A domborított szívvel és fekvő oroszlán alakjával díszített ezüsttáblákba kötött Bibliát Löw Lipótnak akkor ajándékozták a hívei, amikor a rabbi 1850-ben megvált a pápai közösségtől. A kötéstáblát Löw Bécsben élő örökösei 1935-ben ajándékozták a Zsidó Múzeumnak, amely 1942-ben emlékkiállítással emlékezett meg a rabbi munkásságáról – írja a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár pénteki magazinja.
A kötéstábla egyik oldalán domborított szíven héber betűs német/jiddis felirat van: „Cum andenken von zammlikhen mitgliedern der sohre tov cu Pápa 1850.” (Emlékül a jót kedvelők valamennyi tagjától, Pápa, 1850.) A másik oldalán fekvő oroszlán alakja látszik.
Az oroszlán alakja a zsidó ikonográfia jellemző gyakorlatának megfelelően a tulajdonos (Löw) nevére utal. A kötéstábla héber és latin betűs könyvek bekötéséhez is használható. Latin betűs könyveknél a címlapon a feliratos szív látszik, míg a héber betűs könyvek olvasási irányának megfelelően ekkor az oroszlán–motívum van a címoldalon.
A kötéstáblát Löw Bécsben élő örökösei 1935-ben a Zsidó Múzeumnak ajándékozták, azonban a nemesfém tárgy Bécsből Budapestre juttatása rendkívüli nehézségekbe ütközött. Végül a múzeum egyik vezetője, Naményi Ernő Bécsben élő volt anyósán keresztül, magánúton juttatták el a gyűjteménynek.
A műtárgy adatlapja a múzeum honlapján itt megtekinthető.
Forrás: Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár
