Ma 70 éve halt meg Albert Einstein, a világ legismertebb tudósa

2025. Április 18. / 09:21


Ma 70 éve halt meg Albert Einstein, a világ legismertebb tudósa

Ma 70 éve, hogy meghalt Albert Einstein, az egyetemes tudománytörténet egyik legnagyobb hatású alakja. Nem csupán a világképünket átformáló és a fizikát új alapokra helyező relativitáselmélet megalkotója volt, hanem a zsidó nép büszkesége, olyannyira, hogy 1952-ben felajánlották neki az izraeli államfői tisztséget. Legyen áldott az emléke!

Albert Einstein 70 évvel ezelőtt, 1955. április 18-án halt meg, és halálával egy olyan ember távozott, aki már életében „mém" lett, még ha ezt a szót akkor nem is ismerték. Ám azt, amit jelent, igen. Hiszen ő lett a „különleges tudós" achetípusa, akiről már életében legendák keringtek. Büszkék lehetünk tehát rá, hogy zsidó származása meghatározta egész életét és gondolkodását. 

Hiszen Einstein zsidó identitása nemcsak életrajzi adat: zsidósága mélyen beágyazódott életének döntéseibe, nyilatkozataiba és társadalmi felelősségvállalásába is. Nem volt vallásos ember, de morális és közösségi értelemben volt büszke a zsidóságára.

A nácik németországi hatalomra jutása után Einstein – aki maga is elhagyta Németországot – fáradhatatlanul dolgozott azon, hogy más zsidó tudósokat, értelmiségieket és művészeket megmentsen az üldöztetés elől. Kapcsolatait és hírnevét használta arra, hogy vízumokat szerezzen és állásokat találjon számukra. 

Miután az Egyesült Államokba emigrált, Einstein aktívan részt vett amerikai zsidó szervezetek munkájában, többek között az American Jewish Congress és a Hebrew Immigrant Aid Society tevékenységében. 

Támogatta a cionista mozgalmat, mert úgy gondolta, hogy a zsidó népnek szüksége van egy biztonságos otthonra, ahol megőrizheti és továbbviheti szellemi örökségét. Segítette a Héber Egyetem megalapítását Jeruzsálemben, és aktív szerepet vállalt annak igazgatótanácsában is. 

A személye olyannyira fontos volt a frissen megalakult Izraelben, hogy 1952-ben – az első izraeli államfő, Chaim Weizmann halála után – az izraeli kormány felajánlotta Einsteinnek az ország államelnöki tisztségét. Bár udvariasan visszautasította az ajánlatot, a gesztus is azt mutatja, milyen nagy tisztelettel övezte őt a zsidó világ. 

Einstein gyakran nyilatkozott arról, hogy a zsidósága számára nem vallási, hanem etikai és kulturális identitást jelentett. Egyik híres mondata szerint: „A zsidóság számomra a közösséghez való tartozást, az igazságosság és az erkölcsi felelősségvállalás eszményét jelenti.” 

Legyen áldott az emléke!

Borítókép: Albert Einstein viaszfigurája. Fotó: Szun Hszin/Pixabay

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek