Elkészült Magyar Zsidó Örökség Útja zarándokút sátoraljaújhelyi helyszíne

2022. Március 09. / 21:03


Elkészült Magyar Zsidó Örökség Útja zarándokút sátoraljaújhelyi helyszíne

széchenyi-2020-logó-cikkbe.jpg

Elkészült a Magyar Zsidó Örökség Útja Kelet-Magyarországon című zarándokút sátoraljaújhelyi megvalósítási helyszíne. A mintegy 331 millió forintos beruházás során egy 75 férőhelyes zarándokszálláshely került kialakításra a város egykori kollégiumának épületében. A négyszintes létesítményben többek között egy imaterem, valamint egy korszerű kiállítástechnikai eszközökkel felszerelt kiállítótér is helyet kapott.

Sátoraljaújhely egykor a haszid zsidóság központja volt, a városban élt Teitelbaum Mózes csodarabbi, a haszidok tanítója, akinek sírját ezrek keresik fel halála évfordulóján szerte a nagyvilágból.

’’Korábban a csodarabbi sírjához érkező zarándokok számára nem állt rendelkezésre megfelelő turisztikai infrastruktúra. Ezt felismerve a projekt keretében a város volt kollégiumának felújításával és átalakításával egy, a turisták fogadásra alkalmas, magas minőségű szolgáltatást nyújtó turisztikai látogatóközpont és zarándokszállás valósult meg a beruházás révén, ahova a tengerentúlról is várjuk érdeklődőket” – Varga Elek István, a Chevra Kadisha of Yetev Lev Satmar Congregation sátoraljaújhelyi egyesület elnöke. Hozzátette: a beruházás hozzájárul a magyarországi kulturális értékek megőrzéséhez, fenntartásához és bemutatásához.

Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke kiemelte: „akik e fejlesztést megálmodták, azok a zsidó kultúra iránt érdeklődők mellett pontosan azokat célozták meg, akik lelkében ma is ott van a hordozható haza. Akik harmadik, vagy negyedik generációsokként már a magyar nyelvet se bírják, mégis Észak-Amerikából, Izraelből valami idevonzza őket. Egy-egy csodarabbi sírja, egy régi temető, tradíciók, emlékek – azaz magyar gyökereik”.

A napokban az ukrajnai háború elől menekülők előtt a zarándokközpont megnyitotta kapuit.  Ennek kapcsán dr. Latorcai Csaba, az EMMI közigazgatási államtitkára elmondta: „Az élet furcsa fintora, hogy ezt a zarándokszállást az elmúlt napokban nem zarándokok, hanem Ukrajnából, Teitelbaum Mózes származási helyéről, Galíciából menekültek sorait fogadta be a közösség, együttműködve a várossal.”

Sátoraljaújhely a Magyar Zsidó Örökség Útja Kelet-Magyarországon zarándokút második állomása, ahol a látogatók betekintést nyerhetnek abba, hogy hogyan lehet valakiből rabbi, hogy történik a rabbiképzés Magyarországon, és hogyan kell elképzelni a rabbivá avatás folyamatát.

Magyar Zsidó Örökség Útja Kelet-Magyarországon című projektről:

Az 1,4 milliárd forintos EU-s forrásból megvalósuló beruházásból olyan hosszú távon is fenntartható idegenforgalmi szolgáltatások létrehozása a cél, amelyek megőrzik és bemutatják az észak-keleti régió zsidóságának háború előtti kulturális, vallási és történelmi örökségét. A pályázók szándéka az volt, hogy a szolgáltatások kialakítása és üzemeltetése növelje a környék idegenforgalmát, munkahelyet biztosítson az itt élők számára, tehát hozzájáruljon a térség társadalmi és gazdasági fejlődéséhez. A projektgazda a Mazsihisz volt.

A zarándokútvonal helyszínei: Miskolc, Makó, Nagykálló, Nyírtass és Sátoraljaújhely

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
„…Isten, kérlek, gyógyítsd meg őt!”
Mazsihisz hírek
Erősíteni kell a zsidó közösségek ellenálló képességét
Megemlékezések
Ma volna 75 éves Dunai Tamás színművész