Otthonosságunk tanítója: Horváth Ádám emlékezete

2019. Június 20. / 10:43


Otthonosságunk tanítója: Horváth Ádám emlékezete

Sztehlo Gábor mentette meg kisgyerekként Molnár Ferenc unokáját, aki egész életében tényleg szolgálta a közt, nagy művészek neveltjeként a jeles iparos alázatával, profizmusával és számtalan egyéb nagyszerű, kultúraközvetítő munkája mellett otthonossá tette számunkra a rendszerváltás évtizedét a munkában, amely örökre megőrzi a nevét, a Szomszédokban. 


A világirodalom legprofibb, legokosabb, mély, cinikus emberismeretével legjobban gazdálkodó drámaiparosa, színiiparosa volt a nagypapája, kultúrát, hitet és műveltséget azonban komoly és idealista emberektől kapott, Sárközi-Molnár Mártától, a Válasz folyóirat önzetlen mentorától, a holokausztban meggyilkolt, a népi írókhoz tartozó Sárközi Györgytől és a magyar baloldal fontos figurájától, Horváth Zoltántól. Ő pedig egyszerre volt alázatos és komoly kultúraközvetítő és iparos. Televíziós, újmédiás szakember, a magyar tömegművelődés egyik úttörője, aki szinte azóta volt a televíziónál, hogy egyáltalán volt televíziózás Magyarországon.

Sztehlo Gábor Gaudiopoliszának fontos polgára, kultuszminisztere volt, a boldogságvárost azonban betiltották Rákosiék, mert nagyon utálták a boldogságot, gyanakodtak rá. A Választ is megfojtották, édesanyja élete művét, ő pedig gyorsan felnőtt és dolgozott egész életén keresztül a televízió kulturális műsorainak rendezőjeként. Amikor majd megírják a kulturális közszolgálatiság történetét, lesz benne egy komoly fejezet, amely az ő nevét fogja viselni, feltéve, hogy kultúra és közszolgálatiság és történelem bárkit is érdekel még majd valaha.

A magyar emlékezetbe azonban egy igazi tömegmediális eposszal, vagyis „teleregénnyel” kerül majd bele, amelynek szerény címe mindannyiunk összetartozására, a hazára utal alulnézetből: Szomszédok.

Az örök kisember figurája Közép-Kelet Európa legismertebb típusa Gogoltól Csehovon át Svejkig és végül Taki bácsiig Gazdagrétről, a panelből.

Hogy Vágási Feri árva melósfiúja kicsit darabos és vonalas karakter volt? Hogy János és Alma rosszul sikerült házasságában túl sok volt netán a tanulság, ahogy végső soron az egész teleregényben? Hogy szellemessége itt-ott kissé keresett és modoros volt (Julcsi udvarlói feszt „lovagok” voltak)? Igen, tagadhatatlan. Hogy volt valami posztkádárista gyanú, amely belengte az egészet? Ezt talán csak a fölényes gőg mondatja velünk, amely nem akarta meghallani a rendszerváltás legfeljebb fél-győzteseinek hangját, miközben az ország egyik, nem kis része magára ismert bennük. Igen, az volt a bajuk, hogy drágább lett a tej. Élni akartak. Nem csak a hirtelen jött terepjárók, de a gazdagréti panelek Magyarországa is élni akart.

A Szomszédokban Magyarország ráismer máig magára, önelbeszélésünk alaptörténetévé vált és a nemzeti emlékezetben a jó Virág doktor, Gábor Gábor, Oli úr, Mágenheim doktor, Janka néni és Etus van olyan emlékezetes és reprezentatív figurája, mint Égető Eszter, vagy Novák Antal tanár úr az Aranysárkányból. A Szomszédok egyszerűen mi vagyunk és a kamerába mondott tanulságok átalakultak mémekké a szociális média reménytelenül és végnélkülien ironikus korában, egy újabb médiaforradalom után, amely azonban Horváth Ádámot és a Szomszédokat nem tette időszerűtlenné. Gif-ekben és ifjú szívekben élnek mindig tovább mind. Azóta, amikor egy másik médiatörténeti pillanatban Vágási Feri elgondolkozott, hogy beszáll az internetbe. Hát, beszállt.

A Szomszédok a rendszerváltás egyik legmarkánsabb és alighanem legnépszerűbb elbeszélése, amely elhozta számunkra Malek Andreát és országos hírűvé tette Kulka Jánost, olyan óriásoknak adott megérdemelt másodvirágzást és sikert, mint Kézdy György, Sinkó László vagy Schubert Éva és Pásztor Erzsi. Molnártól, a nagyapjától örökölte, hogy emlékezetes karaktereket teremtsen.

Amíg mi önmagunkat értelmezzük belőle, a ma született, leendő történészekre vár, hogy majd megértsék a Szomszédokból, kik voltunk itt mi, Hunniában-Pannóniában, akik ma a mindig csak rólunk beszélő nagy mesélőt, Horváth Ádámot gyászoljuk.

Legyen lelke bekötve az örök élet kötelékébe. 

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek