Az Élet Menete Alapítvány és az Országos Rabbiképző –Zsidó Egyetem (OR-ZSE) együttműködésének eredményeként a közelmúltban az OR-ZSE két közösségszervező szakos hallgatója is meghívást kapott a ravensbrücki koncentrációs tábor emlékhelyén tartott továbbképzésre – írja az egyetem honlapja. Rajtuk kívül részt vett a képzésen a Scheiber Sándor Gimnázium két tanulója, a kazincbarcikai Szalézi Szent Ferenc Gimnázium tanára és két diákja, valamint a pécsi Leöwey gimnázium egyik tanára is.
Az évente megrendezett képzésen a résztvevők a helyszínen tanulmányozhatják a hazai köztudatban kevésbé ismert volt koncentrációs tábor, hogy az új ismeretek birtokában továbbadhassák az információkat szűkebb-tágabb közösségeikben.
A 11 fős kis csoportot az Élet Menete Alapítvány részéről Csepregi Janka, Faragó Lili és Király Kinga szervezők, a helyszín és az események jó ismerői vezették. Az OR-ZSE két hallgatója Suhajda Attila és Herczeg Róbert volt, akik a szakmai gyakorlatukat korábban az Élet Menete Alapítványnál végezték.
A csoport két napot töltött a ravensbrücki emlékhely-komplexum és a tematikus kiállítások megtekintésével. Egyénileg és páros workshopokat alkotva dolgozták fel a sokszor sokkolóan ható ismereteket. Egy-egy helyszín felkeresése vagy témakör feldolgozása után mindig közös beszélgetésekre került sor – ezzel elmélyítve az új ismereteket és feloldva az esetleges pszichés hatásokat.
A ravensbrücki koncentrációs táborról röviden azt kell tudni, hogy ez volt a náci birodalom legnagyobb, nők részére kialakított tábora, mely 1939-től 1945-ig üzemelt. Szép fekvése (a közeli tóvidék és fenyőerdők) miatt korábban üdülő és pihenőhely volt – ez a kontraszt a mai napig kettősséget ébreszt a látogatóban.
Az OR-ZSE cikke teljes terjedelmében itt olvasható.
(Címlapkép: Király Kinga via OR-ZSE)
