Mit jelent a felhasználók számára, hogy szankcionálható a „cionista" szó?

2024. Július 17. / 11:49


Mit jelent a felhasználók számára, hogy szankcionálható a „cionista" szó?

A Meta (a Facebook és az Instagram anyavállalata) a „cionista” kifejezést antiszemitának, továbbá a gyűlöletbeszéd megsértésének minősítette, amennyiben azt a „zsidók” helyettesítésére használják. Összeállításunkban arról olvashatnak, hogy mit jelent ez a Facebook- és Instagram-felhasználók számára a gyakorlatban.

A Meta bejelentette, hogy módosítja platformjának irányelveit: a „cionista” kifejezést antiszemitának és a gyűlöletbeszéd 1. szintű megsértésének minősítette, amennyiben azt a „zsidók” helyettesítésére használják. 

Mit jelent ez a Facebook- és Instagram-felhasználók számára?

A Meta a jövőben eltávolítja a „cionistákat” támadó tartalmakat, ha azok nem kifejezetten magáról a cionista politikai mozgalomról szólnak, hanem antiszemita sztereotípiákat használnak, megfélemlítéssel, valamint zsidók vagy izraeliek ellen irányuló erőszakkal fenyegetnek a következő módokon:
- a világ irányítására vagy a média ellenőrzésére vonatkozó állítások;
- dehumanizáló összehasonlítások, például disznókhoz, mocsokhoz vagy férgekhez való hasonlítás;
- fizikai bántalmazásra való felhívások;
- a létezéshez való jog tagadása;
- gúnyolódás, mintha a cionizmus egyfajta betegség lenne.

Mit mond a változásról a Meta?

A Meta közleményben jelentette be: „Nem engedjük meg, hogy az emberek másokat támadjanak a platformjainkon védett tulajdonságaik, például nemzetiségük, fajuk vagy vallásuk alapján. Az irányelv betartatása megköveteli annak megértését, hogy az emberek hogyan használják a nyelvet, amikor ezekre tulajdonságokra hivatkoznak. A »cionista« szónak többrétegű jelentése van az eredete és a mai használata alapján, ami nagymértékben függhet a kontextustól is.”

A teljes frissített irányelv ide kattintva olvasható.

Ez a mérföldkőnek számító döntés a Zsidó Világkongresszus (WJC), valamint a hozzá tartozó zsidó közösségek és szervezetek több éves érdekérvényesítő tevékenységének eredményeként született meg. Az új irányelv jelentős lépés a közösségi média felhasználói által a politikai diskurzus álcája alatt terjesztett és október 7-e óta az egekbe szökött, burkolt antiszemitizmus elleni küzdelemben.

Az antiszemiták sokáig a „cionista” kifejezést használták, hogy elrejtsék valódi gyűlölködő szándékaikat, azt állítva, hogy támadásaik politikai indíttatásúak egy ideológia ellen, és nem a zsidó értékeket, hitet célozzák. 

A Meta új irányelve segít leleplezni ezt a gyűlöletet, amely a globális zsidó közösséget vette célba. Biztosítja, hogy azonosítani lehessen ezt a fajta retorikát, és jogosan antiszemitizmusként kezeljék.

A Meta döntése és ez ehhez vezető munka összhangban van a WJC-nek az online gyűlölet és diszkrimináció elleni küzdelemével. A közelmúltban a WJC elindította a Technológiai és Emberi Jogi Intézetet, az úttörő kezdeményezés célja az online antiszemitizmus és valós következményeinek kezelése.

A WJC álláspontja

Ronald S. Lauder, a Zsidó Világkongresszus elnöke kijelentette: „A Meta döntése fontos és szükséges előrelépés az online antiszemitizmus és gyűlölet elleni folyamatos harcunkban. Azzal, hogy a Meta elismeri a „cionista” kifejezéssel való visszaélést, és foglalkozik a problémával, bátor fellépést mutat azokkal szemben, akik a zsidók iránti gyűlöletüket próbálják leplezni. Nagyra értékeljük, hogy a Meta valóban meghallotta a mindazon zsidó közösségek hangját, amelyekkel együtt dolgozunk. Az irányelv-módosítás segít egy biztonságosabb, tiszteletteljesebb online környezetet teremteni mindenki számára. Remélem, hogy az összes többi platform követi majd a Meta példáját, és hasonló lépéseket tesz.”

Yfat Barak-Cheney, a WJC technológiai és emberi jogi igazgatója, aki az új intézet első igazgatója  is egyben, hangsúlyozta a technológiai platformokkal való folyamatos együttműködés fontosságát az online gyűlölet elleni küzdelemben. „A zsidó közösségekkel és a technológiai platformokkal való közös munkánk révén a WJC jelentős előrelépést ért el az antiszemitizmus és a gyűlöletbeszéd internetes terjedésének megakadályozására irányuló globális erőfeszítésekben. A Meta irányelveinek módosítása - amely a WJC-vel való többéves együttműködés eredménye - jelentős mérföldkő ebben a folyamatos küzdelemben, különösen mivel az október 7-i támadások után a zsidókat célzó gyűlöletbeszéd egyre inkább elharapódzott.”

„A WJC várakozással tekint a Meta és más technológiai vállalatokkal való együttműködés folytatására az online gyűlölet elleni küzdelemben és a sebezhető közösségek védelmét szolgáló irányelvek kidolgozásában. Együtt fogunk dolgozni annak érdekében, hogy ezt a változtatást az összes Meta platformon érvényre juttassuk" - tette hozzá.

A WJC arra bátorítja a felhasználókat, hogy jelentsék a Meta felé az új irányelvek megsértését. Ha az eseteket közvetlenül a WJC-n keresztül szeretnék bejelenteni, lépjenek kapcsolatba a szervezettel a marija.ljubinkovic@wjc.org e-mail címen.

Forrás: Zsidó Világkongresszus (World Jewish Congress – WJC). Illusztráció: Pixabay

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek