Megszólaltak a vészkorszak árvái

2021. Január 31. / 10:55


Megszólaltak a vészkorszak árvái

Történeti forrásértékkel bíró, s a holokauszt magyar emlékezetkultúrája szempontjából is jelentős interjúkötet jelent meg A vészkorszak árvái – A magyarországi zsidó árvaházak és gyermekotthonok emlékezete címmel a „NÜB” Nácizmus Üldözötteinek Országos Egyesülete kiadásában. A könyvben a vészkorszak alatt és után működő zsidó árvaházak és gyermekotthonok tevékenységéről kaphatunk tudományos igényességgel alkotott, átfogó képet, az árvaházak és gyermekotthonok egykori lakói közül pedig több mint ötvenen vállalták, hogy személyes interjút adnak saját élettörténetükről, élményeikről és emlékeikről.


A könyv előszavát Dénes Iván Zoltán történész, a Debreceni Egyetem emeritált egyetemi tanára, a köszöntőt pedig Nádudvari Zoltán írta, aki maga is az egyik árvaház lakója volt a vészkorszak alatt, s közreműködött az emlékező írások összegyűjtésében és szerkesztésében is. Az interjúkat Gombocz Eszter, Vörös Kata, Lénárt András és Dombi Gábor készítette.

A visszaemlékezések két okból is nagy jelentőséggel bírnak. Egyrészt az elárvult, s mára idős emberekké lett egykori gyerekek a személyesség hitelével képesek megjeleníteni az átélt borzalmakat az utókor számára.  Ez azért fontos, hogy a következő generációk számára a holokauszt ne pusztán csak egy fejezet legyen a történelemkönyvből, hanem érzelmileg felfogható és emberileg megközelíthető, az egyes szenvedéstörténetek révén megélhető esemény.

A visszaemlékezések másik fontos jellemzőjét és jelentőségét az adja, hogy az interjúkból kiderül: a szülők elvesztése, a megélt rettenet és a felfoghatatlan pszichés terhelés sem volt képes kiölni az elárvult gyerekekből az életöröm és a jövőbe vetett bizalom erejét. A beszélgetések révén a sötét történelmi korszakból szinte sugárzik és kiragyog az az életigenlő, pozitív szellemiség, amely mindannyiunk számára útmutató és példaadó lehet a személyes és történelmi veszteségek, tragédiák, fájdalmak elviselésében. 

kötet.png

A hiánypótló kötetet Bányai Viktória, Frojimovics Kinga és Gombocz Eszter szerkesztette, ők a szerzői annak a tanulmánynak is, amelyet Gyermeksorsok a Vészkorszak alatt és után: Árvaházak, gyermekotthonok, traumafeldolgozás címmel olvashatunk. Az említett kutatók a jobb érthetőség kedvéért fogalomtárat, valamint – az emlékezők által felidézett személyekről – névtárat is csatoltak a munkához. 

A kötet online mintegy másfél órásra tervezett bemutatója február 4-én, csütörtökön délután 6 órakor lesz, a részvételhez kattintsanak erre a linkre.

A vészkorszak árvái – A magyarországi zsidó árvaházak és gyermekotthonok emlékezete, szerkesztette Bányai Viktória, Frojimovics Kinga és Gombocz Eszter, „NÜB” Nácizmus Üldözötteinek Országos Egyesülete, 2020. 312 oldal.

(Címlapkép: A Budai Izraelita Hitközség Zsigmond utcai iskolájának diákjai az 1947/48-as tanévben.  Forrás: Kibic.hu/Pedagógiai Folyóiratok)

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek