Százéves a Bauhaus, ünnepeljük Tel Avivban!

2019. Február 13. / 14:18


Százéves a Bauhaus, ünnepeljük Tel Avivban!

Tel Aviv sok különlegességgel büszkélkedhet – ez a város Izrael kulturális „Mekkája”, a világ vegán fővárosa és a legelfogadóbb település, de van még valami fontos: a négyezer Bauhaus-épületével itt található a Világörökség részét képező White City (a belvárosi Fehér Negyed).


A világhírű Bauhaus modern szellemi, iparművészeti, építészeti irányzat és stílus idén ünnepli századik évfordulóját, hiszen Németországban 1919-ben jött létre az Állami Bauhaus Intézet. Az évforduló történetesen egybeesik az 1909-ben alapított Tel Aviv száztizedik születésnapjával, ám ez az irányzat ennél szorosabban kapcsolódik az izraeli nagyvároshoz: hiszen a tel avivi White Cityben, vagyis a Fehér Negyedben található a világ legtöbb, mintegy négyezer Bauhaus épülete. A Fehér Negyedet délről az Allenby utca határolja, északról a Yarkon folyó, keletről az Ibn Gabirol utca, nyugatról pedig a tenger.

bauhaus_2.jpg



A belváros Fehér Negyede az 1930-as évektől kezdett kiépülni, ami összefüggésben van a náci párt fölemelkedésével: mivel a nácik igyekeztek ellehetetleníteni az irányzatot, és bezárták a Bauhaus-iskolákat, sok diák elhagyta Németországot. Közülük sokan az akkori Palesztinába mentek, köztük olyan zsidó építészek is, akikre – bár nem tanultak Bauhaus-iskolában – nagy hatást tett ez a stílus. Tel Avivban mintegy százötven építész dolgozott Bauhaus-stílusban, de nem mindegyikük ismert. S többségük Oroszországban, Ukrajnában és Lengyelországban született, de Németországban tanult. A százötven tervező közül csak hatan folytatták tanulmányaikat Bauhaus-iskolában.

bauhaus_3.jpg



A mostani Tel Aviv elődje – amelyet 1909-ben alapítottak – a kezdetben kisváros volt, de az 1930-as évek nagy bevándorlási hullámának következtében jelentősen megnőtt a városlakók száma, ami sürgős házépítést indokolt. A gyors építkezésekre a nemzetközi Bauhaus jelentett megoldást: hiszen az tudatosan modern volt, amely előnyben részesítette az egyszerű, letisztult vonalakat, és kerülte a díszítéseket. Fontos volt az is, hogy figyelembe vette a majdani lakók igényeit és elvárásait – ez az oka annak, hogy a világ Bauhaus-stílusban épült létesítményei különböznek egymástól: az eltérő hely ugyanis eltérő megoldásokat követelt. 


Az Israel21c írása alapján

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Közélet
A nácik ma 80 éve szállták meg Magyarországot
Zsidó világ
Megérkezett az idei pészáhra szánt macesz