Lág Báómert az ómerszámlálás 33. napján megtöri a gyászidőszakot. Alábbi cikkünkben a Jerusalem Post egy 2012-es különkiadásának köszönhetően néhány különleges fényképet mutatunk meg. Ezek is részei annak az 1881 és az 1940-es évek között készült, digitálisan is elérhetővé tett fényképgyűjteménynek, amelynek képei Izraelt az államalapítás előtt örökítették meg.
Évekkel ezelőtt digitalizáltak több mint tízezer fényképet, melyek Jeruzsálemben készültek 1881 és az 1940-es évek között. A fényképek készítői akkor visszatértek az Egyesült Államokba, és 1978-ban hagyták örökül hatalmas gyűjteményüket a Kongesszusi Könyvtárnak.
A gyűjteményben szerepel Winston Churchill jeruzsálemi látogatása, a zsidók kiűzése az Óvárosból az arab zavargások idején, valamint Tel Aviv építése.
Gyermekek Lág báómeri felvonulása (fotó: American Colony-Jerusalem-Photo Dept, jpost)
Most, Lág Báómerhez közeledve egy ide kapcsolódó képet mutatunk. A gyászidőben a híres spirituális vezető, Rabbi Akiva tanítványainak halálára emlékezünk, akik egy súlyos járvány következtében haltak meg. Ám a járvány pusztítása Lág Báómer idején véget ért. Izraelben e napot máglyákkal, kirádulásokkal, vidám összejövetelekkel ünneplik, valamint sokan elzarándokolnak Rabbi Simon Bár Joháj sírjához is, a galileai Meron városábaés Simon Hácádik sírjához. Negyven évig ő volt a második templom főpapja Jeruzsálemben. A zsidó hagyomány szerint Simon főpapi öltözéket öltött magára, hogy fogadja Nagy Sándort, miközben a hadvezér Jeruzsálem felé vonult. Nagy Sándor kiszállt a szekeréből, és meghajolt Simon előtt, aki, mint mondta, álmában megjelent neki, és megjövendölte győzelmeit. Sok hagyományos zsidó, akik nem tudnak elutazni Meronba, a galileai ünneplésre, Simon Hácádik sírjánál ünneplik a Lág Báómert, amely Jeruzsálem északi Sheikh Jarrah negyedében található. A sír környéki zsidó házakat az 1948-as harcok során ki kellett üríteni. Az utóbbi években több zsidó család is visszatért a környékre.
Simon Bár Joháj sírja a dombon 1930 (fotó: American Colony Jerusalem Photo Dept.)
A digitális archívumban különböző témákban is találhatunk érdekes képeket, amik felidézik a kor szellemét:
Amerikai kolónia Jeruzsálemben gyűjtemény: Egy jeruzsálemi ortodox zsidó képeslap: I. rész: „Egy jeruzsálemi ortodox zsidó”. (fotó: loc.gov)
Amerikai kolónia Jeruzsálemben gyűjtemény: A búzát válogatja”. (fotó: loc.gov)
A jpost cikke alapján fordította: Zucker-Kertész Lilla
