A hamarosan beköszöntő 5783-as zsinagógai esztendő alkalmából két nagyon finomnak tűnő étel recepjét ajánljuk kedves olvasóinknak a Nyíregyházi Zsidó Hitközség Sófár című lapjából: a gránátalmás csirkemájat és a datolyás csirkecombot Bodrogi Fűszeres Eszter „tálalásában". Az újságban egyebek mellett az őszi ünnepi imarendjéről, a három zarándokünnep kialakulásának és szimbólumainak történetéről és Karácsony Benő erdélyi magyar zsidó íróról is olvashatnak egy-egy cikket.
Ismét tartalmas és élvezetes olvasnivalót kínál a Sófár, a Nyíregyházi Zsidó Hitközség idén 25 évessé lett lapja. Az alapítás körülményeiről Kertész Gábor szerkesztő ezt írja:
– Még ki sem szálltunk a buszból az őszi ünnepek utáni napsütéses vasárnap, amikor Tóth-Ábri Péter javaslatából megszületett az elnöki támogatás, majd napokon belül a hattagú vezetőségi döntés. „Beindult” a Robotron írógép, majd – a halláskárosodást kerülendő – az asztali számítógép. A „folyóirat” cikkeit kezdetben maga Péter, a lapalapító írta, tördelte, ő volt a fotós, és a szerkesztésbe is besegített, majd meg-megjelentek a lapban mások írásai is. A 2009-ig tartó korszak alapvetően a hitközség mindennapjáról szólt némi kitekintéssel a világba. Ez az év változást hozott a lap karakterterében, ezt a megkezdett irányt szélesítette, miután Somos Péter lett a lap főszerkesztője. A Sófár 2014-ben Wallenberg-díjat kapott. 2018 óta ismét régi-új szerkesztő irányítása alatt működik az újság Urbán Terézia olvasószerkesztő közreműködésével. A 25 év hozadékát az utókor fogja talán igazán értékelni – fejeződik be a szerkeszői írás.
A lapból ezúttal – szokásunktól eltérően – nem egyes írásokból emelünk ki részleteket, hanem a hamarosan beköszöntő újév jegyében Bodrogi Fűszeres Eszter Fűszer és lélek – Ros hasanai szefárd ételek című írásából közlünk két receptet, hátha kedvet kapnak ahhoz, hogy az ünnepi menüt ezekkel az ételekkel is kiegészítsék. A leírás alapján úgy tűnik: megéri…
Gránátalmás csirkemáj
Gránátalmás csirkemáj
50 dkg csirkemáj, falatnyi darabokra vágva
1 ek őrölt római kömény
1 ek őrölt szegfűbors
1/2 kávéskanál őrölt fahéj
1 ek füstölt pirospaprika
3 ek gránátalmaszirup
1 ek méz
2 shmaltz (tyúkzsír, de bármilyen baromfizsír megteszi)
2 ek mazsola beáztatva
só
Köretnek:
4 db alma cikkekre vágva
2 ek étolaj
1 ek méz
½ gránátalma magjai
Gránátalmaszirupot főleg török élelmiszerboltokban kaphatunk, de ha sikerül Izraelből hozni, akkor bátran vásároljunk belőle több flakonnal, csakúgy, mint a datolyaszirupból, ami szintén nagyon finom, különleges ízesítő, ami olyan igazi „izraeli ízt” ad az ételeinknek. Előbb az almagerezdeket készítsük el: olajon, alacsony lángon, hogy ne égjen meg, süssük puhára. Ha kész, locsoljuk meg a mézzel, és szórjuk meg a gránátalmamagokkal. Tegyük félre, tartsuk melegen.
A serpenyőt töröljük ki egy papírtörlővel, és használhatjuk a is a májhoz. A csirkemájat megmossuk, majd kisebb, falatnyi darabokra vágjuk. Megszórjuk a római köménnyel, szegfűborssal és a fahéjjal, a füstölt paprikával, majd meglocsoljuk a gránátalmasziruppal, a mézzel, összekeverjük, és hagyjuk szobahőmérsékleten félórát állni.
Zsiradék nélkül felforrósítunk egy nagy, tapadásmentes serpenyőt. Amikor forró, beletesszük a zsírt, majd több adagban a fűszeres csirkemájat. Nagy lángon, folyamatosan rázogatva, oldalankéntmásfél-két percig sütjük, hogy kívül már megpiruljon, de belül még kicsitrózsaszínű maradjon. Ha egy adag kész, kivesszük, és jöhet a következő. Az utolsóhoz hozzákeverjük a mazsolát is, majd az összes májat visszatesszük a serpenyőbe, és csak ekkor sózzuk.
Körete lehet a nagyobb cikkekre vágott burgonya, esetleg egy lapcsányka vagy krumplifánk is, de ha csak valami könnyűre vágyunk, akkor adjunk hozzá egy ropogós zöldsalátát!
Datolyás csirkecomb
8 db egész csirkecomb
só, bors
4 ek olívaolaj
16 db nagyszemű datolya kimagozva
10 dkg mazsola
5 ek méz
8 db friss füge (esetleg aszalt füge)
4 db nagyobb sárgarépa
1 narancs héja és leve
4 db nagy lilahagyma
2 marék olívabogyó
A csirkecombokat sózzuk, borsozzuk. A kimagozott datolyát egészem apróravágjuk. A mazsolát megmossuk. A friss fügét négy cikkre vágjuk, a sárgarépátfelkarikázzuk. A narancsot nagyon alaposan megmossuk, szárazra töröljük,majd a héját lereszeljük, a levét kinyomjuk. A lilahagymát cikkekre vágjuk.
Az összes hozzávalót az olívaolajjal és az olívabogyóval, illetve a mazsolávalegyütt összekeverjük, majd beleforgatjuk a combokat. Az egészet egy hőálló tálba borítjuk, aláöntünk egy deci vizet, majd alufóliával lefedjük. 220 fokra előmelegített sütőben 30 percig így sütjük, majd mérsékeljük a hőt 190 fokra, óvatosan levesszük a fóliát, és további 30 perc alatt szép pirosra sütjük a húst. Köretként hagyományosan rizst szolgálnak fel mellé, de tört burgonyával is nagyon finom!
Jó étvágyat!
Sana tova umetuka!
