Partnership2Gether: „Az a dolgunk, hogy kapcsolatokat teremtsünk”

2025. Május 01. / 08:05


Partnership2Gether: „Az a dolgunk, hogy kapcsolatokat teremtsünk”

Partnership2Gether (P2G) nevű kezdeményezést a Szochnut és a Jewish Federations of North America (Észak-Amerikai Zsidó Szövetségek) hozta létre azzal a céllal, hogy támogassa a különböző országokban élő zsidók kapcsolatszerzési, kapcsolatépítési lehetőségét különféle kulturális, társadalmi programok révén. Minderről Németh Noémivel, a Partnership2Gether magyarországi koordinátorával beszélgettünk.

Mik a legfőbb feladatai a Partnership2Gether koordinátoraként? 
Klasszikus értelemben vett háttérmunkát végzek annak érdekében, hogy az igények találkozzanak a kínálati oldallal. Főleg logisztikával, szervezéssel, program- és pénzügyi tervezéssel foglalkozom, ez magában foglalja az itthon megvalósuló, a nemzetközi online és a delegációkat vendégül látó programokat is. Mivel Közép-Kelet-Európából Budapest csatlakozott először a Partnership2Gether programhoz, már kialakultak az együttműködések alapjai, és az a tapasztalatom, hogy az amerikaiak és izraeliek nagyon szeretnek minket, szeretnek ide járni. Különleges helynek tartják, és érdekesnek találják az itteni zsidó életet. A régióból később többen is csatlakoztak a Partnership2Getherhöz, szóval a külföldiek már több közép-kelet-európai városban ismerkedhetek a zsidó világgal és alakíthatnak ki fontos személyes és szakmai kapcsolatokat. Mert végtére is az a célunk, hogy összehozzuk és megismertessük egymással a különböző országokban élő zsidókat. 

Hiszen a P2G egy olyan nemzetközi közösség, amelynek legfőbb feladata, hogy erősítse a diaszpóra és Izrael közötti kapcsolatot. A programok keretében különböző kulturális, vallási és szociális eseményeket szervezünk és kapcsolatokat építünk. 

Célunk, hogy megosszuk tapasztalatainkat, és támogassuk egymást a társadalmi és vallási értékek megőrzésében a partnerországokkal karöltve. Partnerünk Nyugat-Galilea és Észak-Amerika tizenhat közössége.  

489529334_9851155214928872_2393527918568670461_n.jpg

Ha bejelentkezik önökhöz egy csoport a Partnership2Gether révén, akkor szabad kezet kap az itteni programjuk összeállításában? 

Igen, meg kell tervezni, hogy mikor és hová látogatnak el, melyik múzeumba és melyik zsinagógába mennek, milyen jellegű városnézésen vesznek részt. A program természetesen függ az adott csoport igényeitől és a rendelkezésre álló pénzügyi kerettől, de 

a munkámban lényegében kreatív szabadságot élvezek. És ezt szeretem benne talán a legjobban. 

Úgy érzem, az ereimben folyik a szervezési munka, nagyon odafigyelek rá, hogy egy-egy program a lehető legtökéletesebben legyen megrendezve, és minden úgy bonyolódjon le, ahogy elterveztük. S ami idén különösen kedves volt nekem: Izraelben voltam február végén, a háború miatt most először tudtam kimenni az ottani kollégáimhoz, és elmentünk az ország északi részébe, ahol korábban még nem jártam. Már sokszor voltam Izraelben, de ez a mostani igazán nagy élmény volt.

Miért? A program volt különleges?
Az is izgalmas volt szakmailag, meg persze az, hogy jöttek több amerikai partnerközösségektől is, így nagyon érdekes emberekkel ismerkedhettem meg. Ráadásul lehetőség nyílt arra, hogy népszerűsítsem a résztvevők körében Budapestet. 

Németh Noémit a NoemiN@jafi.org e-mail címen érhetik el, ha szeretnének önkénteskedni a programban, vagy szeretnének bővebben megismerkedni az együttműködési lehetőségekkel.

