Átadták a megtisztított és megújult bátori zsidó temetőt

2023. Október 16. / 11:05


Átadták a megtisztított és megújult bátori zsidó temetőt

Egy, a nevét felfedni nem kívánó mecénás támogatása tette lehetővé azt, hogy – a Mazsihisz vidéki temetőgondozásért felelős csoportjának koordinálásával – az elhanyagolt zsidó temetőt megtisztítsák és körbekerítsék a Heves vármegyei Bátor községben. Kiemelt jelentőségű létesítményről van szó, hiszen ott nyugszik Natonek József rabbi (1813–1892), a politikai cionizmus első magyarországi úttörője, a Chibat Cion mozgalom magyar tagozatának elnöke. 

Az Árpád-korban alapított települést régóta lakta zsidó közösség, de a bátori zsidók deportálásával és a holokauszt pusztításával a helyi zsidó élet megszűnt, a temető pedig gondozatlanná vált. Egy, a nevét felfedni nem kívánó mecénás támogatása tette lehetővé azt, hogy a Mazsihisz vidéki temetőgondozásért felelős csoportjának koordinálásával az elhanyagolt zsidó temetőt megtisztítsák és körbekerítsék.

Bátori_temető4.jpgJobbról balra: Pallagi Alfréd, Répás Péter, Fináli Péter, dr. Verő Tamás

Pallagi Alfréd bátori polgármester a zsidó temető megtisztítása és körbekerítése kapcsán tartott ünnepségen elmondta: olyan kusza növényzet borította a területet, hogy a néhány, még megmarad sírkövet is teljesen beborította. A kis falu ma is mindössze 400 főt számlál, de a temető gondozatlansága miatt a helyiek közül sokan nem is tudták, hogy a falu területén zsidó temető van. 

Bátori_temető3.jpgFotó: Krajnyák Zsolt

Pallagi Alfréd beszédében kiemelte: nemcsak a település jelenlegi lakói számítanak bátorinak, hanem azok is, akik a bátori földben nyugszanak, azok is, akiknek a történelem rettenetes hányattatásai miatt nem adatott meg, hogy megkérdezhessék késői utódaik: hol is nyugszanak a dédszüleim? Azok is, akiknek az sem adatott meg, hogy utódaik legyenek, akik feltehetnék ezt a kérdést, s azok is, akiket még méltó módon eltemettek ugyan, de már nincs, aki gondozza a sírjaikat. 

Hozzátette: „velük szemben kötelessége van a bátori önkormányzatnak, Bátor közösségének. Vallástól, világnézettől, felekezettől függetlenül tisztelettel emlékezünk a hajdanvolt bátoriakra, és a temető, a sírok segítenek ebben”. Mint mondotta: „köszönetet érdemelnek mindazok, akik segítettek, segítenek az emlékezést méltóbbá tenni”.

Az ünnepségen részt vett dr. Verő Tamás főrabbi és Répás Péter, a Mazsihisz Zsidó Közösségi Szolgálat igazgatója, dr. Grósz Andort, a Mazsihisz elnökét Fináli Péter elnöki tanácsadó képviselte. Répás Péter a Mazsihisz nevében megköszönte Pallagi Alfréd polgármester és a helyi önkormányzat erőfeszítéseit a temető állagmegóvásáért, gondozásáért.

Fontos adalék, hogy a bátori zsidó temetőben nyugszik Natonek József rabbi, a politikai cionizmus egyik első úttörője, aki rabbidiplomáját Chatam Szófer pozsonyi jesivájában szerezte, amely a német zsidó felvilágosodással élesen szembenállt. Natonek előbb Jászberényben, majd Székesfehérváron működött, és Magyarországon elsőként kezdett foglalkozni a cionizmus gondolatával. 

A Wikipédia szócikke szerint annak érdekében, hogy a zsidó állam megvalósuljon, Natonek rabbi sikeresen kiépítette nemzetközi kapcsolatrendszerét, tárgyalásokat folytatott a konstantinápolyi nagyvezírrel, Rothschild báróval, valamint nemzetközi zsidó szervezetekkel is. 

A Bátor községben 1892-ben elhunyt Natonek József rabbi kidolgozta a szentföldi kolonializáció tervét, Das einige Israel címmel ő indította útjára az első cionista folyóiratot, és ő volt a nemzetközi cionista Chibat Cion mozgalom magyarországi tagozatának választott elnöke. 

Bátori_temető5.jpgDr. Verő Tamás és Fináli Péter Natonek rabbi sírjánál

Dr. Verő Tamás főrabbi imát mondott a sírok felett, majd a résztvevők a szertartás végén elhelyezték az emlékezés köveit Natonek József sírján. 

(Burián Orsolya írásának és fotóinak felhasználásával)

Címlapkép: dr. Verő Tamás főrabbi és Fináli Péter elnöki tanácsadó.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
„Midőn kivonulsz háborúba ellenséged ellen…”