KEDOSIM, gyertya 05.10. 19:49, kimenete: 05.11. 21:04
24.05.06. | 28 Niszán 5784
Alapértelmezett verzió

Tudomány / 2024. Május 03. / 09:35

Stark Tamás: Hosszú út az első magyarországi deportáláshoz

1941 nyarán a magyar hatóságok 22 ezer „idegen" zsidót deportáltak a magyar haderő által megszállt volt szovjet területekre. Stark Tamás nemrég megjelent kötete elsősorban nem az 1941-ben történtekről, hanem az oda vezető útról szól. A Horthy-rendszerhez kötődő politikai elit ugyanis már 1919-től kezdve kívánta, tervezte az „idegen" zsidóknak az országból való eltávolítását.

Tudomány / 2024. Május 01. / 14:53

Már kapható Komoróczy Géza új könyve: Ékírás és assziriológia Magyarországon

Az ókori zsidóság életére is óriási hatást gyakorolt az Asszír Birodalom, amelynek hazai kutatásáról, az ékírásról, az asszirológia magyarországi tudománytörténetéről szól Komoróczy Géza professzor új könyve. A Kalligramnál megjelent kötet az ékiratok, elsősorban a Gilgames-eposz magyarországi befogadását – esetenként nemzeti célú kisajátítását –, a magyar önismeret változatait is elemzi.

Tudomány / 2024. Április 25. / 13:23

Az OR-ZSE és az ELTE új együttműködése

A szociális munkákkal kapcsolatos műhelymunkák és a társadalmi traumák értelmezésére irányuló közös kutatások megvalósításának céljával a napokban együttműködést írt alá az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem (OR-ZSE) és az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Társadalomtudományi Kara.

Tudomány / 2024. Április 19. / 15:52

Bolgár Dániel: Miért éppen a zsidók?

Bolgár Dániel történész a „Miért éppen a zsidók? - A zsidó siker és kudarc feltalálása Magyarországon" című művében amellett érvel merész humorral, hogy mindenki azt kapta, amit nem érdemelt. A kötet bemutatója a Magvető Caféban lesz április 25-én, csütörtökön délután 6-tól. A könyvet a szerzőn kívül Balázs Gábor és Farkas Attila Márton mutatja be Pető Péter moderálásával.

Tudomány / 2024. Április 18. / 14:16

A zsidó hagyománynak van igaza: tényleg 120 év lehet az emberi kor végső határa

– Bis 120! Élj 120 évig! – szoktuk mondani szeretteinknek és ismerőseinknek. Ennek közismerten az a tórai alapja, hogy Mózes I. könyvében az Örökkévaló 120 évben jelöli ki a végső életkort; s ezt erősíti az is, hogy Mózes prófétánk és tanítónk 120 évet élt. Az Iflscience.com portál Curious magazinja utánajárt ennek a kérdésnek, s lám, kiderült: a tudományos konszenzus az, hogy az ember életkorának határa fiziológiai okok miatt 120 év körül van.

Tudomány / 2024. Április 15. / 21:56

Egy népírtás fázisai: gettók, táborok, áldozatok – meghívó konferenciára

Holokauszt 80 emlékév keretében a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár tudományos konferenciát szervez: „Egy népírtás fázisai: gettók, táborok, áldozatok – A holokauszt Magyarországon 80 később” címmel 2024 április 17-én, szerdán délelőtt 10 órától a Goldmark-teremben. A konferenciára minden érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők.

Tudomány / 2024. Április 05. / 10:06

Most már neten is olvashatjuk Szegő Ágnes: Egri zsidó polgárok című könyvét

– Elkészült az Egri zsidó polgárok című könyvem webes változata, amelyet Csiszár Ágnes és Szegi Agáta egészített ki az utóbbi 19 évben előkerült forrásokkal – adta hírül Szegő Ágnes könyvtáros, történész, a vidéki zsidóság történetének kutatója. Az eredeti kötet a Szerencsejáték Zrt. Alapítványa támogatásával jelent meg, az internetes verziót a Magyarországi Zsidó örökség Közalapítvány (Mazsök) támogatta.

Tudomány / 2024. Április 03. / 08:34

Variációk egy témára: a zsidóság hellenizációja

Mi jellemezte az ókori zsidóság körében történt hellenizációs kísérleteket a Makkabeusok első könyvének és Josephus Flavius írásainak tükrében? Erről tart előadást Papp György az ELTE Bölcsészettudományi Karán április 8-án, jövő hétfőn délután 5 órától. Az előadó a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet egyetemi adjunktusa, héber és görög nyelvet tanít.

Tudomány / 2024. Április 02. / 17:54

Jelentkezés debreceni holokauszt-konferenciára

A holokauszt 80. évfordulójához kapcsolódva rendezik meg a XXV. Jubileumi Határon Túli Nemzetközi Konferenciát Debrecenben május 9-11 között, amelyre előadóként vagy résztvevőként április 12-ig lehet jelentkezni. A tanácskozás címe: „A holokauszt és emlékezéskultúrája napjainkban".

Tudomány / 2024. Március 31. / 19:50

Izrael: Ősi alagútrendszert tártak fel régészek Galileában

Az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) munkatársai katonákkal és civilekkel együttműködve egy rejtett alagútkomplexumot találtak az izraeli Hukkokban – számol be a Heritage Daily. A járatok a Bar Kohba-felkelés időszakára datálhatóak.

Tudomány / 2024. Március 13. / 12:12

A Targum 3. számának fókuszában a felelősség és az elkötelezettség

Megjelent a Targum – Interpretáció / Kommentár/ Diskurzus című, zsidósággal foglalkozó interdiszciplináris online tudományos folyóirat harmadik száma, amelynek témája a Felelősség. A tematikus szám szerkesztői Balázs Gábor és Rugási Gyula – adta hírül Vörös Kata felelős szerkesztő, az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem tanársegéde.

Tudomány / 2024. Március 07. / 12:17

A szavaktól a holokausztig – Kovács Tamás egyetemi docens előadása Kiskunhalason

A Kiskunhalasi Zsidó Hitközség tisztelettel meghívja Önt a Holokauszt 80. évfordulója alkalmából megrendezésre kerülő emlékév soron következő eseményére, Kovács Tamás, a Nemzetközi Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karának habilitált egyetemi docensének: „A szavaktól a holokausztig” című előadásra 2024. március 20-án, kedden, 17.30 órakor a Kiskunhalasi Zsidó Hitközség nagytermébe.