Visszanyeri régi fényét „a nagyváradi Anne Frank”, Heyman Éva szülőháza

2025. Február 21. / 11:52


Visszanyeri régi fényét „a nagyváradi Anne Frank”, Heyman Éva szülőháza

Műemlékké nyilvánítják és felújítják a nagyváradi zsidóság elhurcolását naplójában dokumentáló holokausztáldozat zsidó gyereklány, Heyman Éva szülőházát Nagyváradon.

A Bihar Megyei Műemlékvédő Alapítvány tavaly indította el a belvárosi épület műemlékké nyilvánításához szükséges procedúrát. Az ingatlant az önkormányzat műemlékfelújítási programja keretében fel is újítják, ami szintén elkezdődött.

Adriana Lipoveanu, az alapítvány igazgatóhelyettese úgy nyilatkozott: a műemlékké nyilvánítási procedúra pozitív kimenetelét az is segíti, hogy a házban gyerekeskedett Heyman Éva, a nagyváradi zsidóság elhurcolását naplójában dokumentáló gyereklány, aki a holokauszt áldozata lett.

Mint mondta, a Heyman-ház dokumentációját a színház melletti Bazár épületével és az ebben található Madách-átjáróval együtt nyújtják be a bukaresti művelődési minisztériumhoz jóváhagyásra.

A magyar Anne Frankként is emlegetett Heyman Éva Nagyváradon naplót vezetett 1944. februárjától május 30-áig, elhurcolása napjáig. A 13 éves lányt 1944. október 17-én Auschwitzban gyilkolták meg a nácik, szemtanúk későbbi beszámolói szerint személyesen a hírhedt és rettegett orvos, Joseph Mengele utasítására.

Naplóját édesanyja formázta könyvvé. Angol és héber nyelven is megjelent, magyarul legutóbb A piros bicikli címmel a 21. Század Kiadó gondozásában.

Heyman Évának 2015-ben szobrot is állítottak szülővárosában, a Rhédey-kertben. A holokauszt valamennyi gyermekáldozatának emléket állító szobor a helyi Tikvah Egyesület kezdeményezésére, közadakozásból valósult meg, Flor Kent brit szobrászművész alkotása.

Heyman Éváról a város egyik zsinagógában kialakított, a nagyváradi zsidóság történetét bemutató múzeumban is megemlékeznek.

A neoreneszánsz elemekkel díszített Heyman-ház a nagyváradi eklektikus építészet reprezentatív darabja. 1927-1928-ban épült, tervezője Heyman Adalbert építész volt. Heyman Éva és édesanyja, Rácz Ágnes 1944-ig a ház második emeletén lakott. A nagyváradi gettó felállítása után a családot ide költöztették. A kislány a gettóban írta rövid naplóját, mielőtt az auschwitzi koncentrációs táborba deportálták, ahonnan már soha nem tért haza.

Az épület külső homlokzatának korszerűsítése decemberben befejeződött, a helyreállítás a földszint és a belső udvar homlokzataival folytatódik. A háromszintes gangos épület a város szívében, a sétálóutcává átalakított Nagysándor József (Aurel Lazar) utcában található. (MTI)

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Kultúra
Zsidó művészet és élet a muszlim világban
Történelem
Szovjet törekvés a pészáh eltörlésére