online antiszemita narratívákról szóló friss eredményeit.

balinthaz.jpgRegisztráció kattintson a képre!

A beszélgetés célja megvizsgálni, milyen hatása van az október 7. óta zajló eseményeknek Magyarországon. Változott-e a magyarországi zsidó közösség helyzete és megítélése? Változott-e Izrael megítélése? Változott-e az antiszemitizmus szintje és jellege? Milyen antiszemita narratívák vannak jelen, hogyan változtak ezek október 7. óta?

A beszélgetésben Fritz Zsuzsa, a Bálint Ház Forrás Zsidó Tudástár vezetője is részt veszt.

Van, aki szerint túl sokat, van, aki szerint túl keveset beszélünk az antiszemitizmusról. Ami biztos, hogy most sajnos van miért beszélnünk róla. A Hamász 2023. október 7-ei kegyetlen terrorakciója és az azt követő háború Gázában és Libanonban újra a nemzetközi figyelem fókuszába emelte Izraelt, és heves érzelmeket mozgósít. Ez nem csak Izrael megítélésére hat ki, hanem a zsidó közösségekre is. Jelentősen megszaporodtak az antiszemita incidensek szerte a nyugati világban, elsősorban az Izrael-ellenességen alapuló antiszemita narratívák megerősödése miatt.

Magyarországon a legfrissebb, a Tett és Védelem Alapítvány által készíttetett közvélemény-kutatás szerint a lakosság egynegyede tekinthető erősen antiszemitának. És bár az antiszemitizmus nem különíthető el az általános értelemben vett előítéletességtől és idegenellenességtől, legfontosabb eredője a zsidók feltételezett hatalma, befolyása. Ezt megerősíti a Political Capital friss, online antiszemita narratívákat vizsgáló kutatása is, amely azt találta, hogy az antiszemita narratívák, alapuljanak akár összeesküvés-elméleteken, akár klasszikus antiszemita toposzokon, gyakorlatilag bármilyen téma kapcsán előkerülnek. Emellett az is látható az adatokból, hogy október 7. után a korábbi többszörösére nőtt az Izrael-ellenességen alapuló antiszemitizmus a vizsgált felületeken.

A panelbeszélgetés célja megvizsgálni, milyen hatása van az október 7. óta zajló eseményeknek Magyarországon. Változott-e a magyarországi zsidó közösség helyzete és megítélése? Változott-e Izrael megítélése? Változott-e az antiszemitizmus szintje és jellege? Milyen antiszemita narratívák vannak jelen, hogyan változtak ezek október 7. óta?

Program

17:30-17:50: Antiszemita narratívák az online térben Magyarországon 2023-ban és 2024-benSzontagh Veronika – elemző, Political Capital

17:50-19:00: Antiszemitizmus Magyarországon október 7. után – kerekasztal-beszélgetés: Fritz Zsuzsa – Forrás Zsidó Tudástár koordinátor, Bálint Ház; Örkény Antal – professzor emeritus, ELTE TáTK; Seres László – újságíró; Moderátor: Hunyadi Bulcsú szakmai vezető, Political Capital

Az esemény ingyenes, de regisztrációhoz kötött, melyet az alábbi linken tud megtenni: https://forms.gle/jw6Q8vaz2Lai2meA9

Az esemény az EU által társfinanszírozott BOND projekt része.

Az Európai Unió finanszírozásával. A kifejtett nézetek és vélemények kizárólag a szerző(k) sajátjai, és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió vagy az Európai Bizottság Polgárok, Egyenlőség, Jogok és Értékek (CERV) programjának nézeteit és véleményét. Ezekért sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó hatóság nem tehető felelőssé.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
„És Jákob így szólt atyjához..."
2024. November 28. / 09:19

„És Jákob így szólt atyjához..."

Zsidó világ
Jonathan Sacks a másság jelentőségének felismeréséről