Címkék
Második világháború
Kultúra / 2024. November 03. / 10:00
10 zsidós dolog, amit eddig nem tudtál Supermanről
Superman karakterét két zsidó tinédzser, Jerry Siegel és Joe Shuster alkotta meg a náci Németország felemelkedése idején. Egy olyan hőst képzeltek el, aki a bevándorlókéhoz hasonló történettel bír – egy pusztulásból menekült túlélő, aki az igazságért harcol. A kriptoni férfi alkotói tehát zsidók voltak, de vajon milyen bibliai alakokról mintázták hősüket?
Tudomány / 2024. Október 31. / 13:33
Beugrás: Horthy szűklátókörűsége nagyban hozzájárult a hadbalépéshez
Nem sokkal azután, hogy megírta Horthy kormányzó sikertelen kiugrási kísérletét a II. világháborúból, Ungváry Krisztián történész most megírta a háborúba való „beugrást" is. Legújabb kötete rávilágít: Horthy törvényellenesen döntött Magyarország hadbalépéséről, és ezt a németek akarata ellenére tette – hiába próbálta később azt elhitetni, hogy a németek kényszerítették a szovjetek elleni hadműveletekre.
Kultúra / 2024. Október 31. / 08:10
Zsidó gyerekek ihlették a Paddington mackót
Tudtad, hogy Paddington mackót a második világháborúból menekült zsidó gyerekek ihlették? Michael Bond azután alkotta meg a közkedvelt figurát, hogy látta az angliai Paddington pályaudvaron áthaladó gyerekeket, akik egy-egy kis bőröndöt cipeltek, és a nyakukban egy azonosításra alkalmas cetlit viseltek az adataikkal.
Kultúra / 2024. Augusztus 27. / 07:39
Padam, padam – titkok és szerelem a sanzon mögött
Norbert Glanzberg (születési nevén Nathan Glanzberg) Galíciában született, ahol hamar üldözötté vált zsidó származása miatt. A folytonos menekülésre utal a legendás dal címe is: a Padam-padam kifejezi a nyughatatlan, bolyongásra ítélt ember szívdobbanásait.
Közélet / 2024. Augusztus 21. / 10:21
Fény derül félmillió náci kollaboráns tevékenységére Hollandiában
– Hollandiában jövőre szakaszosan megnyitják a feltételezett náci kollaboránsok aktáit, az ország levéltára mindazonáltal az élő leszármazottak védelmét is szem előtt fogja tartani – jelentette kedden az NlTimes című holland hírportál a kezdeményezés irányítóját idézve.
Megemlékezések / 2024. Március 22. / 13:55
Koszorúzás a sátoraljaújhelyi börtönlázadás 80. évfordulóján
1944. március 22-én tört ki a levert börtönlázadás Sátoraljaújhelyen, így erre az eseményre úgy lehet tekinteni, mint fegyveres ellenállásra az országot megszálló németekkel szemben. A 80. évforduló alkalmából a NÜB – Nácizmus Üldözötteinek Országos Egyesülete ma megkoszorúzta a lázadók emlékművét a városban, majd emlékművét a börtönnél. Az alábbiakban dr. Schiffer János elnök beszédét közöljük.
Közélet / 2024. Március 19. / 09:34
A nácik ma 80 éve szállták meg Magyarországot
A náci birodalom már 1943 szeptemberében kész javaslatokkal rendelkezett Magyarország megszállására, majd Hitler 1944 februárjában utasította a hadsereget az elfogadott hadműveleti terv kimunkálására, és 1944. március 12-én kiadta a parancsot az ország elfoglalására. A német hadsereg 1944. március 19-én ellenállás nélkül nyomult be az országba, ami megpecsételte a már jogfosztott magyar zsidóság sorsát.
Megemlékezések / 2024. Március 18. / 09:59
Megemlékezés a sátoraljaújhelyi börtönlázadás 80. évfordulóján
Március 22-én lesz a nyolcvanadik évfordulója a sátoraljaújhelyi börtönben 1944-ben kirobbant börtönlázadásnak, amelynek során 54 antifasiszta ellenálló halt meg, majd a lázadás felszámolása után további 11 foglyot pedig kivégeztek. A NÜB – Nácizmus Üldözötteinek Országos Egyesülete dr. Schiffer János elnök vezetésével e héten pénteken délelőtt 11 órától tart megemlékezést a helyszínen.
Hírek, lapszemle / 2024. Február 23. / 09:28
„Zsidók, magyarok, lengyelek, örmények, kommunisták – életüket adták hazánkért"
A második világháború alatti francia ellenállás mártírjaként meghalt partizáncsoport tagjai személyében – a kivégzésük nyolcvanadik évfordulóján – jelképesen először temettek újra külföldieket a francia történelem nagyjainak végső nyughelyén, a párizsi Panthénonban. Köztük van három magyar zsidó származású ellenálló: Békés Glasz Imre, Boczor József és Elek Tamás.