„A komáromi zsidóság rövid története” címmel a napokban jelent meg rövid összefoglaló Galo Vilmos történész tollából a Komáromi Zsidó Hitközség gondozásában – írja a szlovákiai Új Szó. A kötet részint egy tavalyi helytörténeti tárlat anyagának összefoglalója, részint a történész újabb kutatásainak eredményeit tartalmazza.
Csaknem egy esztendeje már annak, hogy a Komáromi Zsidó Hitközség történetéről szóló pannókiállítás végigjárta Komárom köztereit. Az új kötet kapcsán e kiállításról szólva Galo Vilmos az Új Szónak kifejtette:
– Annak a tárlatnak volt egy olyan hátránya, hogy a járvány idején nyílt meg, s nem látogatták sokan. Ezért kár lett volna, ha az összegyűjtött képanyag, a kutatott szakirodalom elveszett volna. A komáromi zsidóságnak pedig nincs ilyen kis összefoglaló könyve, amelyben röviden olvasható lenne a története magyar és szlovák nyelven.
Ennek eredményeként a hitközség gondozásában a napokban megjelent a kiállítás voltaképpeni anyaga – benne néhány olyan fényképpel, amelyek végül nem szerepeltek a pannókon. Ahogy a kiállítás, úgy a füzet is az ókori előzményektől kezdve egészen napjainkig foglalja össze a komáromi zsidó közösségek történetét.
Az 1880-as évektől 1905-ig terjedő anyagban a történész számos érdekes mozzanatot talált. Ezzel párhuzamosan átnézte az események sajtóanyagát is. Mint a lapnak nyilatkozta:
– Megpróbálom kiegészíteni a kettőt. A jegyzőkönyvekben elsősorban a hitközségi problémái szerepelnek, például az ortodox–neológ vita. A sajtó pedig a társadalmi problémákat hozza le: jobban megjelenik az antiszemitizmus problémája, a többségi társadalomhoz való viszony.
Az Új Szó cikke teljes terjedelmében itt olvaható.
(Címlapkép: a tavalyi utcatárlat. Fotó: Vataščin Péter)
