Svédországban 98 éves korában elhunyt Hédi Fried holokauszttúlélő, akit Máramarosszigetről 1944-ben deportáltak Auschwitzba, majd felszabadulása után Svédországban telepedett le. Mivel ismert személyiség volt, haláláról tegnap XVI. Károly Gusztáv svéd király is megemlékezett, aki ezt írta: „Hédi Fried hazánk egyik első számú közéleti személyisége volt, akitől svédek generációi tanultak a holokauszt gonoszságáról és az emberi méltóság sérthetetlenségéről".
Hédi Fried a romániai Máramarosszigeten (ma: Sighet) született, ahonnan 1944-ben Auschwitzba deportálták, majd Bergen-Belsenbe került. Felszabadulása után 1945-ben a Svéd Vöröskereszt segítségével emigrált Svédországba.
Pszichológusként dolgozott, de hivatásának tekintette azt is, hogy a társadalmat tájékoztassa a náci koncentrációs táborok rettenetéről, és hogy a demokratikus értékek fontosságának hirdetésével küzdjön az idegengyűlölet ellen. Munkásságáért megkapta az irodalmi Illis Quorum-érmet, majd a Natur & Kulturs Kulturprist elnevezésű svéd békedíjat. 2001-ben alapította meg a Michael A. Fried Alapítványt, amely ösztöndíjakkal segíti az idegengyűlölet ellen dolgozó tanárokat.
Hédi Fried (Fotó: Auschwitz Memorial/Facebook)
XVI. Károly Gusztáv svéd király 2019-ben Serafimer-érdeméremmel tüntette ki a demokráciáért és az emberi értékekért folytatott hosszú és áldozatkész munkájáért.
A svéd királyi ház (Kungahauset) a hivatalos Facebook-oldalán tegnap közzétette XVI. Károly Gusztáv részvétnyilvánítását, amelyben az uralkodó így fogalmaz:
„A családom és én szomorúan fogadtuk Hédi Fried halálhírét. Ő hazánk egyik első számú közéleti személyisége volt, akitől svédek generációi tanultak a holokauszt gonoszságáról és az emberi méltóság sérthetetlenségéről. Nagyra értékeltük kedvességét és bölcsességét mindannyiszor, amikor családunknak szerencséje volt találkozni vele. Köszönettel és tisztelettel emlékezünk Hédi Friedre és cselekedeire".
(Címlapkép: Hédi Fried átveszi XVI. Károly Gusztáv királytól a Serafimer-érdemérmet. Fotó: Kungahauset/Facebook)
