A budapesti Kürt Alapítványi Gimnáziumban (KAG) a közelmúltban sémi (héber-arab) „nyelvi parádét” rendeztek azzal a céllal, hogy az intézmény diákjai kötetlen, szórakoztató formában – jellegzetes zsidó és arab ételek kóstolása, valamint izraeli és arab videóklipek hallgatása közben – kaphassanak betekintést a két nyelvbe és kultúrába. A részletekről a KAG-ban héber nyelvet oktató Radnóti Zoltán főrabbit kérdeztük.
– A Kürt Alapítványi Gimnáziumban folyó nyelvi oktatás egyik különlegessége, hogy a 9-11. évfolyam diákjai heti 4 órában a kötelező nyelvek mellett olyan nyelvet is tanulhatnak, amelyet saját maguk választanak ki, s ehhez az intézménynek kötelessége tanárt is biztosítani, még abban az esetben is, ha az adott nyelvet esetleg csak egy tanuló választotta – ismertette az előzményeket Radnóti Zoltán főrabbi.
A KAG-ban jelenleg – a diákok saját választása szerint – arab, dán, finn, francia, holland, japán, kínai, német, olasz, orosz, spanyol, szerb nyelvet oktatnak, s annak érdekében, hogy az intézmény tanulói betekintést nyerjenek e nyelvekbe, valamint az adott nyelvet beszélő nép kultúrájába, életébe és szokásaiba, az intézményben rendszeresen tartanak úgynevezett „nyelvi parádékat”.
– Ezeket a rendezvényeket a diákok és a nyelvtanárok együtt szervezik meg – folytatta a főrabbi –, s mivel mind a hébert, mind az arab nyelvet kevesen tanulják a gimnáziumban, a mostani tanévben azt találtuk ki, hogy összefogunk az iskolában arab nyelvet oktató Kovács Bálinttal, hogy közösen tartsunk egy sémi napot.
Radnóti Zoltán és Kovács Bálint
Mint kifejtette, a rendezvényen a gasztronómia és a zene felől mutatták be a a héber és az arab nyelv legjellemzőbb és legalapvetőbb vonásait. A Laky Konyhától flódnit, míg a Hummus Bár hálózattól pitát, hummust és marokkói salátát kaptak, az arabot tanító Kovács Bálint pedig datolyát, mézes süteményt és kardamomos kávét szolgált fel.
A két oktató rövid előadást tartott a héber és az arab nyelvről, írásmódjáról és főbb jellegzetességeiről, s miközben a diákok az ételeket kóstolgatták, egy kivetítőn izraeli és arab videóklipek szóltak.
Radnóti főrabbi hozzátette: a sémi nyelvi parádét egyúttal szimbólumnak is szánták annak kifejezésére, hogy habár a Közel-Keleten véres konfliktusok dúlnak, itt a két kultúra között béke van, ami lehetőséget nyújt az együttműködésre.
S ami a fő: remélhetőleg minél többen kedvet kaptak a héber nyelv tanulásához is a KAG-ban!
(Fotók: Radnóti Zoltán/Facebook)
