Egyedülálló kulturális eseménynek adott otthont a Rumbach Zsinagóga december 17-én, amikor a neves Győri Balett „Eli, Eli” című előadásával Szenes Hanna életét és örökségét vitte színre. Az ősbemutató, amely a Holokauszt 80. emlékév keretében valósult meg, rendhagyó kísérlet volt arra, hogy a zsinagóga szakrális tere kortárs balettelőadás helyszínévé váljon.
Az előadás Velekei László Seregi- és Harangozó-díjas, Érdemes művész koreográfus érzékeny alkotásával mutatta be Szenes Hanna rövid, de annál jelentősebb életét. Szenes Hanna, az asszimilálódott zsidó családból származó magyar költő, brit ejtőernyős és izraeli nemzeti hős a hit, az elszántság és az önfeláldozás jelképe lett. Az előadás olyan kulcspillanatokat elevenített meg, mint Hanna palesztinai élete, a Haganához való csatlakozása, életének tragikus fordulópontjai, valamint azon bátor döntése, hogy a brit haderő ejtőernyőseként a magyar zsidók deportálásának megakadályozása érdekében visszatér Magyarországra. Szenes Hannát elfogták, megkínozták, majd golyó általi halálra ítélték, de nem kért kegyelmet. Az ősbemutató ezt a drámai és felemelő történetet tette átérezhetővé a művészet mindenki által beszélt nyelvén keresztül.
A Rumbach Zsinagóga különleges színtere lenyűgöző környezetet és hátteret biztosított az előadáshoz. Az alkotók szándéka az volt, hogy a hely szakrális mivoltát tiszteletben tartva, ugyanakkor annak kulturális és művészeti potenciálját kihasználva, egyedülálló élményt nyújtsanak. A patinás tér, amely egykoron imák és megemlékezések helyszíne volt, és amelyet a virágzó budapesti zsidó közösség ma is aktívan használ, most egy olyan művészeti produkciónak adott otthont, amely az emlékezést és a jövő nemzedékek tanítását szolgálta.
Az előadás a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (MAZSÖK), a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (MAZSIHISZ), a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Maecenas – A Táncművészetért Alapítvány és a Győri Balett támogatásával valósult meg. Ez az összefogás különleges jelentőséggel bír, hiszen nemcsak a művészeti élmény megteremtését, hanem az emlékezést és a zenébe, valamint a táncba rejtett edukációt, egy különleges hőstörténet bemutatását is szolgálta.
Az ősbemutató maradandó élményt nyújtott mindazok számára, akik részt vettek rajta, a telt házas közönség az első pillanattól kezdve együtt rezdült a táncosokkal. A Győri Balett táncművészei és Gábor Audrey operaénekes előadása nemcsak művészeti értéket képviselt, hanem különleges módon tudott kapcsolódni a történethez, így élettel töltve meg annak érzelmi és történelmi rétegeit. A nézőket elkápráztatta az előadás, a néhány pillanatnyi tiszteletteljes csend után hosszú tapssal jutalmazták ezt az egyedülálló produkciót.
Huszonhárom lennék most júliusban…
Merész játékban számra tettem,
A kocka perdült. – Veszítettem.
/Szenes Hanna - Budapest, 1944. VI. 20. A börtönben írt utolsó verse./
Zucker-Kertész Lilla
Fotó: Ritter Doron