Hanuka 2025: Nyolc este – nyolc íz

2025. December 14. / 12:36


Hanuka 2025: Nyolc este – nyolc íz

Idén december 14-én, vasárnap köszönt ránk hanuka ünnepe. Minden este egy újabb gyertya meggyújtásával ünnepelünk és az elmaradhatatlan finom falatokkal, melyeket hagyományosan olajban sütünk ezzel is emlékezve a Makkabeus felkelésre és az olaj csodájára, mely nyolc napig égett a Szentélyben. Rubin Eszter összeállítása.

A hanukáról elsőként a fánk juthat eszünkbe, és most lássuk hogyan variálhatjuk ezt a tradicionális desszertet, illetve milyen további finomságokat tehetünk még az ünnepi asztalra.

Következzen négy sós és négy édes ajánlatunk.

Elsőként beszéljünk a lángosról, ami nagyon egyszerűen elkészíthető kelt tészta, és ízlés szerint különböző feltétekkel dobhatjuk fel.

DSC00912.JPG

 • 60 dkg liszt
 • 4 dl langyos víz
 • 2 tk só
 • 1 ek olaj
 • 3 dkg élesztő

A hozzávalókat összegyúrjuk, és kb egy óra alatt melyeg helyen hagyjuk duplájára kelni.

Nyolc egyenlő részre vágjuk, olajos kézzel formázzuk és bő, forró olajban mindkét oldalán kisütjük. Érdemes egy szűrőkanállal az olaj alá nyomkodni, hogy szép hólyagos legyen a felülete. 1-2 kanál vízzel elkevert, áttört fokhagyma jár hozzá.

Nagymamámnál a hremzli, másnéven latkesz vagy tócsni  köretnek számított, nálunk már főételként is megállja a helyét.

DSC03659.JPG

 • 2 közepes krumpli
 • 1/2 cukkini (kb 10 dkg)
 • 1 tk só
 • 1 tojás
 • 1/2 bögre liszt (lehet gluténmentes is)
 • frissen őrölt bors

A krumplit és a cukkinit meghámozom, nagyobb kockákra vágom, robotgéppel felaprítom, hozzáadom a többi hozzávalók. Bő, (nem túl forró) olajban mindkét oldalán pár perc alatt megsütöm.

A blini orosz eredetű sós hajdinapalacsinta, amit kaviárral, lazaccal, kapribogyóval, uborkával komplettírozhatunk.

blini-jó.JPG

 • 10 dkg hajdinaliszt
 • 10 dkg búzaliszt
 • 4 tojás
 • 1 dl tej
 • 1 tk só

A liszteket és a sót összekeverem. (Ha éppen nincs itthon hajdinalisztem, a hajdinát kiválóan lisztté lehet őrölni kávédarálóval.)

A tojásokat szétválasztom. A sárgáját elegyítem a tejjel, majd összekeverem a lisztes résszel. A fehérjét habbá verem. A felével fellazítom a tésztát, a másik felét óvatosan beleforgatom, hogy ne törjön össze.

felforrósítok egy serpenyőt, majd olajjal kikenem. Egy-egy evőkanálnyi masszát teszek bele, kicsit eligazgatom, hogy kerek legyen. Közepes lángon 1-2 percig sütöm mindkét oldalán a palacsintákat.

Tálalásnál a tetejére teszek egy kanál tejfölt, egy kevés lazacot, egy karika hagymát, és egy kis kaprot. lehet még adni hozzá olajbogyót, kovászos uborkát, paradicsomot, citromot, kaprigyümölcsöt. 14 db blini lesz ebből az adagból.

A tempura japán bundázott étel, zöldség vagy éppen rák, és kiválóan illeszthető a hanukai menübe.

 • 2 cukkini karikákra vágva
 • 30 dkg liszt
 • 3 dl jeges buborékos víz
 • 1 tojás
 • 1 csipet só szükséges

A tésztát összekeverjük, belemártjuk a cukkini karikákat és megsütjük. Majonézes mártogatóssal tálaljuk.

A szufganiot a legszorosabban vett hagyományos töltött hanukai fánk. Ezt az alaptésztát fogjuk variálni a következőkben.

 • 320 g liszt
 • 2 tojás sárgája
 • 1,5 dl langyos tej
 • 4 dkg puha vaj
 • 3 ek cukor,
 • 1 ek rum,
 • 1,5 dkg élesztő
 • 20 db kisebbfajta fánk lesz ebből az adagból

A fánk hozzávalóit géppel megdagasztom, hagyom duplájára kelni, majd  kinyújtom, és  fánkszaggatóval/pohárral/sütikiszúróval kiszaggatom. Letakarva félórát hagyom kelni, ujjammal benyomom a közepét, majd meleg, de nem forró olajban oldalanként egy-egy perc alatt mindkét oldalán megsütöm, Habzsákba töltött lekvárral megtöltöm.

Dávidcsillag alakú fánk kardamomkrémmel

IMG_6506.JPG

Az előzőekben bemutatott szufganiot tésztáját elkészítem, de hatágú csillag alakú kiszúróval formázom és keleties ízvilágú kardamom krémmel tálalom.

Krém:
 • 2 dl tej
 • 2 ek cukor
 • 2 tojás sárgája
 • 2 csapott ek liszt vagy keményítő
 • 2 lapos tk őrölt kardamom

A krém legkésőbb az első kelesztés alatt készül el, hogy legyen ideje szilárdulni, és hűlni. A tej 2/3-át felforralom, közben a többi hozzávalót a maradék tejjel habverővel összedolgozom. A felforrt tejet apránként, folytonos keverés közben óvatosan, hogy ki ne csapódjon, ráöntöm a tojásos elegyre, majd 1-2 percre visszateszem a főzőlapra, és lankadatlanul kevergetve besűrítem.

A brioche con gelato fánkhoz az elkészült fánkokat keresztben, mint egy zsömlét felvágjuk és fagylallttal megtöltjük. tehetünk bele nutellát, csokoládékrémet vagy tejszínhabot is.

A hamburger fánkhoz az elkészült fánkokat keresztben, mint egy zsömlét felvágjuk és ananászkarikával, kivi és eperszeletekkel vagy tetszőleges gyümölcsökkel megtöltjük.

IMG_6549.JPG

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Mazsihisz hírek
Remekül sikerült a Club Sababa izraeli estje a Rumbachban
Zsidó világ
Radnóti rabbi: „Mit mondjak a gyereknek a halloweenről?"
Történelem
Mi lett az „elveszett törzsek” sorsa?
2025. November 25. / 15:00

Mi lett az „elveszett törzsek” sorsa?