Izraelben egyre komolyabb aggodalmat váltanak ki a kínai okoseszközök, köztük az elektromos járművek (BYD), a kamerarendszerek és a háztartási eszközök nemzetbiztonsági kockázatai – írja a ynet. Szakértők szerint ezek a technológiák könnyen a kínai hírszerzés eszközeivé válhatnak, ha érzékeny adatokat gyűjtenek és ezeket Kínába továbbítják.
A növekvő biztonsági kockázatokra reagálva Izrael felfüggesztette a kínai BYD elektromos autóinak beszerzését az izraeli hadsereg számára, mert ezek a járművek olyan berendezéseket tartalmaznak, amelyekkel vizuális, auido és biometrikus információk rögzítenek és továbbítanak.
A Sin Beit, az izraeli belbiztonsági szolgálat egyik volt vezetője, Harel Menasri szerint ezek a kínai autók mozgó kémplatformokként is működhetnek, és még akkor is fennáll az általuk jelentett fenyegetés, ha a jármű vezetője a hálózati kommunikációt letiltja, hiszen a szoftverek önálló adatgyűjtésre képesek.
A probléma érinti a kínai Hikvision és Dahua cég biztonsági kameráit is, amelyeket Izraelben sokan használnak, és amelyek beüzemeléskor automatikusan próbálnak csatlakozni kínai szerverekhez. Ez súlyos adatvédelmi és biztonsági kérdéseket vet fel, hiszen a továbbított katonai vagy stratégiai jelentőségűvé válhatnak egyes konfliktusok során. Az USA 2018-ban betiltotta az említett cégek kameráinak használatát amerikai védelmi létesítményekben, és Izrael is elkezdte kiszorítani a kínai technológiákat, továbbá szigorították az adatvédelmi és kiberbiztonsági protokollokat a kulcsfontosságú infrastruktúrákban.
Az MTI cikke nyomán. Borítókép: Chris/Pixabay
