Kétezer éves márványszobrokat emeltek az eredeti helyükre, azaz egy hajdani római bazilika egykori falai közé a napokban Izraelben. Az Ashkelon Nemzeti Parkban található, nemrég felfedezett építményt több mint kétezer éve Heródes király emeltette, és annak idején a pompás felszereltsége miatt olyan híres volt, hogy szerepel Josephus Flavius írásaiban is.
Az ókori római márványszobrokra az 1920-as években bukkant rá egy brit régészeti expedíció, amely feltárta a győzelem istennőjének, Nikének a szobrát is. A területen jelenleg folytatott ásatások során az Izraeli Régészeti Hatóság munkatársai – Rachel Bar-Natan, Saar Ganor és Federico Kobrin – további felfedezéseket tettek annak a római bazilikának a maradványai közt, amelyet Heródes király építtetett több mint 2 ezer éve. (A mostani ásatásokat a Leon Levy Alapítvány vezeti az Izraeli Régészeti Hatóság közreműködésével.)
A bazilika a római korban nem nagytemplomot, hanem olyan középületet jelölt, ahol a város lakói kötetlen formában lehettek együtt, így a feltárás alatt lévő épületkomplexumban voltak szökőkutakat, fürdők, oszlopcsarnokok.
A mostani ásatások során mintegy 200 darab, több száz tonna márványtárgy került elő, ami a bazilika pompás berendezéséről tanúskodik. A helyreállítási munkálatok keretében emeltek a magasba olyan szobrokat, amelyek valaha a bazilikát díszítették.
Forrás: Israel Antiquities Authority/Facebook