A Hamász hajthatatlansága akadályozza, hogy a háború véget érjen

2024. Augusztus 21. / 11:29


A Hamász hajthatatlansága akadályozza, hogy a háború véget érjen

Köszönjük az Egyesült Államoknak, hogy Izrael mellett áll és megerősítette: nem Izraelen múlik a túszok kiszabadulása, hanem a Hamászon – olvasható a Jerusalem Post hasábjain ma megjelent szerkesztőségi véleménycikkben. 

A néhai izraeli túszok, Jagev Buchshtab, Alexander Dancyg, Joram Metzger, Nadav Popplewell és Haim Perry családja kedden olyan hírt kapott, amire régen vártak, de amitől rettegtek is.  

Szeretteik holttestét az IDF és a Sin Bet közös akciójának során találták meg a Kan Junisz térségében található gázai alagutakban. Hazahozatalukkal és Izraelben való eltemetésükkel lezárul valamiféle szakasz, de a 10 hónapos seb soha nem gyógyul be teljesen. Egy másik, október 7-én elfogott, 79 éves túsz, Avraham Munder holttestét is megtalálták, róla azt hitték, hogy még életben van a Hamasz fogságában. 

Mundert – aki fiatal katonaként harcolt a hatnapos háború alatt – a feleségével, Rutival, a lányával, Kerennel és kilenc éves unokájával, Ohaddal együtt ejtették túszul. Családtagjait a novemberi túszegyezség keretében, 49 napos fogság után engedték szabadon.

„Szomorú, hogy egy olyan embernek az élete, aki részt vett Jeruzsálem felszabadításában, egy alagútban ért véget Kan Juniszban” – mondta Munder unokaöccse a sajtónak. 

Munder halálával 109-re csökkent a Gázában még élő vagy halott túszok száma, ami hangsúlyozza Antony Blinken amerikai külügyminiszter e héten kifejezett sürgetését a szabadulásukat biztosító megegyezésre. Amint azt a túszokat és családtagjaikat képviselő fórum kijelentette: „[Munder] fogságban történt meggyilkolása rámutat arra, hogy mennyire megkésett a megegyezés, holott az megmenthette volna az ő és a többi túsz életét”.

Kifutunk az időből

Miután hosszú tárgyalást folytatott Benjamin Netanjahu miniszterelnökkel, Blinken a médiának adott hétfő esti nyilatkozatában azt közölte: „a megállapodás nélkül eltelt minden egyes nap” a túszok halálát okozhatja, és ezalatt olyan „váratlan események” történhetnek, amelyek „még nehezebbé teszik a megegyezést, sőt, akár lehetetlenné tehetik”. (...)

Blinken világossá tette: Netanjahu elfogadta az Egyesült Államok áthidaló javaslatait, amelyek elvezethetnek a tűzszünethez és túszok szabadon bocsátásához, csakhogy az eredmény sikerét a Hamász akadályozza. Blinken egyértelműen a terroristákra hárította a felelősséget (...). 

„Most a Hamászon a sor, hogy ugyanazt tegye [mint Izrael]. Ezután a feleknek az Egyesült Államok, Egyiptom és Katar közvetítésével megegyezésre kell jutniuk arról, hogyan hajtják végre a megállapodásban vállalt kötelezettségeiket” – mondta Blinken. 

Az áthidaló megállapodásnak a médiában kiszivárgott részletei azt mutatják: Izrael a lehető legmesszebbre ment azzal, hogy ragaszkodik a jelenlétének fenntartásához a két kritikus gázai biztonsági folyosón. 

Joe Biden amerikai elnök a Chicagóban tartott Demokrata Nemzeti Kongresszuson elmondott hétfő esti beszédében azzal vádolta a Hamászt, hogy „kihátrált” a tervből.  

Minden izraelinek el kell fogadnia Biden eltökéltségét a tűzszünetre, amely elméletileg megállítja Izrael északi részének bombázását a Hezbollah és a terrorizmust szponzoráló Irán által, valamint megakadályozza, hogy a konfliktus közvetlenül átterjedjen Iránra.Joe Biden külügyminisztere, Blinken október 7-e óta példátlanul sok, összesen kilenc látogatást tett a régióban, ami bizonyítja az Izraellel kötött szövetség fontosságát.

Köszönjük nekik, hogy Izrael mellett álltak, és az elmúlt 24 órában megerősítették: nem Izraelen múlik a túszok kiszabadulása, hanem a Hamászon. 

A The Jerusalem Post szerkesztőségi cikkét ITT OLVASHATJÁK EL teljes terjedelmében angol nyelven. Fotó: a túszok fényképei egy tel-avivi plakáton, Reuters/Florion Goga

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Izrael védelmében
Nemes Dániel: Sinwar utolsó másodpercei
2024. Október 19. / 19:00

Nemes Dániel: Sinwar utolsó másodpercei

Kultúra
10 zsidós dolog, amit eddig nem tudtál Supermanről