Megkezdődik a szegedi új zsinagóga rekonstrukció gyakorlati kivitelezésének második üteme

2016. Február 21. / 19:00


Megkezdődik a szegedi új zsinagóga rekonstrukció gyakorlati kivitelezésének második üteme

A 113 éves szegedi új zsinagóga felújítása a hitközség telkén álló épület környezetének felszabadításával február 23-án elkezdődik, méghozzá azoknak a fáknak a kivágásával, amelyek az épület közvetlen közelében állnak, gyökereik a falak alá hatoltak, és károkat okoznak – tudta meg a SZEGEDma.hu.


szeged_zsinagoga_02_21.jpg
Fotó: Gémes Sándor


Az új zsinagóga Szeged egyik legkülönösebb műemléke, s különösen kiemelkedik a magyarországi zsinagógák köréből: a budapesti Dohány utcai templom után ez a legnagyobb befogadóképességű épület, és a világ 10 legszebb zsinagógájának egyike. Épülésének idején a magyar zsinagógaépítészet csúcsa volt, a szegedi épület, a maga bizáncias tömegével, kiemelkedő kupolájával, az itáliai gótika formakincséből merített ablakaival és más díszeivel, amely a falak modern nyerstégla borításával együtt hatottak eredetien, rávallott építészére, Baumhorn Lipótra, a szolnoki, a temesvár-gyárvárosi, a brassói és a fiumei és még közel 20 zsinagóga mesterére. Az épületet egyedivé azonban a tudós rabbi, Löw Immánuel tette, a zsinagóga belső díszítésének megformálásával. Az ábrázolás bibliai tilalma miatt a zsinagógákat szépen, de jelentés nélküli díszekkel festették ki világszerte. Löw Immánuel a Biblia növényeiből alkotott olyan szimbólumokat, amelyekkel a templomi év nagy ünnepeit megjelenítették, a boltozaton az égtájakat a négy nagy ima szavaival díszítette és kapcsolta össze, a csodás üvegkupolára pedig a vadrózsát festettek, a csipkebokor növényét, amelyben az Úr Mózesnek megjelent.

Lednitzky András, a Szegedi Zsidó Hitközség elnöke portálunkkal közölte: Miniszterelnökség által kedvezményezettként a MAZSIHISZ-nek juttatott, de a megvalósításban a Szegedi Zsidó Hitközségnek jogokat biztosító pénzösszeg a 2016-os restaurálással a zsinagóga külsejét hozza jó karba, a tetőket, a tornyokat, a kupolát, a lefolyókat, a párkányokat, az ablakokat, a homlokzatot és a lábazatot, meg persze a kő- és műkődíszek hiányait egészíti ki az eredeti állapotnak megfelelően. “A külső helyreállítás, az állványok felállításának előfeltétele, hogy a falak öt méteres körzetében a fákat kivágják. Ezek nem száz-száztíz évesek, mint az épület maga, hanem sokkal fiatalabbak, s nem is tervszerűen ültették őket, hanem spontán újrasarjadások. Tudni kell ehhez, hogy Löw Immánuel maga szép parkot ültettetett a zsinagóga köré, parkot, amely huszonnégy cédrusfájával egész cédrusligetet alkotott, és többi, jórészt a Biblia és a Talmud lapjain említett növénye éppoly különleges volt, mint maga a templom. E parkot, amelynek a szegediek csodájára jártak, 1944-ben tarra vágták: gettóvá alakították, bódékat építettek a helyükre, hogy belerakják az elkobzott zsidó lakásokból való bútorokat.

A tavasszal elkezdődő restaurálás során – melynek tervei, szakértői véleményei elkészültek – e különleges park – Löw cédrusligete és bibliai kertje rekonstrukciójához is megteszik az első lépéseket az utak, a csatornázás, a vízelvezetés megoldásával, a világítás megújításával. A rekonstrukcióról a közvéleményt folyamatosan tájékoztatjuk annak reményében, hogy 2017-ben a belső megújításával folytathatjuk, Szeged idegenforgalma erősítése, legjobb akusztikájú létesítménye közérdekű hasznosítására” – mondta el Lednitzky András.

A 113 éves szegedi új zsinagóga felújítása a hitközség telkén álló épület környezetének felszabadításával a tervek szerint február 23-án kezdődik tehát azoknak a fáknak a kivágásával, amelyek az épület közvetlen közelében állnak, gyökereik a falak alá hatoltak, és károkat okoznak.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Hírek, lapszemle
Nem fegyverrel, hanem ésszel…
2024. November 04. / 13:49

Nem fegyverrel, hanem ésszel…