Milyen nagyobb feladatok várnak önre idén?
Kiemelném az Adults Education programot, amit idősebb korosztálynak szervezünk. A Young Adults Education program 18-35 év közötti korosztálynak szól, az Adults Education pedig az idősebbeknek. A téma a magyar zsidó gasztronómia, a magyar zsidó konyha, de szó lesz magyar zsidó családi történetekről, hagyományokról is. Azt hiszem, hogy az amerikai és az izraeli partnerközösségek tagjai számára ez izgalmas program lesz. A következő alkalommal Izrael gasztronómiája lesz a téma, de igazából a zsidó konyha csak ürügy arra, hogy beszélgessünk magunkról, megismerkedjenek egymással a program résztvevői és kapcsolatokat alakítsanak ki. Ezen kívül nagy öröm, hogy idén nyáron a P2G Educators Seminarra – aminek témája a reziliencia - az egyik budapesti zsidó iskolából három tanár is tud menni Izraelbe általunk. Ilyesmiken dolgozunk a színfalak mögött.  

Németh_Noémi_kicsi.jpegNémeth Noémi

A munkájában fontos szerepet kap a magyar zsidó közösségekkel, szervezetekkel való együttműködés is?
Igen, mert nagyon fontos dolognak tartom, hogy elmélyítsük a kapcsolatainkat velük, így például a Bálint Házzal, a Mazsihisz ifjúsági osztályával, a Club Sababával és zsinagógakörzetekkel is. S nem szabad megfeledkezni a zsidó iskolákról, a Lauderről és a Scheiberről sem. Az ugyanis nagyon izgalmas dolog lenne, ha a Lauder és a Scheiber olyan partneriskolákat találna a segítségünkkel, amelyekkel közös programokat tudnának szervezni, egyrészt internetes találkozókat a ZOOM-on, másrészt személyes ismerkedési lehetőséget cserelátogatások révén. 

Ha egy év múlva leülnénk beszélgetni, akkor hogyan szeretne visszatekinteni a munkájára? Milyen sikerekkel, eredményekkel lenne elégedett?
Annak örülnék a legjobban, ha egyrészt növekedne a partnereink és az önkénteseink száma, másrészt olyan élményeket tudjunk adni a programjaink résztvevőinek, amikre egész életükben emlékezhetnek. Hiszen egy-egy izraeli vagy amerikai utazás, egy különleges széder este egy különleges helyen életre szóló élményt jelenthet. 

Hány önkéntesük van? 
Ez változó, mert az emberek élethelyzete is változik. Ha van egy lelkes önkéntesünk, akinek gyermeke születik, akkor néhány évre valószínűleg elveszítjük, hiszen a babájával kell foglalkoznia. Szóval pontos számot nem tudok mondani, mert sok mindentől függ, hogy egy-egy programrs, rendezvényre hány önkéntest tudunk aktivizálni. 

Hogyan lehet önökkel kapcsolatba lépni?
Egyrészt keressenek engem a Merkazban, megadom majd az e-mail címemet, amit bele lehet írni a cikkbe. Személyesen pedig legközelebb a Szent István parkban találkozhatnak velünk május 25-én, az Izrael 77. születésnapja alkalmából rendezett, hagyományos nagyrendezvényen. Az érdeklődőket biztatom, hogy jöjjenek majd oda a Merkaz és a Partnership2Gether standjához, hiszen éppen az a dolgunk, hogy kapcsolatokat teremtsünk.

NÉVJEGY

Németh Noémi politológia szakon szerzett egyetemi diplomát, és az elmúlt években dolgozott önkormányzatoknál, államigazgatási szerveknél. Széles ismeretségre tett szert a hazai és nemzetközi zsidó életben, aminek az alapját a legendás szarvasi táborozások jelentették, ahol Németh Noémi táborozóból később madricha lett. A Merkaz Héber és Izraeli Kulturális Központban múlt év októbere óta dolgozik a Partnership2Gether magyarországi koordinátoraként.


mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Kultúra
A Pápe titkos iratai – Meghívó könyvbemutatóra
Zsidó világ
Jonathan Sacks a vezetők egyik fontos feladatáról
Élet + forma
PészahFeszt 2025: maceszsütés, irodalom, zene és közösség