Az Európai Bizottság (EB) 2021 októberében készítette el az Antiszemitizmus elleni és zsidó életet támogató európai uniós stratégiát, majd javasolta az uniós tagországok kormányainak, hogy készítsék el a saját nemzeti stratégiájukat is. A Mazsihisz magyar zsidó szervezetekkel összefogva segíteni kívánja a kormány munkáját egy munkaanyaggal, ezért a Szövetség meghívására az érintett szervezetek a Mazsihisz székházában megtartották első tanácskozásukat.
A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) a Zsidó Világkongresszus (World Jewish Congress – WJC) és az Amerikai Zsidó Bizottság (American Jewish Committee – AJC) támogatásával elkészített egy tervezetet, amely a végső formájában munkaanyagként segítséget nyújthat a magyar kormánynak az antiszemitizmus elleni és zsidó életet támogató nemzeti stratégia megalkotásához.
E tervezet megvitatására gyűltek össze hazai zsidó szervezetek képviselői a napokban a Mazsihisz Síp utcai székházában.
Az összejövetelen Heisler András, a Mazsihisz elnöke kifejtette: az Európai Bizottság (EB) 2021 októberében készítette el az első Antiszemitizmus elleni és zsidó életet támogató európai uniós stratégiát, amely nemcsak a gyűlöletbeszéd, rasszizmus, kirekesztés ellen kíván megoldásokat javasolni, hanem hangsúlyozottan célja az európai zsidó közösségi és vallási élet támogatása, erősítése, felvirágoztatása is.
Heisler András hozzátette: mivel az EB azt javasolta az Európai Unió tagországainak, hogy a kormányok saját hatáskörben készítsék el a saját nemzeti stratégiájukat is, a Mazsihisz több más magyar zsidó szervezettel összefogva úgy döntött, segíteni kívánják a magyar kormány munkáját egy közösen kidolgozott munkaanyaggal.
A megbeszélésen elhangzott: méltatásra érdemes, hogy a magyar kormány a nemzetközi politikai és diplomáciai testületekben, szervezetekben folyamatosan Izrael mellett foglal állást, kiáll a Zsidó Állam mellett az ENSZ-ben olyan esetekben, amikor a szervezet Izrael ellen kíván elvtelen határozatot hozni.
Ligeti András, a Zsidó Világkongresszus (World Jewish Congress – WJC) budapesti képviseletének vezetője a nemzetközi törekvések és példák bemutatása mellett arra hívta fel a figyelmet, hogy miképpen az antiszemitizmus elleni küzdelem, úgy a magyar zsidó élet támogatása is fontos része a stratégiának.
Kiemelte az EU által meghirdetett mintegy 20 millió eurós forrást, amely a rasszizmus, kirekesztés, hátrányos megkülönböztetés ellen harcoló civil szervezetek számára nyújt támogatást.
A találkozón a zsidó szervezetek képviselői kifejtették véleményüket a Mazsihisz, a WJC és az AJC által elkészített tervezetről, ahhoz számos javaslattal éltek. Nagyobb hangsúlyt javasoltak a hazai zsidó közösségi élet segítése érdekében a kultúra, a művészetek, a zsidó civil élet támogatására.
A munkát folytatják egy végleges, s mindenki számára elfogadható munkaanyag elkészítése érdekében, amelyet majdan megküldenek a magyar kormánynak.
