A mártírok élén - Könyvbemutató Hévízen

2025. Április 10. / 18:57


A mártírok élén - Könyvbemutató Hévízen

Szerző: Zucker-Kertész Lilla

Április elején, a hévízi Városháza Dísztermében mutatták be Szarka Lajos helytörténész legújabb kötetét, A mártírok élén – Dr. Büchler Sándor főrabbi fél évszázada (1897–1944) címmel. A rendezvény méltó főhajtás volt a keszthelyi és hévízi zsidó közösség kimagasló alakja, Dr. Büchler Sándor főrabbi emléke előtt.

A rendezvényt Naszádos Péter, Hévíz város polgármestere nyitotta meg:

"Hévíz az a település, amin egyértelműen látszik, hogy a keresztény és a zsidó magyar emberek ezt a várost miként tudták egyszer tényleg, ahogy szoktam mondani, Közép- és Kelet-Európa Monacójává tenni."

A polgármester felkérte Prof. dr. Grósz Andort, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnökét,  a Zsidó Világkongresszus alelnökét, hogy köszöntötse az egybegyűlteket. Köszöntőjében elmondta, hogy Szarka Lajos, a könyv szerzője, több éven keresztül a munkatársa volt a Holokauszt Dokumentációs Központ és Emlékgyűjteményben (HDKE), és a legjobb véleménnyel van a szakmai kvalitásairól.

"Azt mondják ránk, hogy a könyv népe vagyunk. Az nemcsak azt jelenti, hogy szeretünk könyvet olvasni, vagy könyvet írni, hanem a könyv, az a nagy könyv, a Tóra, nem csak a mi vallásunknak az alapja. Az a Bibliának, a keresztény Bibliának is az egyik része, az Ószövetség."

Elmondta, hogy sajnos ma már kevesen élnek zsidó emberek Keszthelyen, Hévízen és környékén. Idelátogatva azonban máig szemtanúi lehetünk annak, hogy a zsidó közösség egykor milyen módon gazdagította e településeket.

"Gondoljunk csak a Schulhof doktorokra, professzorokra, akik gyakorlatilag az elindítói voltak az itteni fürdőkultúrának, az itteni vízkultúrának."

dr. Grósz Andor gratulált a szerzőnek, és arra biztatta, hogy továbbra is folytassa munkásságát, nyúljon mindig a korábbaikhoz hasonló unikális témákhoz, amik gazdagítják nemcsak a magyarországi zsidó történelmet, hanem a magyarországi történelmet is. 

A könyvbemutató ünnepi hangulatát a Hévíz Quartett színvonalas zenei előadása emelte, közreműködtek: Balázs Árpádné, Holczerné Szabó Ágnes, Laborfalvy Lászlóné és Pekár Zsuzsanna. A kulturális programot Holczer Ferenc versmondása tette teljessé. A kötetet Tar Ferenc történész mutatta be, a program végén pedig a szerző dedikálta művét az érdeklődőknek.

grosz1-1.jpegNaszádos Péter polgármester, Szarka Lajos szerző és dr. Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke

Szarka Lajos új könyve nem csupán egy kivételes életutat tár elénk, hanem olvasmányos formában mesél a régió zsidó közösségének múltjáról, örökségéről és sorsáról is. A szerző eddigi munkásságához hűen most is alapos kutatómunkával és érzékeny hangvétellel járta körül témáját. A keszthelyi és hévízi zsidóság története mellett a könyv részletesen bemutatja Dr. Büchler Sándor életútját, rabbinikus és közéleti munkásságát, valamint tragikus sorsát: Auschwitzba hurcolása előtt tudatosan vállalta közösségével a sorsközösséget, személyes holmik helyett egyetlen könyvvel szállt fel a vagonba.

Szarka Lajos kötete méltó folytatása eddigi munkásságának: tudományos alaposságával, emberközpontú megközelítésével és közérthető stílusával széles közönséget szólít meg, ezért bátran ajánljuk mindenkinek, aki érdeklődik a zsidó történelem iránt, valamint szeretné megismerni e táj zsidó közösségeinek múltját.

grosz2-1.jpegNaszádos Péter polgármester és dr. Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke

Az eseményt követően a Mazsihisz elnöke megbeszélést folytatott Naszádos Péter polgármesterrel a helyi zsidó emlékhelyekről, amikből sajnos nem sok maradt. A hévízi zsinagógát 1933-ban avatták fel ünnepélyes keretek között. Az épület a háborút követően elhagyatottá vált, a közösség nagy részét deportálták. Az 1960-as évek végére a zsinagóga romos állapotára hivatkozva 1977-ben lebontották, helyén pedig csak az üresség maradt. Végül 2000-ben a zsinagóga helyén egy emlékművet állítottak, amely formájában a hajdani épületet idézi, és megemlékezik a holokauszt áldozatairól. Dr. Grósz Andor lerótta kegyeletét az emlékmű előtt. 

Zucker-Kertész Lilla

mazsihisz icon

Címkék

Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Megemlékezések
Csendes gyertyagyújtás az ártatlanul meggyilkolt túszokért
Hírek, lapszemle
Novák Attila a Szombatban: Egy tömeghangulat ellen