A veszprémi Eötvös Károly Megyei Könyvtárban mutatták be a Szombat tematikus számát, amely a helyi zsidó közösségek hagyományaira, múltjára tekint vissza. Szántó T. Gábor író, a lap főszerkesztője elmondta: a Szombat egy-egy központi téma megragadásával igyekszik minél pontosabb, részletesebb képet adni a zsidóságról, így történt ez a veszprémi tematikus szám esetében is.
A Szombat tematikus számának bemutatóján elsőként Brányi Mária alpolgármester szólalt fel. Különleges folyóiratot vehetünk a kezünkbe – kezdte, amely a veszprémi zsidó közösségek hagyományaira, múltjára tekint vissza. Mint mondta, az 1700-as években letelepedett zsidók a város értelmiségét képezték, sokat köszönhetünk nekik – írja a helyi megyei hírportál, a Veol.hu.
Szántó T. Gábor író, jobbra Jakab Réka és Schweitzer Gábor
Szántó T. Gábor író, a Szombat folyóirat főszerkesztője is felszólalt, rávilágított, a lap mindig igyekszik egy-egy témát, helyet megragadni, hogy minél pontosabban, részletesebben bemutassa annak zsidó közösségét. Így született a mostani veszprémi tematikus lap is.
Schweitzer Gábor jogtörténész részletesen is bemutatta a lapot, kiemelve néhány cikket és tanulmányt a folyóiratból. A Szombat nem csupán Veszprémi kitekintést tesz, de megjelenik Szentgál, Tapolca, Balatonfüred, Taliándörögd.
A jogtörténész elsőként Lengyel András irodalomtörténész cikkét emelte ki, aki a Cholnoky fivérekről írt tanulmányt, hiszen az író László és Viktor munkásságában erős a zsidó vonatkozás. A balatonfüredi zsidók életéről Katona Csaba történész írt, méghozzá a reformkor és a kiegyezés korszakát bemutatva.
Jakab Réka történész, levéltáros a veszprémi zsidó udvar felszámolásáról írt, és így beszélt a bemutatón. Részletesen, dátumokkal és térképekkel szemléltette a zsidó családok számának növekedését, terjeszkedését.
A Veol.hu cikke itt olvasható.
(Fotók: Domján Attila/Veol.hu)
