– A brit és amerikai vagy kanadai kántorok a mi régiónkra, Magyarországra és Kelet-Európára úgy tekintenek, mint az askenáz zsidó liturgia forrásvidékére, ahová mindig jó visszatérni – derül ki alábbi összeállításunkból, amelyet a Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában az elmúlt napokban lezajlott nemzetközi kántortalálkozó résztvevőivel készítettünk.
Összeállításunkban Dési Tamás kántorjelöltet, Alan Freedmant, a The London Cantorial Singers zenei igazgatóját és Alex Kleint, az Európai Kántorszövetség (European Cantors Association) vezetőjét kérdeztük a nemzetközi találkozóról, meginterjúvoltuk továbbá a ház igazgatónőjét, Kiss Henriettet is.
Dési Tamás, az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem (OR-ZSE) kántor szakos hallgatója, az újbudai Bét Sálom zsinagóga kántora azt mondta: számára az volt a legfontosabb tapasztalat, hogy a nyugat-európai kántorok a kelet-európai liturgikus hagyományokhoz nyúlnak vissza és azokból merítenek erőt.
– Ez komoly megtiszteltetés számunkra – fogalmazott Dési Tamás –, és nagy lelkierőt ad nekünk, hogy ezek az emberek a kelet-európai, azon belül a magyar, lengyel vagy litván kántorhagyományokhoz milyen felkészültséggel, szakmaisággal és alázattal közelítenek. Így kapcsolódik össze a múlt a jelennel.
Dési Tamás (Fotó: Kinneret/Facebook)
Mint mondta, számára az egyik legérdekesebb előadás az volt, amelyen azokról a kelet-európai kántorokról volt szó, akik az Amerikai Egyesült Államokba vagy Nagy-Britanniába emigráltak a múlt századfordulón. A kivándorlók – azon túl, hogy új hazájukban jelentős énekesi karriert futottak be – vitték magukkal a hagyományaikat, azaz az askenáz zsidó liturgia Kelet-Európából sugárzott ki szerte a világban.
– Kiderült ezen a találkozón, hogy a brit és amerikai vagy kanadai kántorok a mi régiónkra, Magyarországra és Kelet-Európára úgy tekintenek, mint a liturgia forrásvidékére, ahová mindig jó visszatérni – tette hozzá Dési Tamás.
Alan Freedman egy műhelyfoglalkozáson
Arra a kérdésünkre, hogy szakmailag mit kaptak ő és kollégái ebben a pár napban, Alan Freedman, a The London Cantorial Singers zenei igazgatója érdeklődésünkre úgy fogalmazott:
– Spirituális értelemben a rendezvény felemelő volt, s ugyanígy jellemezném a szakmai munkát is.
Mint mondta, abban a szerencsében volt része, hogy igen kreatív workshopokat, műhelyfoglalkozásokat tarthatott nagyon tehetséges kántorkollégáival.
– Nagyon szerencsésnek érzem magam, hogy ilyen kiváló emberekkel dolgozhattam együtt, akikkel a munka során gyorsan és hatékonyan tudtunk dolgozni, azt hiszem, leginkább ezt húznám alá az itt szerzett tapasztalataim közül – mondta Alan Freedman.
Megkérdeztük a találkozóról a nemzetközi zsidó kántorvilág talán legismertebb alakját, a rendezvénysorozat egyik főszervezőjét, Alex Kleint is, aki kollégáival 2012 óta irányítja a European Cantors Associationt, és tart különböző kurzusokat számos országban, így az Egyesült Királyságon kívül az Egyesült Államokban, Izraelben és Európa számos országában.
Alex Klein (Fotó: Mazsihisz – P. T.)
Alex Klein mélyen meghatónak nevezte, hogy a 150 éves Rumbach-zsinagóga falai között énekelhettek és imádkozhattak olyan kollágáival, akik szerte a nagyvilágból – Ausztráliából, Los Angelesből, Colorado államból – érkeztek Budapestre erre az alkalomra.
Arra a kérdésünkre, hogy sikeresnek ítéli-e a kántortalálkozót, s visszatérnének-e ide egy ilyen rendezvényre, Alex Klein tömör választ adott:
– Abszolút! Ha meghívást kapunk, örömmel elfogadjuk, hiszen nagyszerű embereket ismertünk meg a vendéglátóinkban, a helyi zsidó közösség vezetőiben, főrabbijaiban.
Kiss Henriett a gálakoncerten (Fotó: Mazsihisz – P. T.)
Kiss Henriett, a ház vezetője:
– Egy egészen különleges rendezvény helyszíne lehettünk hat napon keresztül ebben a zsinagógában, ahová a világ minden tájáról érkeztek kántorok, akik hozták magukkal azokat a hagyományokat, amelyeket a felmenőiktől kaptak örökül, s fejlesztettek tovább a munkájuk során. Olyan előadások hangzottak el, amelyek iránymutatóak voltak a kántorok és leendő kántorok számára a jövőre nézve. A zsinagóga hat napon át különleges dallamoktól volt hangos, ami különösen fontos nekünk, hiszen az ideérkező vendégeink a munkájukat, dalaikat és imáikat a Rumbach zsinagóga felavatásának 150. évfordulójának szentelték.
(Címlapkép: a gálakoncert egyik előadása. Fotó: Mazsihisz – P. T.)
KAPCSOLÓDÓ CIKKEINK A RENDEZVÉNYRŐL:
„A jó zsidó kántor önmutogatás nélküli, igazi művész"
Bekukkantottunk a gyakoroló zsidó kántorokhoz sábesz után
Ilyen az, amikor a kántorművészet a hívő ember érzelmeivel találkozik
