Heisler András: Az emlékezésnek univerzálisnak kell lenni

2019. Január 29. / 12:45


Heisler András: Az emlékezésnek univerzálisnak kell lenni

Közös rendezvényt tartott vasárnap, a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapján a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz), az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem (OR-ZSE) és az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetem. 


Az alábbiakban Heisler Andrásnak a Mazsihisz elnökének az eseményen elmondott köszöntőjét olvashatják.

1945 január 27-én szabadult fel az auschwitzi koncentrációs tábor. Az ENSZ 2005-ben ezt a napot a holokauszt nemzetközi emléknapjává nyilvánította. Az Auschwitzban kiszabadított 2819 fogoly közül 180 gyermek volt. Orvosi kutatásokhoz akarták használni őket, egerek és patkányok helyett.

Az antiszemita Prohászka Ottokár azt mondta a zsidókról, idézek: „Igaz, hogy az evangélium szeretet és béke, de oly szeretet, mely tüzet hozott a földre s a tűz mellé kardot és korbácsot a petyhüdt, blazírt erkölcstelenség és árulás ellen, /s tüzet a bűn bozótjaiba,/ a csúszó-mászó, nemzetek lelkét megmászó patkány-egzisztenciák üzelmei ellen.

„A holokauszt nem az auschwitzi gázkamrákkal kezdődött” – mondotta Benjamin Netanjahu, Izrael Állam miniszterelnöke, hanem az idézett gyűlöletbeszédekkel, a könyvégetéssel és a kirakatbetöréssel. Angela Merkel, Németország kancellárja tegnapi beszédében pedig azt mondta, „ez a nap emlékeztet minket arra, hová vezet a faji őrület, a gyűlölködés, az embergyűlölet.”

„A történelmet nem tudjuk meg nem történtté tenni, de igazságot szolgáltathatunk. Ha visszatekintünk múltunkra, Ausztria nem csak áldozat, hanem elkövető is volt” – ezek pedig Sebastian Kurz osztrák kancellár szavai egy decemberi bécsi rendezvényen, amelyen személyesen is jelen lehettem.

Köszönöm Excellenciás Uraknak, és tudós barátainknak, hogy szerepet vállalnak megemlékezésünkön. Tudom, többeknek igyekezniük kell, hogy időben átérjenek a Páva utcai állami megemlékezésre. Az Önök jelenléte fontos és megtisztelő számunkra.

Közösségünk 74 éve minden esztendőben emlékezik a 20. század borzalmaira. Megtehettük ezt még az egykori kommunista rendszer alatt is, de csak magunkban, saját virtuális gettónkban. A holokauszt azonban nem kizárólag a zsidó közösség belügye. A holokauszt az egész társadalom története, ezért az igazi szabadságot az jelenti, ha az emlékezés felelősségét az egész társadalom viseli és a történelemhamisítás ellen egységesen lép fel. Az emlékezésnek univerzálisnak kell lenni, zsidók és nem zsidók, győztes és vesztes hatalmak képviselőinek közösen kell a történelmi valósággal őszintén szembenézni. 

Hölgyeim és Uraim! Köszönöm az Andrássy Egyetem, az Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetem (OR-ZSE) együttműködését, köszönöm mindnyájuk jelenlétét és köszönöm, hogy meghallgattak.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
PészahFeszt 5784 / 2024
2024. Március 29. / 08:55

PészahFeszt 5784 / 2024

Zsidó világ
Indul Binjomin rabbi Talmud Tóra Akadémiája
Zsidó világ
Jonathan Sacks rabbi a szeretetről
2024. Március 08. / 07:00

Jonathan Sacks rabbi a szeretetről