Így készült az őszi ünnepekre a Rumbi Tanház

2024. Október 10. / 09:28


Így készült az őszi ünnepekre a Rumbi Tanház

Szeptember 29-én pezsgő hangulat uralkodott a Bálint Házban, amikor közel 150 ember gyűlt össze, hogy részt vegyen a Rumbi Tanház családi Ros Hásánáján. Minden korosztályból érkeztek látogatók, így elmondható, hogy a Bálint Ház, a Benjámin Óvoda és a Rumbi Tanház együttműködésével tartalmas és izgalmas programsorozattal vette kezdetét a zsidó újév.

A vendégek első ajándéka az „Őszi nagyünnepek” füzet volt. E gyönyörű kiadvány, amit idén 350 példányban nyomtatták ki, végigvezeti az olvasókat az őszi ünnepi sorozaton elul hónaptól egészen Szimhát Tóráig. Nemcsak látványos, esztétikus és szórakoztató, hanem értékes tanítási segédanyagként is szolgál a Benjámin óvoda gyermekei és a Mazsihisz hittanoktatásában résztvevők számára.

A gyerekek újrahasznosított papírzacskókban kapták meg a kiadványt. A zacskókon található QR-kód közvetlenül a Rumbi Tanház Facebook-oldalára vezetett, ahol a családok könnyedén felfedezhették a Tanház korábbi, közel másfél évet felölelő programjait, sokszínű eseményeit.

A Bálint Házban a családok egyik állomásról a másikra vándoroltak, és gyakorlati, az ünnepi tematikához kapcsolódó tevékenységeken keresztül ismerték meg az őszi ünnepek szokásait, imáit és áldásait. A szervezők játékos elemekkel színesítették a programot, ötvözve a mozgásos feladatokat a szórakoztató, készségfejlesztő játékokkal. A gyerekek Ros Hásána szimbólumaival díszített hűtőmágneseket és kitűzőket készítettek, miközben a madrihok részletes magyarázatot adtak az egyes szimbólumok mögött rejlő jelentésről.

A családok mézes almát és gránátalmamagot fogyasztottak, és megtanulták az evés előtt elmondott különleges áldást és a gránátalma 613 magjának jelentőségét – ez a szám a Tóra parancsolatait szimbolizálja. Egy másik állomáson a résztvevők micva befőttet készíthettek az 5785-ös évre, miközben megvitatták a méz, a dió és az alma szimbolikus jelentését. Emellett megismerkedtek a micvák jelentőségét, és egy Rumbi Tanház hekser segítségével jelenítették meg a kóserság fogalmát.

A táslih állomáson a családok jelképesen vízbe dobták bűneiket kenyérmorzsával, miközben az állomás madrihjával megbeszélhették, hogy milyen tulajdonságukon szeretnének változtatni jövőre.

A sófár megszólaltatása sokak kedvenc része volt. A feladat nehézsége ellenére a gyerekek közül jó páran ügyesen boldogultak, sőt, szülők is szép számmal látogatták ezt az állomást.

A közös sütés egy másik népszerű tevékenység volt. A gyerekek színes tésztából ünnepi linzereket formáztak, és zsidó szimbólumokkal, például Dávid-csillagokkal és sófárokkal díszítették őket, majd büszkén vitték haza a finom alkotásokat.

A hal, az ünnep fontos szimbóluma, több feladatnál is hangsúlyosan szerepelt. A családok fából készült hal alakú kulcstartókat díszítettek, amelyet maguknál tarthatnak az elkövetkező évben. A pecás játéknál próbára tehették türelmüket a résztvevők, akik kitartóan halászták az ünnepi halakat, miközben megtanulták, mit jelent héberül a ros és a dág szó. Közvetlenül a horgász állomás mellett a Rumbi Tanház zsidó ünnepek ugróiskoláját minden gyerek és felnőtt sikeresen kijárta.

Óriási tétmérkőzés zajlott az almaevő állomáson, ahol szülők és gyerekek versenyeztek, ki tudja a leggyorsabban megenni az almát, anélkül, hogy a kezét használná! Természetesen egyetlen rendezvény sem teljes egy kis csillogás nélkül, így a gyerekek csillámtetoválásokat kaptak, és a végén mindenki táncra perdült Pepe fergeteges hóra táncházában.

A nap a tanulás és a szórakozás vidám egyvelege volt, a program végén a résztvevők mosollyal az arcukon távoztak a Bálint Házból. 

A Rumbi Tanház csapata alig várja, hogy az elkövetkező években is izgalmas programokon találkozhassanak a gyerekekkel, így legközelebb is várnak szeretettel mindenkit! 

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Judaizmus
MJL: Napi Talmud
2024. November 04. / 16:00

MJL: Napi Talmud