Könyvajánló: A hagyomány kötelékében

2015. Augusztus 12. / 22:33


Könyvajánló: A hagyomány kötelékében

Dr. Peremiczky Szilvai / MAZSIHISZ


Könyvajánló rovatunkat ezúttal Kriza Ildikó (szerk.): A hagyomány kötelékében című munkájával folytatjuk, amely az Akadémia Kiadó gondozásában jelent meg 1990-ben.



A könyvajánló rovatunk célja, hogy a zsidó történelem és kultúra iránt érdeklődő látogatók számára olyan szakirodalom jegyzéket állítson össze, amely megfelelő tudományos igényességgel és magas szinten megírt ismeretterjesztő könyveket ajánl az érdeklődőknek, a zsidó történelem, kultúra különböző területeihez.

A zsidó folklór kutatásának alapjait Magyarországon Kolbach Bertalan, Heller Bernát és Scheiber Sándor alapozták meg, a múlt század nyolcvanas-kilencvenes éveitől kezdődően pedig egyre többen fordulnak a zsidó néprajz kutatása felé. Ennek egyik első komoly eredménye volt az 1990-ben megjelent tanulmánykötet, amelyben a kötetet szerkesztő Kriza Ildikó mellett többek között olyan néprajztudósok, történészek és a zsidó tudományok képviselői publikáltak mint Dobos Ilona, Voigt Vilmos, Tátrai Zsuzsanna, Frigyesi Judit, Fröhlich Ida, Gábor Anna, Frigyesi Judit, Verebélyi Kincső, Domán István vagy Raj Tamás.

A magyar, szláv, balkáni és a zsidó folklór kölcsönhatásait vizsgáló tanulmányok mellett a purimi népszokásokról, a városi folklórról, a népi ráolvasásokról, a csodarabbi történetekről vagy a Haggada-olvasásról éppúgy találunk elemzéseket, mint Szabolcsi Bence és Strausz Adolf kutatásairól vagy a jesivák szerepéről.

A zsidó néprajz gazdagságát és változatosságát nemcsak a legkülönbözőbb területek – mesék, zene, ráolvasások, népszokások, tárgyi folklór – megléte jelzi, hanem az ország különböző területein élő zsidó közösségek saját néprajza is, amely ugyanolyan változatosságot mutat, mint a magyarországi tájegységek népszokásai, elemi, tárgykultúrája. A zsidó és nem zsidó egymás mellett élésre pedig szép példával szolgálnak a csodarabbi-történetek vagy a mezőkövesdi zsidóság szerepe a matyó népművészet elterjesztésében, népszerűsítésében.

A mesékben, anekdotákban a csodarabbi és a katolikus pap és a református lelkész áldásai együtt mentik meg a várost, a gyermek Kossuth Lajost Teitelbaum Mózes csodarabbi gyógyítja meg, a mindennapok realitását pedig a matyó hímző asszonyok munkáit átvevő és Pesten értékesítő zsidó kereskedő együttműködése példázza. Noha az elmúlt évtizedekben számos értékes tanulmány, könyv született a magyarországi zsidó folklórról, A hagyomány kötelékében egyfajta kiinduló pontnak tekinthető minden érdeklődő számára, mivel a zsidó folklór legkülönbözőbb területeiből és határterületeiből (történelem, irodalom, vallás) gazdag merítést kínál.

Tudomány rovatunk korábbi írásai ide kattintva olvashatók el.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek