Chaim Herzog 1991-ben: Emelem poharam Magyarország virágzására

2025. Február 18. / 12:21


Chaim Herzog 1991-ben: Emelem poharam Magyarország virágzására

Ma megérkezett Budapestre Jichák Herzog, Izrael állam elnöke, aki kétnapos látogatást tesz Magyarországon. Ebből az alkalomból közöljük az izraeli államelnök édesapjának, Chaim Herzognak azt a pohárköszöntőjét, amelyet Izrael akkori elnökeként mondott a tiszteletére adott díszvacsorán 1991. június 12-én a Parlamentben.

Izrael jelenlegi államfőjének édesapja, Chaim Herzog a Zsidó Állam elnökeként 1991. június 11-17 között látogatott Magyarországra Göncz Árpád köztársasági elnök meghívására. 

A magyar államfő Chaim Herzog tiszteletére 1991. június 12-én a Parlamentben díszvacsorát adott, amelyen a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségét dr. Feldmájer Péter, a Mazsihisz elnöke, Zoltai Gusztáv, a Mazsihisz-BZSH ügyvezető igazgatója, Landeszman György budapesti vezető főrabbi és dr. Schweitzer József főrabbi, a rabbiképző főigazgatója képviselte. 

Az alábbaikban Chaim Herzognak a díszvacsorán elhangzott pohárköszöntőjét közöljük rövidített változatban, amely az Új Élet 1991. július 1-i számában jelent meg. 

* * * 

Tisztelt Göncz elnök úr!

A kommunista uralom, amely a náci iga alóli felszabadulást követte, megszakította a kapcsolatokat, amelyek a magyar zsidó közösséget a világ zsidóságához és Izraelhez kötötték. 

1967-ben, amikor az arab seregek egyesültek, hogy nyíltan Izrael megsemmisítésére törjenek, Izraelnek sikerült elhárítani a fenyegetést, és győzelmet aratni ellenségei felett. Az arab vereség nyomán a Szovjetunió megszakította a diplomáciai kapcsolatot Izraellel, s ennek nyomán a keleti blokk többi országa, Magyarországgal együtt követte a szovjet kormány példáját. Ezzel nagy sérelem érte Izraelt, s ha szabad mondanom, a magyar népet is. 

Önök valószínűleg nem szorulnak arra, hogy részletezzem a kegyetlenkedéseket és rendellenességeket, amelyek itt és más országokban a Moszkvából irányított kommunista uralmat kísérték, s a mi irányunkban igazságtalan, egyoldalú beállítottságot eredményeztek vesztünkre törő ellenfeleink javára. 

Idetartozott a nemzetközi terror támogatása, amely Magyarországnak is kárt okozott, amikor kénytelen volt eltekinteni igazi érdekeitől, és követni a kommunista irányvonalat. 

Biztos vagyok abban, hogy diplomáciai, gazdasági és kulturális kapcsolataink újrafelvétele egy felesleges sérelmet hoz helyre és mindkét ország, mindkét nép javára fog válni. 

Egy lenyűgöző emberi drámának vagyünk ma tanúi, amikor a Szovjetunió zsidósága, amely 70 éven át el volt szakítva kultúrája és vallása forrásaitól, a történelem hívó szavára visszatér őshonába, a zsidó nép kebelébe. Hadd használjam ki ezt az alkalmat, hogy köszönetet mondjak népem nevében a magyar kormánynak és mindazon testületeknek, amelyek lehetővé teszik, hogy a szovjet zsidók szabadulásba vezető útja simán folyhassék le. (...) 

Izrael több nemzetiséget fogad magába, ugyanakkor szabad és demokratikus módon szabja meg útját, míg vele szemben egy szétforgácsolt, megosztott társadalom áll, terroruralom és gyilkos fegyverek árnyékában. 

Vegyük például ezt az évet, amelynek folyamán az Izrael kezében tartott területeken a megölt palesztinok 70-80 százaléka arab testvérei kezének esett áldozatul, akik kihasználják a körülményeket, hogy nacionalista és személyi terrort folytassanak. 

Megalakulásunk óta hiába próbáltunk békejobbot nyújtani szomszédainknak, mert minden alkalommal visszautasításra találtunk. 

Ne felejtsük, hogy 19 éven keresztül – szabadságharcunktól a hatnapos háborúig – Jordánia és Egyiptom tartotta kezében ezeket a területeket. Senki nem zavarta őket abban, hogy önállóságot adjanak a palesztinoknak, hogy létrehozzanak egy palesztin államot, de történelmi tény, hogy nem így történt. Egy palesztin állam a legutolsó, amire szükségünk van, dacára a sok beszédnek és nyilatkozatnak, amelyet nem tényekre alapoznak. 

Veszélyes dolog az arab-izraeli konfliktust úgy beállítani, mint a Közel-Kelet központi problémáját. Ez távol van az igazságtól. 

Még, ha isten ments, Izrael egy nap eltűnne a térségből, akkor is fennmaradnának a súrlódás és a nyugtalanság gócai a Közel-Keleten és az arab világban Afganisztántól Marokkóig. 

Az afgán forradalomnak és a szovjet inváziónak semmi kapcsolata nem volt Izraellel, mint ahogy nem Izrael okozta az iraki-iráni háborút, s nem miattunk határozta el Szaddam Husszein, hogy elfoglalja Kuvaitot. Nem az arab-izraeli viszály okozta Libanon feldarabolását s azt, hogy e napokban Szíria csatlósává válik. 

Várjuk a napot, amikor a velünk élő palesztinoknak lesz merszük megszabadulni attól a vezetőségtől, amely az évek során csak tragédiát okozott nekik szélsőséges álláspontjukhoz ragaszkodván. Ez az álláspont többek között a Palesztin Konkordátumban is megnyilatkozik, amely máig is Izrael megsemmisítését követeli. 

Végül nagy tisztesség és érdem magam és nejem számára, hogy hivatalos látogatást tehettünk az önök szépséges fővárosában. Leghőbb reményem, hogy látogatásom nyomán mélyülnek és erősödnek az országaink közti kapcsolatok, s hogy ön, Elnök úr, lehetővé fogja tenni, hogy viszonozzam meleg vendégszeretetét, s hamarosan hivatalosan és kellő tisztelettel fogadhatom Jeruzsálemben. 

Engedje meg Excellenciád, hogy emeljem poharamat az Ön és kedves neje egészségére, Magyarország és a magyar nép virágzására és az országaink közti kapcsolatok további fejlődésére. 

Lechájim! 

Borítókép: Chaim Herzog államelnök Göncz Árpád köztársasági elnök társaságában. Fotó: Gy. Balázs Béla / Népszava

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek