A magyarországi zsidó közösségek levéltári örökségének jelentős része található közlevéltárakban vagy nyilvános magánlevéltárakban. Ezek elsősorban adózással, a közösség belső adminisztrációjával kapcsolatos iratok, részletes adatokkal az egyes közösségek történetére vonatkozóan.
A dokumentumok az ország nyugati felében a 19. század közepéig, de a keleti országrészben akár a holokausztot közvetlenül megelőző időszakig héber betűs írással készültek, de nyelvük nem a különleges nyelvtudást igénylő héber vagy arámi, hanem a közösségekben általánosan használt német vagy jiddis, melyeket a levéltárakban dolgozók és a korszakkal foglalkozó történészek megértenek. A dokumentumok iránti érdeklődés a családkutatás világszerte tapasztalható megélénkülésével párhuzamosan jelentősen nőtt, elsősorban az összeírások, névlisták, adólisták iránt.
Ezeknek az elolvasása könnyedén megtanulható – ehhez kívánunk egy 10 alkalmas (+ otthonról elvégezhető e-learning tananyag segítségével) képzésen segítséget nyújtani a Magyar Zsidó Múzeum és Leváltrá által szervezendő előadás és workshop sorozat.
TUDNIVALÓK A JELENTEZÉSRŐL
Az előadások látogatása csak a teljes kurzusra jelentkezéssel lehetséges. Az Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetem és az ELTE BTK hallgatói számára a kurzus elismert tanegységként is teljesíthető.
A nem egyetemi hallgatók az alábbi jelentkezési lap kitöltésével jelentkezhetnek. Jelentkezési határidő: 2023. február 28. kedd
