Címkék

filozófia

Történelem / 2024. Augusztus 12. / 11:57

Hannah Arendt: Egy zsidó filozófus, aki szembeszállt a 20. század sötétségével

Hannah Arendt a 20. század egyik legnagyobb hatású zsidó gondolkodója. Az 1906-ban Németországban született írónő élete és munkássága tükrözi azt a viharos korszakot, amelyet a totalitárius rendszerek felemelkedése, a holokauszt borzalmai és a széttört világ újjáépítésének kihívása jellemzett. Arendt egyedi nézőpontja ezekre az eseményekre fókuszál.

Megemlékezések / 2024. Február 08. / 10:54

Ma 130 éve született Ludwig Marcuse író, filozófus

Egy berlini zsidó családban 1894. február 8-án, azaz 130 éve született Ludwig Marcuse, aki egyszerre volt remek íráskészséggel megáldott író és termékeny filozófus. Igaz, ami számára óriási előny volt, az az olvasóközönség és a kritika számára némi zavart okozott, hiszen a filozófusok írónak, míg az írók filozófusnak tartották. Ettől függetlenül Marcuse nagyszerű tudományos könyvekkel gazdagította a XX. század irodalmát.

Megemlékezések / 2023. November 28. / 12:04

Isten veled, Misu! – Vajda Mihály halálára

A 88 éves korában meghalt Vajda Mihállyal a híres Budapesti Iskola utolsó képviselője távozott: Fehér Ferenc, Heller Ágnes, Márkus György már nincsenek az élők sorában, s most csatlakozott hozzájuk egykori barátjuk, Misu is. Mennyire jelképes, hogy egyik utolsó nyilvános fellépése éppen a Rumbach-zsinagógában volt az Entartete Kunst, avagy az elfajzott művészet című konferencián… Emlékéből fakadjon áldás!

Tudomány / 2023. Október 04. / 16:13

„A zsidóság válság idején mindig kultúrát teremt"

A hatalom a különböző korokban hogyan használta fel a művészetet, s ennek miként tudtak ellenállni (vagy behódolni) a kultúra emberei? Hová fajulhat a politika és a kultúra harca? Erről tanácskoztak neves előadók az Entartete Kunst, avagy az elfajzott művészet címmel rendezett nagyszabású konferencián, amelyet az OR-ZSE és a Szegedi Tudományegyetem bölcsészkara szervezett a Rumbach-ban. Három részes cikksorozatunk 2. része.

Tudomány / 2023. Szeptember 22. / 18:21

A kultúra és a hatalom harca, avagy mindig a művész a nevető harmadik?

A hatalom a különböző korokban hogyan használta fel a művészetet, s ennek miként tudtak ellenállni (vagy behódolni) a kultúra emberei? Hová fajulhat a politika és a kultúra harca? Erről tanácskoztak neves előadók az Entartete Kunst, avagy az elfajzott művészet címmel rendezett konferencián, amelyet az OR-ZSE és a Szegedi Tudományegyetem bölcsészkara szervezett a Rumbach-ban. Három részes cikksorozatunk 1. része.