Könyvajánló: A zsidó nép története: a modern kor: a 17. századtól

2016. November 25. / 13:11


Könyvajánló: A zsidó nép története: a modern kor: a 17. századtól

Ettinger, Smoel (2002), A zsidó nép története: a modern kor: a 17. századtól. Osiris: Budapest és Ben-Sasson (1999) A History of the Jewish People. Harvard University Press: Cambridge, Massachusetts.


Rendhagyó módon most két munkát ajánlunk az érdeklődök figyelmébe, pontosan egy angol nyelven megjelent összefoglaló történeti munkát, és annak részleges fordítását. Az utolsó, és mai napig legkomplexebb összefoglalás a zsidó történelemről 1969-ben jelent meg először, Hiller Ben-Sasson szerkesztésében. A zsidó nép (egy) története (eredeti címén: A History of Jewish People) a kezdetektől a múlt század második feléig dolgozza fel a zsidó történelmet, a különböző korszakok történetét az adott kor kiemelkedő szakértői írták.

A 17. századtól a hatnapos háborúig terjedő több, mint három évszázad történetét Smoel Ettinger írta meg. A 2002-ben megjelent magyar kiadás ennek a korszaknak, tehát az eredeti kötet utolsó, hatodik részének a fordítása. A magyar kiadás fülszövege szerint az ókori és a középkori részt a kétezres évek közepéig szerették volna megjelentetni, de tudomásunk szerint erre mégsem került sor. Aki egészében szeretné áttekinteni a Ben-Sasson-i mű koncepcióját és szemléletét, csak angol nyelven teheti meg, ezért ajánljuk párhuzamosan az eredeti művet és részleges magyar kiadását.

A könyv a mai napig megkerülhetetlen és alapvető munka, noha több átfogó munka is megjelent (Max I. Dimont, Simon Schama munkái vagy a magyar nyelven is publikált könyvek közül Paul Johnson és Chaim Potok kötete. A majdnem 1200 oldalnyi terjedelmű, a jelentős szakirodalmat és tudományos apparátust felvonultató könyv a diaszpóra és a Szentföld zsidó történetének bemutatására ugyanakkora súlyt helyez, mint és a modern Izraelének. A könyvben, ami különböző típusú forrásokat vet egybe, a társadalom- és gazdaságtörténet, a szociológiai megközelítés és a vallástörténet, a kultúrtörténet, az eszmetörténet egyaránt helyet kap. A harmadik, magyar nyelven is olvasható rész is pontos képet ad erről a koncepcióról, és önmagában is megállja a helyét, így különösen nagy segítséget nyújt az újkori zsidó történelem megismeréséhez.

Az angolul olvasó érdeklődők számára pedig az eredeti könyv az ókori és a középkori zsidó történelem tanulmányozásához is alapműként szolgál, és átfogó koncepciójának köszönhetően egészében véve kiindulópont az egyetemes zsidó történelem megismeréséhez.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek