Elfeledett örökség: Zsidó családok elhagyott kastélyai Európában

2024. November 12. / 10:42


Elfeledett örökség: Zsidó családok elhagyott kastélyai Európában

Európa-szerte számos elhagyatott kastély és villa őrzi szinte érintetlenül az egykoron falai között élt zsidó családok életének és történetének lenyomatait. A múló idő és a viharos történelem áldozataivá vált épületek a világégések, üldöztetések és kényszerű elvándorlások következményeiként maradtak magukra. Az egykori tulajdonosok nyomai még felfedezhetők az omladozó falakon és a kísérteties szobákban, ahol a család mindennapjainak elfeledett mozaikjai rejtőznek, és várják, hogy valaki felfedezze őket. Ahogy végigsétálunk ezekben az ódon, patinás épületekben, láthatjuk zsidóságuk emlékét, a történelem által kettészakított életüket.

1. Schloss Freienwalde (Németország)

villa1.jpg

Ez a kastély Walter Rathenau, egykori német külügyminiszter és prominens zsidó iparmágnás tulajdonában volt. Rathenaut 1922-ben antiszemita szélsőségesek meggyilkolták. Halála után a nácik lefoglalták az ingatlant, és az végül az enyészeté lett. Azóta részben helyreállították, egyes részei továbbra is elhagyatottak, Rathenau hagyatéka azonban történelmi mélységű hangulatot kölcsönöz a kastélynak.

2. Schossberger kastély, Magyarország

Turai_kastely-2.jpg

Schossberger Zsigmond báró, egy gazdag zsidó földbirtokos építtette a 19. században, de ez a neoreneszánsz kastély a második világháború után évtizedekig elhagyatottan állt. A Schossberger családnak a háború alatt el kellett menekülnie Magyarországról, és az ingatlan állami tulajdonba került. Építészeti szépségéről és hátborzongató hangulatáról ismert, gyakran kísérteties legendák fűződnek hozzá.

4. Miranda Castle (Belgium)

villa4.jpgKép: lostfordecades

A Château de Noisy néven ismert neogótikus kastély a Liedekerke-Beaufort család tulajdonában volt. A második világháború alatt zsidó menekülteknek és árva gyermekeknek nyújtott menedéket. A háború után elhagyatottan állt, és 2017-es részleges lebontása előtt kísértetjárta és titokzatos helyszínként vált ismertté.

5. Kronthal szanatórium (Németország)

Schlosshotel-kronberg002.jpg

A 19. században zsidó orvosok által épített szanatórium luxusüdülőhely volt, amely a második világháború után hanyatlásnak indult. A nácik kisajátították, és később elhagyatottá vált. A kísértetekről szóló mendemondák és a zsidó alapítók tragikus története hozzájárult ahhoz, hogy a szanatórium hátborzongató nevezetességként legyen ismert.

6. Schloss Hartheim (Ausztria)

Schloss_Hartheim_1940-1944.jpg

Az Ausztriában található Schloss Hartheim kastélyt a nácik az Aktion T4 eutanáziaprogram helyszínéül használtak, ahol több ezer mentálisan beteg és fogyatékos személyt, köztük zsidókat gyilkoltak meg. A háború után a kastély évekig elhagyatottan állt. Ma emlékhely és múzeum, amely komor emléket állít a holokauszt során elkövetett kegyetlenségeknek.

7. Spitzer-kúria (Szerbia)

spitzer.jpg

A Spitzer család tagjai a régió zsidó iparosai és filantrópjai voltak. Az ikonikus épület a barokk és a reneszánsz elemeit ötvözi, eklektikus építészeti stílusával a környék egyik legimpozánsabb épülete volt. A második világháború és a holokauszt után azonban az épület elhagyatottá vált, és a Spitzer család történelmének és örökségének nagy része eltűnt.

Zucker-Kertész Lilla írása

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Közélet
Amerika választ, Izrael megérzi?
2024. November 17. / 11:41

Amerika választ, Izrael megérzi?

Hírek, lapszemle
Reuters: Libanoni források szerint meghalt a Hezbollah sajtófőnöke